
Data: czwartek,
22 kwietnia 2021

Godzina rozpoczęcia: 18:00

Miejsce:
💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
W nawiązaniu do 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przyjrzymy się procesowi tworzenia i funkcjonowania gett na ziemiach okupowanych przez nazistowskie Niemcy.
Setki gett na ziemiach polskich i poza nimi posiadało cechy wspólne, ale także różniły się między sobą. Spróbujemy opisać to zjawisko wraz zaproszonym gościem dr. Michałem Trębaczem - kierownikiem Działu Naukowego w Muzeum POLIN.
· 22 kwietnia (czwartek), godz. 18.00
· Transmisja na Facebooku Muzeum POLIN >>
link
„Izolowane getto miało być doprowadzone do takiego stanu, aby Żydom zabrakło powietrza do oddychania i by zginęli z głodu” – pisał Emanuel Ringelblum.
Czy wszystkie getta działały tak samo? Świadectwa historyczne mówią o gettach zamkniętych, częściowo lub całkowicie otwartych, o gettach tranzytowych… Podczas rozmowy zastanowimy się, jak wyglądały różne typy getta, na jakich zasadach funkcjonowały i jaki to miało wpływ na życie ich mieszkańców.
Wyjaśnimy też, co rozumiemy pod pojęciem systemu gettowego i jaką rolę pełnił w procesie Zagłady Żydów.
Dr Michał Trębacz - kierownik Działu Naukowego w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, adiunkt naukowy w Centrum Badań Żydowskich. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię społeczno-polityczną XX w., ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Żydów oraz biografistyki.
---
Fot. Getto warszawskie/Wikipedia
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]