Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wprowadzenie do cyklu „Wieczorynki z podziemnego miasta” - W koronach, pod korzeniami. Wykład o drzewach

Wprowadzenie do cyklu „Wieczorynki z podziemnego miasta” - W koronach, pod korzeniami. Wykład o drzewach
📅 Data: niedziela, 11 kwietnia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W koronach, pod korzeniami. Wykład o drzewach
Wprowadzenie do cyklu „Wieczorynki z podziemnego miasta”

📍 live stream na Facebook’u >> link i kanale Youtube >> link

Wypadałoby zapowiedzieć wykład, odwołując się do wiedzy i uczonych ustaleń. Prawdą jest przecież to, że badacze i badaczki kultury (zwłaszcza tradycyjnej) wiele mówili i pisali o znaczeniu drzew: są one wyobrażeniem wszechświata czy nawet — najdosłowniej – wszechświatem, znakiem nieśmiertelności, a w ich poszczególnych gatunkach ludzie rozpoznają najrozmaitsze cechy, często zupełnie ludzkie. W swoim wykładzie będę zatem opowiadać o tym „co wiemy”.
Nie opuszcza mnie jednak myśl, że wiemy niewiele. Przeczucie, że jesteśmy z drzewami głęboko związani wyrażane było w mitach, baśniach i pieśniach wielu kultur. Nie chcę jednak opowiadać o tym, że „dawniej ludzie odczuwali silniej związek z naturą” — choć niewątpliwie jest to prawda. Sięgając do antropologicznych źródeł, chciałabym w tym wykładzie dojść do domu.
Czy nie jest on aby domkiem na drzewie?

Małgorzata Litwinowicz — opowiadaczka, historyczka kultury, lituanistka. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie prowadzi pracę badawczą i zajęcia ze studentami (dotyczące właśnie historii kultury oraz sztuki opowiadania). Jest autorką książek „O starożytnościach litewskich” (2008) i „Zmiana, której nie było. Trzy próby czytania Reymonta” (2019), a także autorką tekstów i redaktorką prac poświęconych sztuce opowiadania. Jej najnowszy projekt narracyjny to Historia Jakubowa. Opowieść ludowa chłopska i babska, badawczy — historia kulturowa parków narodowych w Polsce XX-lecia międzywojennego.

„Rhizopolis” Joanny Rajkowskej jest podziemnym miastem utworzonym pod lasem przez uciekinierów z powierzchni Ziemi po katastrofie kończącej epokę człowieka. Ich rolę gramy my — widzowie odwiedzający wystawę. Zaaranżowana przez artystkę sytuacja daje nam szansę na zbliżenie się do tajemniczego, cichego podziemnego świata, do życia korzeni drzew, ale także na to, aby na nowo przemyśleć umiejscowienie człowieka w świecie i jego fundamentalną zależność od natury. To zaproszenie do równoległego świata, który może stać się naszym hipotetycznym schronieniem, a być może także szansą na zbudowanie bardziej organicznych relacji z przyrodą.
W obliczu katastrofy niewątpliwie należy przemyśleć świat od nowa, ale w poszukiwaniu inspiracji warto również sięgać „do korzeni”. Przeczucie, że jesteśmy silnie związani z drzewami było wyrażane w mitach, baśniach i pieśniach wielu kultur. „Wieczorynki z podziemnego miasta” to cykl trzech opowieści o drzewach, zwierzętach i ludziach eksplorujących relacje oparte na współzależności, a nie na dominacji. Opowieści transmitowane będą z przestrzeni „Rhizopolis”. Opowiadaczki, siedząc pod korzeniami drzew, opowiedzą o chłopcu, którego ciekawość zaniosła do krainy bocianów, o tajemniczej Pani Drzewa i o Egle, królowej węży. Wprowadzeniem do „Wieczorynek” będzie wykład Małgorzaty Litwinowicz, która sięgając do antropologicznych źródeł, opowie o znaczeniu drzew w tradycji kultury.

Kolejne spotkania online:
⚫ 18.04 (niedziela), godz. 20 „Opowieść o bocianach”, opowiada: Joanna Sarnecka
⚫ 25.04 (niedziela), godz. 20 „Pani Drzewa”, opowiada: Beata Frankowska
⚫ 9.05 (niedziela), godz. 20 „Egle, królowa węży”, opowiada Małgorzata Litwinowicz
Ilustracja: Marta Kwapich

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę