Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Akcja Żonkile | K. Budnicka w rozmowie z M. Grynbergiem

Akcja Żonkile | K. Budnicka w rozmowie z M. Grynbergiem

reklama
📅 Data: poniedziałek, 19 kwietnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Podczas rozmowy "Stawiam pomnik tym, którzy zginęli" Krystyna Budnicka opowie o swojej historii, zapalając symboliczną świecę na pamiątkę bohaterów i bohaterek poległych w powstaniu.
Rozmowę organizowaną z okazji Akcja Żonkile - 78. rocznica powstania w getcie warszawskim poprowadzi Mikołaj Grynberg.

Transmisja na Facebookowym profilu >> link

Krystyna Budnicka urodziła się w 1932 r. Jest jedną z nielicznych osób, które przeżyły powstanie w getcie warszawskim - podczas walk ukrywała się w kanałach. Jako kilkuletnia dziewczynka, najmłodsza spośród rodzeństwa, otaczana była troskliwą opieką członków rodziny i znajomych. To dzięki nim przeżyła, choć jej bliscy nie mieli tyle szczęścia. Długo nie potrafiła mówić o tym, co ją spotkało. Dopiero po latach, nawiązawszy kontakt ze Stowarzyszeniem Dzieci Holocaustu, nauczyła się opowiadać swoją historię. Jeździła do szkół i rozmaitych instytucji w Polsce i za granicą. Początkowo bardzo silnie przeżywała przywoływanie wspomnień o śmierci osób, które nawet nie mają swoich grobów. Z czasem jednak uznała to za swoją misję – stwierdziła, że mówienie jest stawianiem pewnego rodzaju pomnika. Dopóki się o kimś myśli i mówi, osoba ta nadal żyje w naszej pamięci.

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Wydał trzy zbiory rozmów: Ocaleni z XX wieku (2012), Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) i Księga wyjścia (2018) oraz dwa tomy prozy: Rejwach (2017) i Poufne (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. W swoich książkach przyjmuje perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi oraz otwarciu na ich historie. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019), finalista Nagrody Literackiej Nike (2018).

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę