Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

BLISKI NAM ŚWIAT | Czy ten lud musi zginąć?

BLISKI NAM ŚWIAT | Czy ten lud musi zginąć?

reklama
📅 Data: czwartek, 22 kwietnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Historia narodu asyryjskiego sięga starożytności. Jego losy są kroniką przetrwania w skrajnie niesprzyjających warunkach. Od wieków Asyryjczycy i Asyryjki funkcjonują bez państwa. To doprowadziło do tureckiego ludobójstwa, a obecnie jest przyczyną prześladowań, których dopuszcza się Państwo Islamskie.

Czy historia społeczności asyryjskiej zmierza ku końcowi? Paweł Średziński porozmawia o tym z prof. dr. hab. Michalem Abdallą — syrologiem, arabistą i wykładowcą na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jest Asyryjczykiem i wnukiem ocalonego z ludobójstwa Iszo. Do Polski przyjechał z Syrii i stał się jednym z najwybitniejszych promotorów asyryjskiej historii i kultury w Europie. Jest autorem licznych publikacji poświęconych Asyryjczykom, również w języku polskim.

24 kwietnia 1915 roku rozpoczęło się ludobójstwo ormiańskich, asyryjskich i greckich mieszkańców i mieszkanek ówczesnego Imperium Osmańskiego. Tureckie władze w zaplanowany sposób doprowadziły do śmierci nawet półtora miliona osób. W tym kontekście najczęściej mówi się o narodzie ormiańskim, pomijając ofiary greckie i asyryjskie. W Turcji o samym ludobójstwie wciąż nie można mówić. Osoby, które przetrwały tę tragedię, nigdy nie doczekały się autonomicznego państwa obiecanego przez zwycięskie mocarstwa po I wojnie światowej. Otoczeni wrogo nastawionymi sąsiadami, stale muszą uciekać, nawet z pozornie niedostępnych miejsc położonych wysoko w górach.

Obecnie wielu Asyryjczyków i Asyryjek mieszka poza Bliskim Wschodem. To sprawia, że jeszcze bardziej są narażeni na utratę więzi z rodzimą kulturą. Z roku na rok zmieniają swoją tożsamość i przestają posługiwać się językiem, którego historia sięga poprzedniej ery.

---
Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org

---
Transmisję znajdziesz na Facebookowym profilu >> link
lub stronie wydarzenia >> link
[nie podano precyzyjnej informacji na stronie źródłowej w momencie dodawania ogłoszenia na waw4free]

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę