Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Świeże oko: Kobiety – kapitał i deficyt

Świeże oko: Kobiety – kapitał i deficyt
📅 Data: środa, 14 kwietnia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Ile jest warta i jak się zmieniła rola kobiet w życiu publicznym? Jakim językiem mówi nowe pokolenie feministek? I dlaczego opłaca się wynagradzać kobiety na równi z mężczyznami? Rozmowa inspirowana głośnymi książkami „Kapitał kobiet” i „Niewidzialne kobiety”.

Udział biorą:
AGATA DIDUSZKO-ZYGLEWSKA, publicystka i działaczka społeczna,
KATARZYNA BRONIAREK, dyrektorka komunikacji IKEA,
rozmowę prowadzi:
RENATA KIM, dziennikarka Newsweeka i Onetu

14 kwietnia, ŚRODA, godz. 20.00
Oglądaj LIVE na Facebooku >> link

„KAPITAŁ KOBIET”
Linda Scott – wybitna brytyjska ekonomistka związana z Uniwersytetem Oksfordzkim i jedna z pierwszych badaczek analizujących wpływ równouprawnienia płci na wzrost gospodarczy swojej znakomitej książce dała podtytuł „Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca”. Powszechnie wiadomo, że kobiety zarabiają gorzej od mężczyzn, wolniej awansują i rzadziej zasiadają w zarządach. Czy jednak jesteśmy tym faktem wystarczająco oburzeni? Czy raczej przyjmujemy jako oczywistość skandal, że połowa ludzkości, która w dodatku w krajach rozwiniętych jest – średnio rzecz biorąc – lepiej wykształcona, dostaje mniejsze wynagrodzenie za tę samą pracę? Czy faktycznie mężczyźni – w szerszej perspektywie – na swoim uprzywilejowaniu korzystają?
„NIEWIDZIALNE KOBIETY”
Podtytuł książki Caroline Criado Perez brzmi „Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”. To pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy itd. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia. Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię.
A jak to wgląda w Polsce? O tym porozmawiamy w Big Book Cafe!

W Polsce książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Filtry ("Kapitał kobiet") i Wydawnictwa Karakter ("Niewidzialne kobiety").

O CYKLU „ŚWIEŻE OKO”
Cykl spotkań, w którym w Big Book Cafe bierzemy pod lupę gorące zjawiska i nazwiska, głośne premiery i ważne trendy. Naszymi gośćmi są specjaliści rozmaitych dziedzin, którzy dzięki swojej wiedzy i szczególnemu podejściu do obranego tematu zdolni są rzucić nań nowe światło i zburzyć narosłe wokół niego mity lub stereotypy. Udział publiczności w dyskusji – zawsze mile widziany. W czasie transmisji on-line pytania do naszych gości można wpisywać w komentarzach.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
👋 Przybij piątkę