Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Stefan Matyjaszkiewicz | Sztuka widzenia

Stefan Matyjaszkiewicz | Sztuka widzenia

reklama
📅 Data: sobota, 17 kwietnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Stefan Matyjaszkiewicz jest bohaterem kwietniowej odsłony cyklu 👁‍🗨 Sztuka widzenia 👁‍🗨 Był autorem zdjęć do ponad czterdziestu filmów fabularnych i wielu dokumentalnych, m.in. do „Lalki” i „Jak być kochaną” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa (1963), „Struktury kryształu” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego (1969) i „Ewa chce spać” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego (1957). Trzon twórczości Matyjaszkiewicza stanowiły filmy Hasa. Za zdjęcia do „Lalki” Matyjaszkiewicz otrzymał w 1969 roku nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie.

📋 Program:

Wprowadzenie
Dr hab. Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.

🔵 godz. 16:00 | ninateka.pl >> link
🎥 Lalka, reż. Wojciech Jerzy Has, 151 min., 1968, Polska
Pierwsza ekranizacja powieści Bolesława Prusa z Mariuszem Dmochowskim jako Stanisławem Wokulskim oraz Beatą Tyszkiewicz wcielającą się w postać Izabeli Łęckiej w rolach głównych. Film nie jest wierną adaptacją książki, lecz swobodną kreacją w oparciu o jej wybrane wątki.
Dzieło Hasa to także filmowy komentarz do wydarzeń Marca ’68. Dzięki dbałości o szczegóły oraz stylowemu obrazowaniu, twórcom filmu udało się odtworzyć niezdrową relację bohaterów, a przede wszystkim rozdarcie wewnętrzne Wokulskiego. Reżyser skupił się na ich psychologicznych odczuciach. W filmie dominuje mroczny symbolizm a turpistyczne zdjęcia Stefana Matyjaszkiewicza budują opowieść o zdolnym i ciekawym świata zamożnym kupcu, którego marzeniem jest zdobycie serca posągowej i pięknej zubożałej arystokratki. Losy bohatera ukazane zostały na tle ówczesnej Warszawy, miasta pełnego kontrastów: nędzy i przepychu. Przy realizacji Lalki zatrudnionych było 350 aktorów, ok. 10 tysięcy statystów i ponad 98 osób obsługi technicznej.

🔵 godz. 18:30 | live na profilu FINA Wałbrzyska 3/5 >> link
👥 Rozmowa z operatorem filmowym Andrzejem Ramlauem, którą poprowadzi dr hab. Katarzyna Taras
Wydarzenie organizowane przez PSC Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę