Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

„Maria Curie” – biografia w nowym wydaniu

„Maria Curie” – biografia w nowym wydaniu

reklama
📅 Data: czwartek, 22 kwietnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Co wyróżnia najnowsze wydanie biografii „Maria Curie” wśród poprzednich; jak udało się dotrzeć do niepublikowanych wcześniej listów; o roli tłumacza w 83 lata od pierwszego wydania książki, a także o rodzinnych wspomnieniach współczesnych przedstawicieli rodziny noblistki.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie razem z wydawnictwem W.A.B. zapraszają na spotkanie poświęcone najnowszemu, pierwszemu pełnemu polskiemu wydaniu biografii Marii Skłodowskiej-Curie, autorstwa córki noblistki - Ewy Curie.

W spotkani wezmą udział:
➡Hanna Karczewska – prawnuczka Heleny Skłodowskiej-Szalay, siostry noblistki, a zarazem wnuczki Hanny Szyllerowej, autorki pierwszego przekładu książki z języka francuskiego na polski;
➡Agnieszka Rasińskaj-Bóbr – tłumaczka, która dokonała przekładu ocalałych archiwaliów na j. polski oraz uzupełniła klasyczny przekład Hanny Szyllerowej o nowe materiały
➡Sławomir Paszkiet - dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, znawca biografii noblistki i autor wstępu do najnowszej biografii „Maria Curie” Ewy Curie.
➡Spotkanie poprowadzi Miłka Skalska.

Transmisję znajdziesz na Facebookowym profilu >> link
lub stronie wydarzenia >> link
[nie podano precyzyjnej informacji na stronie źródłowej w momencie dodawania ogłoszenia na waw4free]

O książce:
Biografia Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa jej córki Ewy to barwny portret najsłynniejszej polskiej uczonej, pierwszej kobiety, która zdobyła Nagrodę Nobla i jedynej, która otrzymała ją dwukrotnie. Odkrywczyni polonu i radu, żyjąca na przełomie XIX i XX wieku, przez całe życie zmagała się z narzuconymi naukowczyniom ograniczeniami, burzyła stereotypy i wyprzedziła swoją epokę. Jest to świadectwo jednej z najbliższych osób, opowieść o prywatnej sferze życia Marii Skłodowskiej-Curie: codziennych problemach i życiowych dramatach, z którymi przyszło jej się mierzyć.Tłumaczka Agnieszka Rasińska-Bóbr uzupełniła klasyczny przekład biografii autorstwa Hanny Szyllerowej, dodając pominięte wcześniej fragmenty oraz listy Marii, do których po latach cudem udało się dotrzeć Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Książka zawiera także nowy wstęp, niepublikowane dotąd fotografie, dokumenty oraz pamiątki pochodzące z archiwum Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Premiera książki odbyła się 14 kwietnia 2021 roku.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę