Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Dekolonialne praktyki artystyczne [PJM]

Dekolonialne praktyki artystyczne [PJM]

reklama
📅 Data: niedziela, 25 kwietnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Kolektyw Kariatyda, we współpracy z Departamentem Obecności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład dr Basi Śliwińskiej: “Dekolonialne praktyki artystyczne”.

Wykład skupia się na podstawowych pojęciach związanych ze światem podzielonym w ramach dyskursu kolonialnego, takich jak orientalizm, przemoc, umacnianie różnicy czy stereotypia oraz na ich konsekwencjach. Angażując przykłady praktyk artystycznych manifestujących formy wizualnego oporu, podejmiemy dialog z wybranymi teoriami postkolonialnymi i próbami odzyskania szeroko pojętej przestrzeni, dosłownej i metaforycznej. Przyjrzymy się pojęciu dekolonizacji – jednej z ważniejszych obecnie praktyk badawczych – oraz ucieleśnionych doświadczeń i zastanowimy się, co oznacza bycie pełnoprawnym człowiekiem oraz jak jest to aktywizowane w intersekcjonalnym języku sztuk wizualnych.

❗️Wykład będzie dostępny w PJM
⏱Kiedy?
Niedziela 25 kwietnia, godzina 17:00-18:30
💻Gdzie?
Live-stream na wydarzeniu lub na profilu Kolektywu Kariatyda, Departamentu Obecności i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie >> link

Wydarzenie prowadzić będzie Zośka Reznik.
Po części wykładowej będzie można zadawać pytania.

🌈Basia Śliwińska – feministka, doktora teorii i historii sztuki, kuratorka. Pracuje na stanowisku starszej wykładowczyni na University of the Arts London. Jest także członkinią grupy badawczej projektu Visual Activism and Sexual Diversity in Vietnam (VASDiV). Członkini College of Art Association Committee on Women in the Arts oraz Paradox Fine Art European Forum. Pisze o sztuce kobiet, trosce i aktywizmie wizualnym w kulturze. Ostatnio ukazała się redagowana przez nią antologia ‘Feminist Visual Activism and the Body’ (Routledge 2021), która kontynuuje wątki poruszone w jej wcześniejszych publikacjach, między innymi książkach ‘The Female Body in the Looking-Glass. Contemporary Art, Aesthetics and Genderland’ (I.B.Tauris 2016;2018) i ‘Evolution of the Image. Political Action and the Digital Self’ (Routledge 2018; 2020). Obecnie pracuje nad redagowaną antologią ’Transnational Belonging and Female Agency in the Arts (Bloomsbury 2022). Naukowo zajmuje się aktywizmem wizualnym w perspektywie transnacjonalizmu i feministycznej etyki troski.
🌈Zośka Reznik – badaczka sztuki, kuratorka, animatorka kulturalna i nauczycielka akademicka. Zajmuje się sztuką współczesną, herstoriami i historią mówioną, psychogeografią i badaniami artystycznymi. Ukończyła MISH na Uniwersytecie Wrocławskim, studiowała na podyplomowych Gender Studies IBL PAN, przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Związana obecnie z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Tercetem ¿ Czy badania artystyczne ? i Kolektywem Kariatyda, a wcześniej m.in. z Gangiem Delfinów, Grupą Roboczą Archiwum Społecznego, F/M Festiwalem, Zlotem Młodych Badaczy Kultury i Kolektywem Falanster.
🌈Magdalena Gach – tłumaczka języka migowego, surdopedagożka, pedagożka, propagatorka Kultury Włączającej, dwujęzyczności i Kultury Głuchych. Od wielu lat współpracuje z organizacjami, fundacjami, stowarzyszeniami na rzecz dostępności.
🌈Kolektyw Kariatyda – nieformalna grupa aktywistek informacyjnych, która powstała oddolnie we Wrocławiu jako inicjatywa osób zajmujących się sztuką. Celem naszych działań jest uzupełnienie polskiej Wikipedii o hasła dotyczące przede wszystkim artystek, ilustratorek, filmowczyń i architektek, ale też kuratorek, badaczek, krytyczek i kobiet związanych ze sztuką, by w ten sposób zmniejszać gender gap istniejący w polskiej Wikipedii.

🌍🔥Departament Obecności - to program publiczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest formą „instytucji wewnątrz instytucji” – niehierarchiczną placówką badawczo-edukacyjną, która eksperymentuje z narzędziami artystycznymi aby stymulować dyskusję na tematy polityczne, społeczne, ekonomiczne i ekologiczne.⁠
Grafika do wykładu na podstawie materiału wizualnego CC 0 ze Smithsonian Institute
Autorstwo grafiki: Femina Hodierna / Kolektyw Kariatyda

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę