Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

IX Katolickie Dni Filmowe

IX Katolickie Dni Filmowe
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 14 marca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:15

📅 Data zakończenia: niedziela, 15 marca 2015

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W dniach 14-15 marca 2015 r. zapraszamy na IX Katolickie Dni Filmowe. Pokaz filmów odbędzie się w Mokotowskim Domu Kultury Centrum Łowicka przy ul. Łowicka 21, Warszawa w Sali kinowej. WSTĘP WOLNY!

PROGRAM:

Sobota 14 marca 2015

Dzień węgierski pod patronatem Ambasadora Węgier JE Dr Ivána Gyurcsika.

10:15 Otwarcie pokazów

10:25 Osiemdziesięciu huzarów (80 huszár), reż. Sándor Sára, 1978,124′
Rok 1848. Na terenie Austro-Węgier wybucha rewolucja. O walkach w ojczyźnie dowiadują się węgierscy huzarzy, wchodzący w skład austriackiego regimentu stacjonującego w polskim mieście. Wszyscy postanawiają wracać na Węgry.
Pokaz specjalny:

12:40 Wszyscy do walca (Áll a bál), reż. Viktor Bánky, 1939, 98′
Miłosna komedia osadzona w latach świetności Warszawy – miasta pełnego elegancji, szyku i dobrego smaku ostatnich lat II Rzeczypospolitej. Prawdziwa gratka dla miłośników starego kina i przedwojennej Warszawy!

14:30 Mecz w piekle (Két félidő a pokolban), reż. Zoltán Fábri, 1961, 140′
Wiosna 1944 roku. Niemcy z okazji urodzin Hitlera chcą zorganizować mecz piłki nożnej, w którym zmierzyliby się z węgierskimi jeńcami wojennymi. Znany piłkarz, Ónódi, zgadza się zorganizować drużynę, pod warunkiem, że jej członkowie dostaną dodatkowe racje żywnościowe, piłkę i zamiast pracy będą trenować.

16:50 Przerwa

17:05 1956 Wolność i miłość (1956 Szabadság, szerelem), reż. Krisztina Goda, Węgry 2006, 115′
Węgierska drużyna piłki wodnej była niepokonana. Przegrała tylko jeden raz – w 1955 r., kiedy na zawodach w Moskwie sędzia nie dał im szans na wygraną. Przygotowują się do rewanżu na olimpiadzie w Melbourne. Jednak w 1956 r. w Budapeszcie wybucha rewolucja.
Wieczór litewski pod patronatem Ambasadora Litwy JE Sarunasa Adomaviciusa

19:15 Wykład Ilony Lewandowskiej pt. „Nierówna walka Leśnych Braci z okupacją sowiecką na Litwie w latach 1944-1953″
Pokaz specjalny:

20:00 Zupełnie sam (Vienui vieni), reż. Jonas Vaitkus, 2004, 90′
Dramat ukazujący walkę zbrojnego litewskiego podziemia z okupacją sowiecką w latach 1944-1953. Litewscy „żołnierze wyklęci” idą walczyć do lasu, ale doświadczają osamotnienia, prowokacji, zdrady i śmierci.


Niedziela, 15 marca 2015

11:00 Otwarcie pokazów

11:10 Święci Papieże
Jan XXIII 1881-1963. Dobry człowiek z Watykanu, reż. Leszek Wasiuta, Grzegorz Górny, Hubert Ornass-Kubacki, 43′
Film przedstawia sylwetkę papieża, który zwołując Sobór Watykański II skierował współczesny Kościół Katolicki na nowe tory, otwierając szeroko drzwi dla nowych idei i nurtów intelektualnych. Pochodził z najniższych warstw społecznych, a zapisał się w historii świata i Kościoła jako człowiek przełomu. Jan XXIII do końca życia pozostał zwyczajnym człowiekiem – dobrym, pełnym ciepła i humoru.

Papież, który nie umarł, reż. Tamara Elżbieta Jakżyna, Rosja, 50′/ 65′/ 55′ (170′). Trzyczęściowy dokument przybliża publiczności sylwetkę św. Jana Pawła II w różnych aspektach jego osobowości. Refleksje i wspomnienia przyjaciół i współpracowników papieża, ludzi kultury i sztuki, przywódców religijnych z ich osobistych spotkań z Janem Pawłem II. Pierwsza cześć filmu ukazuje charyzmat papieża w relacji do drugiego człowieka. Druga część przybliża jego artystyczną naturę na kanwie duchowego dziedzictwa Jana Pawła II. W trzeciej części spotkamy papieża we wspomnieniach aktorów, filmowców i ludzi kultury, ukazujących wpływ jaki wywarł na to środowisko. Według zamysłu rosyjskiej autorki film adresowany jest do rosyjskiego widza. Najważniejszym motywem jego powstania i jego celem nie było skonstruowanie fabuły, ale bezpośredni przekaz treści, które dotarłyby do serc widzów. Interesujące dla polskiego widza mogą być fragmenty filmu ukazujące reakcje patriarchatu prawosławnego oraz muftiego muzułmańskiego Rosji na zjawisko duchowe i społeczne, jakim był pontyfikat Papieża Polaka (gdy kręcono film, jeszcze błogosławionego).

Po projekcji spotkanie z autorką (30′).

15:00 Przerwa

15:20 Cud prawdy, reż. Anna Teresa Pietraszek, 30′
Dokument poświęcony postaci bł. ks Jerzego Popiełuszki. Ks. Jerzy rozpoczął posługę kapłańską w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu na początku lat 80 ubiegłego wieku. W stanie wojennym jego kazania, mimo zastraszenia i ucisku przez władze totalitarne, budziły nadzieję, dawały siłę do przetrwania, budziły sumienia. Wzywały do wierności prawdzie: „(…) jesteśmy powołani do prawdy. Jesteśmy powołani do świadczenia o prawdzie swoim życiem. Bądźmy więc wierni prawdzie”.
19 października 1984 r. ks. Jerzy został porwany i brutalnie zamordowany. Mordercy zmaltretowane ciało księdza zrzucili do Wisły. Ks. Infułat Grzegorz Kalwarczyk, który był sędzią w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego, odbierał jego ciało z prosektorium i był przy składaniu do trumny, zaświadcza: „ja widziałem ciało męczennika, zmasakrowane…”. A prymas Józef Glemp powiedział: „W dramacie tej śmierci ujawnił się obłęd całego systemu. Nikczemność systemu. Doprowadzał on ludzi aż do nienawiści, aż do zbrodni”.

16:00 Kod tajemnicy fatimskiej, reż. Rafał Tichy, Nelson Pereira, 50′
13 maja 1917 roku nieopodal miejscowości Fatima trojgu portugalskim dzieciom Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucjii dos Santos po raz pierwszy ukazała się Matka Boża. Spotkania trwały do października. Maryja przekazała im trzy tajemnice, które w 1930 roku oficjalnie uznał Kościół Katolicki. Autorzy filmu podejmują problematykę trzeciej tajemnicy fatimskiej. Nieujawniona przez wiele lat była ona przedmiotem licznych spekulacji, analiz i proroctw, budziła silne emocje u wiernych. Twórcy przypominają czym jest trzecia tajemnica fatimska i stawiają pytanie o jej znaczenie dla współczesnego Kościoła Katolickiego.

16:50 Nie o Mary Wagner, reż. Grzegorz Braun, 57′
Film opowiada historię Mary Wagner, katoliczki z Kanady więzionej i sądzonej w Toronto za obronę życia poczętego, a w szerszym kontekście przybliża batalię toczoną o ludzkie życie przez działaczy i organizacje pro-life zmagających się m.in. z przemysłem aborcyjnym. Mary Wagner prowadzi swoją akcję przez rozdawanie kwiatów i ulotek informacyjnych oraz informowanie kobiet, że tzw. aborcja nie jest jedyną opcją i że łatwo znaleźć inne możliwości ułożenia sobie i poczętemu dziecku życia. Film Dokument filmowy „Nie o Mary Wagner” to bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów dotykających problematyki obrony życia.

Po projekcji spotkanie z Grzegorzem Braunem.

18:20 Przerwa

Film fabularny

18:30 Karolina, reż. Dariusz Regucki, Polska, 102′
Film opowiada o dwóch przyjaciółkach, uczennicach liceum filmowego, które dostają zadanie nakręcenia pracy dyplomowej poświęconej bł. Karolinie Kózkównie. Kasia i Magda mają przygotować etiudę filmową o tej odważnej dziewczynie, która żyła sto lat temu i została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc się przed gwałtem. Mimo niechęci do narzuconego tematu, chcąc nie chcąc, wyruszają w drogę do Zabawy, gdzie żyła i zginęła błogosławiona Karolina.

Zakończenie ok. 20:15

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Wygraj pobyt w hotelu!