
Data: środa,
26 maja 2021

Godzina rozpoczęcia: 10:00

Miejsce:
💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
Woda w Arktyce, która spadła jako deszcz lub wytopiła się ze śniegu i lodu, przed dotarciem do oceanu płynie różnymi ścieżkami. Jej odpływ i procesy hydrologiczne kształtują krajobraz i wpływają na dynamikę lodowców.
Lodowce mają skomplikowane systemy odwadniające - woda ze stopionego lodu może płynąć po powierzchni lodowca, w tunelach w jego wnętrzu lub spływać do dna lodowca. Spływ wody ma duże wahania dobowe, a jego maksimum występuje latem.
Przepływ wody w rzekach Arktyki ma charakter sezonowy. Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną w zlewniach niezlodowaconych rzeki zamarzają. W okresie ablacji występuje typowe duże zróżnicowanie przepływu wody, z bardzo dużym zrzutem podczas topnienia śniegu i spadkiem latem.
Ruch wód gruntowych w obszarze wieloletniej zmarzliny jest ograniczony, ponieważ zamarznięta gleba jest praktycznie nieprzepuszczalna. Powyżej wieloletniej zmarzliny znajduje się warstwa czynna, która zamarza zimą, ale topnieje latem, umożliwiając infiltrację i ponowny przepływ wód gruntowych.
Podczas webinarium zostaną omówione procesy hydrologiczne.
Instytut Geofizyki PAN serdecznie zaprasza na webinarium w ramach projektu EDU-ARCTIC2.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, wymagane zapisy >>
link
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]