Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Wystawa jednego obrazu Piotra C. Kowlaskiego „Nienawiszcz 2019 – 2020” z cyklu ŻYWA NATURA

reklama
📅 Data: sobota, 15 maja 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej, Piękna 62/64 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
NOC MUZEÓW 2021
15.05.2021, godziny 11:00 – 24:00
od godziny 17:00 spotkanie z Artystą

Początkiem zachwytu nad obrazem bywa zazwyczaj doznanie wizualne. W przypadku wystawy Piotra C. Kowalskiego było zupełnie inaczej. Pomysł zrodził się pod wpływem usłyszanej audycji radiowej „Bobry i mróz malują obrazy” (Audycja OFF Czarek w radiu TOK FM z dnia 11.12.2020) – wielowymiarowej opowieści o Artyście, który walczy z siłami natury w imię swojej sztuki... a właściwie nie walczy, bo świetnie się z nią dogaduje. Nawet, gdy przychodzi mu się zmierzyć z żywiołem, potrafi przekuć to w ponad dziesięcioletnią tradycję uprawiania sztuki korespondencyjnej. Jest to też opowieść o sile przypadku, który zaprowadził Piotra C. Kowalskiego do radia, a w konsekwencji ostatecznie do nas. I przede wszystkim jest to opowieść o obrazie, który niewielu jeszcze mogło podziwiać.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będziemy mieć okazję do uruchomienia wszystkich zmysłów – nie tylko posłuchania o dziele, ale też zobaczenia go, a nawet poczucia. Obraz Piotra C. Kowalskiego nie pachnie werniksem czy spoiwem malarskim. Pachnie naturą, która go współtworzyła. To zapachy wody, wiatru, deszczu i śniegu - nieprzewidywalnych narzędzi, po które sięga Artysta, tworząc fascynujące wielkoformatowe abstrakcyjne kompozycje. Natura zostawia swój ślad na płótnie i staje się świadectwem czasu, w tym przypadku roku. Jest to wystawa wyjątkowa, inna – tak jak i ostatni rok był inny. Ale, czy to nie ona właściwie przemyca pierwiastek normalności i pozwala nam odnaleźć się w naturalnym trybie cyklu pór roku. Bo co by się nie działo to w Nienawiszczu wiatr wieje i deszcz pada (no może tylko na mróz i śnieg nie zawsze można liczyć), a Artysta obraz malować musi.
Paulina Świerczyńska-Brzezińska

Piotr C. Kowalski urodzony w1951 roku w Mieszkowie koło Jarocina. Dyplom z malarstwa w pracowni profesora Stanisława Teisseyre’a w PWSSP w Poznaniu w1978 roku. W latach 1993 – 1999 dziekan Wydziału Edukacji Artystycznej PWSSP w Poznaniu. Od 2000 roku prowadzi studencką galerię „Na Polskiej” w Poznaniu. Kurator I, II i III Kolekcji ASP w Poznaniu w latach 2003 – 2005. Na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu jest kierownikiem X Pracowni Malarstwa. W latach 2010 – 2014 w Akademii Sztuki w Szczecinie a w latach 2014 – 2017 w ASP we Wrocławiu, prowadził równolegle Pracownie Malarstwa. Autor cykli obrazów realizowanych bezpośrednio w naturze pt. Żywa natura – Martwa natura, oraz obrazów Przejezdnych i Przejściowych będących zapisem życia miasta i powstających przy współudziale innych ludzi. Od­ 2004 roku wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykle Megabajty malowania i Obrazy mroźne.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)