Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

O rzemiośle… w teorii. W Warszawskiej Pracowni

O rzemiośle… w teorii. W Warszawskiej Pracowni
📅 Data: czwartek, 13 maja 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Jak postrzegacie rzemiosło? Kim są dla Was rzemieślnicy? Czy uważacie, że w Waszym otoczeniu, w Waszym mieście, funkcjonują jeszcze jakiekolwiek warsztaty, w których każdego dnia ktoś ręcznie wytwarza przedmioty lub świadczy usługi naprawcze? Czy zauważacie jeszcze pracownie szewców, szklarzy czy zegarmistrzów?

Te z pozoru niewinne pytania są tak naprawdę punktem wyjścia do bardzo ważnej dyskusji. A raczej rozmowy o roli ręcznego wytwarzania w kontekście miejskim i przyszłości rzemieślników, m.in. w Warszawie.

W trakcie spotkania chcemy przybliżyć Wam wyniki badań o rzemiośle prowadzonych przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Pokazują one na przykład, że aż 45% rzemieślników działających obecnie w Warszawie nie ma swoich następców, co może zagrozić dalszej obecności warsztatów wytwórczych w mieście. Planujemy udowodnić, że jest potencjał na stworzenie przestrzeni dla rzemiosła w warszawskich lokalach pofabrycznych. Tę tezę potwierdzają badania zespołu projektu PragaLAB/OpenHeritage. W końcu chcemy też pokazać, że rzemieślnicy wciąż są w Warszawie. I tylko od nas zależy, czy pozostaną częścią lokalnej społeczności Warszawy.

Zapraszamy na darmowy webinar, który poprowadzi Wojciech Kacperski. Wezmą w nim udział ludzie, którzy od lat zajmują się m.in. popularyzowaniem rzemiosła i na różne sposoby pokazują miejskiej społeczności, jak ważnym elementem naszego życia jest działalność ręcznych wytwórców:

~ Katarzyna Chudzyńska-Szuchnik z Muzeum Warszawskiej Pragi
Dziennikarka, przewodniczka miejska, adiunkt w Muzeum Warszawskiej Pragi. Od 2015 roku promuje i wspiera lokalną wytwórczość. Autorka książki „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów”. Kuratorka wydarzeń „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy”, programu edukacyjnego „Projektowanie z rzemiosłem” – wspólnie z dr. Pawłem Jasiewiczem z Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Pomysłodawczyni „Szkoleń warsztatowych z rzemieślnikami” w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast. Kuratorka wystaw „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem”. Od 2019 roku koordynuje Pra Rzemkę – Pracownię Rzemieślniczą w Muzeum Pragi, wyposażoną w tradycyjne, ocalone od zapomnienia, narzędzia i maszyny. Ma to na celu międzypokoleniowe przekazywanie rzemiosła oraz rozwój nowych kierunków. Prowadzi również kanał filmowy z dokumentacją projektów i pracowni rzemieślniczych: link

~ Maciej Czeredys z PragaLAB/OpenHeritage
Architekt i urbanista. Od wielu lat zajmuje się współczesną problematyką dziedzictwa kulturowego i jego adaptacji. Aktualnie zastępca dyrektora ds. inwestycyjnych Sinfonii Varsovii. Wcześniej kierownik działu inwestycyjnego Nowego Teatru. Do 2007 r. był związany ze służbami ochrony zabytków, pełniąc m.in. funkcję Zastępcy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto współautor projektów przestrzeni publicznych, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w tym dla obszarów zabytkowych, wytycznych urbanistyczno-konserwatorskich oraz programów dla obszarów i obiektów zabytkowych. Członek warszawskiej miejskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej. Członek Oddziału Warszawskiego SARP oraz zespołu projektu OpenHeritage (Horyzont 2020 umowa grantowa nr 776766).

~ Małgorzata Herman z Projektu Pracownie
Założycielka i prowadząca Projekt Pracownie, inicjatywy wspierającej i promującej współczesne rzemiosło, oraz współzałożycielka i wiceprezes stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło. Autorka wywiadów, tekstów i reportaży o powrocie do tradycyjnych technik wytwarzania. Popularyzatorka rzemiosła. Aktywnie włącza się w inicjatywy wspierające działalność rzemieślników. Współpracuje z organizacjami w Polsce i za granicą, które promują ręczne wytwórstwo. Producentka wydarzeń i wystaw fotograficznych o rzemiośle.

Transmisja na YouTube >> link

Rozmowa ma na celu nie tylko pokazanie możliwych scenariuszy związanych z przyszłością rzemiosła w Warszawie, ale także promocję wystawy „W Warszawskiej Pracowni”. W dniach 1–28 maja można ją oglądać na placu przed Zodiakiem Warszawskim Pawilonem Architektury – w samym centrum stolicy!
Wystawa „W Warszawskiej Pracowni” zrealizowana przez m.st. Warszawa i Projekt Pracownie we współpracy z Muzeum Warszawy oraz zespołem SARP (PragaLAB/OpenHeritage) to sposób na zaprezentowanie profesji, które od lat towarzyszą naszej rzeczywistości. Są wśród nich stolarz, jubiler, modystka, ceramik, szklarz, kaletnik czy zegarmistrz.
Na wystawie wykorzystano zdjęcia z pracowni rzemieślniczych działających na Starym Mieście, Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu i Powiślu, a także na Ochocie, Pradze Północ i Mokotowie. Część fotografii prezentuje także warsztaty znajdujące się w Wilanowie, na Targówku i Żoliborzu.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę