Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny. Wystawa i aukcja

Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny. Wystawa i aukcja

reklama
📅 Data: czwartek, 20 maja 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, DESA Unicum, ul. Piękna 1A (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
Największy polski surrealista. Jego dzieła porównuje się do twórczości René Magritte’a. Rafał Olbiński otrzymał ponad 150 nagród. Prace artysty znajdują się w wielu muzeach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. W maju na wystawie „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum pojawiły się aż dwa jego niesamowite płótna przepełnione magią. Zobaczyć można również twórczość m.in. Tomasza Sętowskiego i wczesny obraz Jacka Yerki. Wszystkie dzieła pójdą pod młotek 20 maja.

W onirycznych krainach Jacka Yerki nic nie jest tym, czym zdaje się być początkowo. Nie inaczej jest w prezentowanej na wystawie, wczesnej kompozycji artysty zatytułowanej „Nowe przygody Hucka” z 1987 roku. Wytrawny widz może odkryć w tej pracy całe morze symboli, ale także aluzji do dzieł dawnych mistrzów. Yerka natchnienie często czerpie z malarstwa niderlandzkiego i twórczości artystów takich jak m.in. Jan van Eyck i Hieronymus Bosch. Prezentowana w DESA Unicum praca inspirowana jest powieścią Marka Twaina „Przygody Hucka Finna”. Podczas ostatniej aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum dzieło tego artysty sprzedane zostało za 400 tys. zł.

Wybitnym twórcą, którego dzieła zobaczyć i wylicytować można będzie w maju jest również Rafał Olbiński. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. Jego alegoryczny, poetycki język wypowiedzi fascynuje i inspiruje wielbicieli z całego świata. W swoich pracach kreuje rzeczywistość doskonałą. Przepełniają ją metafory i znaczenia, w których każdy szczegół zdaje się skrywać tajemnicę, być częścią układanki. Wykreowane przez Olbińskiego oniryczne, niezwykle sugestywne wizje przedstawiają przede wszystkim modelowe kobiety i mężczyzn, których artysta wikła w najróżniejsze relacje – wzajemnej zależności, tajemniczości podszytej intelektualnym niepokojem, czy dopiero co rodzącej się zmysłowości. Dzieła Olbińskiego wypełnione są atmosferą cudowności, niezwykłości, dominuje w nich aura z pogranicza jawy i snu, która porywa najbardziej wymagającego widza. Właśnie takie są dwie prezentowane na majowej wystawie i aukcji prace „Randezvous with Poetry” i „ Nieskromna prostota wielkości”.

Z kolei Tomasz Sętowski słynie z przedstawiania podwodnych światów, miast jak ze snu oraz kobiet w sukniach zrobionych z budowli lub wież. Przeszły one już do kanonu malarstwa surrealistycznego. Na wystawie i aukcji 20 maja pojawią się aż cztery wyjątkowe obiekty jego autorstwa. Pierwszy z nich to portret Salvadora Dalego. Ten wielki malarz-wywrotowiec, stał się jedną z największych inspiracji twórczych Sętowskiego. Jego „szalony umysł” był podwaliną do stworzenia podobnego nurtu w malarstwie polskich surrealistów. Kolejne dzieło to akwaforta „Zegarmistrz Światła”. Na przedstawionej scenie do bramy miasta wlatuje błazen z wielkim zegarem. Z wieży zegarowej wychodzi skrzypek, który z półprzymkniętymi oczyma gra na instrumencie. Pojawią się również rzeźby autorstwa Sętowskiego. „Kobieta z lustrem” to praca wykonana z brązu, przedstawiająca postać w sukni, która wygląda niczym wieża w Pizie. Półnaga bogini, z odkrytymi piersiami, podziwia swój wizerunek w zwierciadle. Zobaczyć i wylicytować można będzie również dzieło uczennicy artysty, Anastasiyi Markovych.

Na wystawie i aukcji zaprezentowane zostaną również prace twórców takich jak: Jarosław Jaśnikowski, Maksymilian Novák-Zempliński, Paweł Trybalski, Tomasz Poznysz, Franciszek Starowieyski, Jerzy Duda-Gracz. 20 maja wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 5-20 maja 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 20 maja 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę