Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rośliny, śliny | Rozmowa wokół tomu „Piach” z udziałem Urszuli Zajączkowskiej i Joanny Rajkowskiej

Rośliny, śliny | Rozmowa wokół tomu „Piach” z udziałem Urszuli Zajączkowskiej i Joanny Rajkowskiej
📅 Data: wtorek, 18 maja 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Rośliny, śliny
Rozmowa wokół tomu „Piach” z udziałem Urszuli Zajączkowskiej i Joanny Rajkowskiej

📍 Facebook Zachęty - live stream >> link

Ewolucja życia, przepływy wody, przekształcenia komórek, zamieszki pod skórą — w nowym tomie wierszy Urszuli Zajączkowskiej te procesy toczą się równolegle w tkankach człowieczych i roślinnych. I właśnie ta równoległość poddawana jest intensywnej poetyckiej refleksji. „Rhizopolis”, utworzone pod korzeniami drzew podziemne miasto Joanny Rajkowskiej, to najlepsze miejsce, żeby porozmawiać o „Piachu”, o korzeniach, i o samym języku — sztuki i literatury — który w popłochu przed nadciągającą katastrofą szuka na to wszystko słów.
prowadzenie: Zofia Król

Urszula Zajączkowska — poetka, botaniczka, artystka wideo. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW, gdzie bada wzrost, ruchy i biomechanikę roślin. Autorka poetyckich tomów „Atomy”, nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, oraz „minimum” wyróżnionym Nagrodą Kościelskich (2017). W 2019 roku opublikowała eseistyczną książkę „Patyki, badyle” nagrodzoną Złotą Różą przez Instytut Książki, za którą otrzymała także nominację do Paszportów Polityki oraz Literacką Nagrodę Gdynia. Jej film ’Metamorphosis of Plants’ zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu Scinema (Australia) i Light Festival (USA). Publikuje w Dwutygodnik.com, „Piśmie”, „Znaku”. Mieszka w Wołominie. Konsultantka merytoryczna wystawy „Rhizopolis”.

Joanna Rajkowska — artystka wizualna, absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest artystką wszechstronną, jednak jej najbardziej znane prace to projekty publiczne. Aby je zbudować, artystka wykorzystuje realnie istniejące miejsca, energie, organizmy i materiały. Są to zarówno miejsca, jak i pasaże, instalacje i sytuacje efemeryczne. Jej najbardziej znanym projektem pozostają „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” (2002) — projekt, który stał się jednym z symboli Warszawy. Laureatka Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne w 2007 roku oraz Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości.

Zofia Król — redaktorka naczelna magazynu o kulturze „Dwutygodnik”, krytyczka literacka, literaturoznawczyni, doktorka filozofii. Autorka książki „Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku” (2013). Jurorka Nagrody im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. Członkini Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Warszawy Rafale Trzaskowskim.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę