Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Uwaga: premiera! Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz. Dziewit-Meller, Sobolewska, Nogaś

Uwaga: premiera! Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz. Dziewit-Meller, Sobolewska, Nogaś
📅 Data: czwartek, 27 maja 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


O swoich pierwszych czytelniczych olśnieniach opowiadają JUSTYNA SOBOLEWSKA i ANNA DZIEWIT-MELLER.
O to, do których z tych lektur warto wrócić i dlaczego, pyta MICHAŁ NOGAŚ.

27 maja, CZWARTEK, godz. 20.00
Oglądaj LIVE na Facebooku >> link
Partner wydarzenia: Wydawnictwo OsnoVa

„>Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz< zawiera absolutnie subiektywny wybór książek najważniejszych dla nas obu. To nie leksykon stu najważniejszych tytułów XX wieku, ani nawet wieku XIX. To nie żaden kanon – ani stary, ani nowy. To opowieść o tych książkach, które nas kształtowały i do których chciałyśmy po latach wrócić” – tak swoją książkę przedstawiają Justyna Sobolewska i Anna Dziewit-Meller, zapraszając czytelnika w literacką podróż.
O najważniejszych, najulubieńszych tytułach z tej listy opowiedzą w rozmowie z Michałem Nogasiem w Big Book Cafe Live.
Książkę z autografem autorek możecie zamówić tutaj: link

O KSIĄŻCE
Anna Dziewit-Meller i Justyna Sobolewska wybrały po pięćdziesiąt najważniejszych dla siebie lektur, począwszy od książek z czasów dzieciństwa. „Dużo czasu zajmowało nam zastanawianie się nad tym, do których książek z dawnych lat dobrze jest wracać, a które już w nas nie grają. „Zbójnik Ondraszek” czy „Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek”? Obie okazały się strzałem w dziesiątkę, podobnie Astrid Lidngren, którą znajdziecie w tekstach nas obu!”, piszą autorki.
To właśnie te pierwsze literackie wspomnienia prowokowały dyskusje o książkach wybieranych w latach późniejszych, w czasie dorastania, pierwszego zakochania, pierwszych podróży.
Na książkę składa się sto felietonów, które publikowane naprzemiennie czasami się ze sobą zazębiają, przenikają, a czasem wręcz przeciwnie – zupełnie rozmijają. Autorki, mimo że prywatnie ze sobą zaprzyjaźnione, dokonywały przecież w życiu różnych literackich wyborów. „Praca nad tą książką to było także dla każdej z nas spotkanie ze sobą – tamtą czytelniczką sprzed lat, dziewczyną, której życie wewnętrzne kształtowała literatura”, piszą autorki.
„Stówka” to bardzo osobista lista książek, która powstała także po to, aby tych, którzy kochają literaturę, zachęcić do tworzenia własnych rankingów najważniejszych lektur. Jak pisał Jerzy Pilch „czytanie prawdziwe, to jest czytanie powtórne”.

O AUTORKACH:
Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Laureatka PIK-owego Lauru (2015). Autorka „Książki o czytaniu“ oraz biografii Kornela Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel“.
Anna Dziewit-Meller jest pisarką, dziennikarką i felietonistką. Najpierw związana z pismem literackim "Lampa". Ma na swoim koncie kilka książek m.in. „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” (napisana wspólnie z Agnieszką Dorotkiewicz), powieści "Disko", „Góra Tajget“ i "Od jednego Lucypera" oraz „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy“. Współpracowała z redakcjami "Wysokich Obcasów" i "Tygodnika Powszechnego". Jest dyrektorką wydawniczą Grupy Wydawniczej Foksal.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę