Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"O rybaku Urashima" Opowieści z Walizki

"O rybaku Urashima" Opowieści z Walizki
📅 Data: niedziela, 23 maja 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Teatr Akt, Łaziebna 9 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


BUTOHPOLIS. III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI BUTOH prezentuje

Opowieści z Walizki na żywo!

Serdecznie zapraszamy dzieci i dorosłych na bajkę-butoh „O rybaku Urashima”
23 maja 2021 (niedziela), godz. 17.00
Miejsce: Teatr Akt, ul. Łaziebna 9, Warszawa
Czas trwania: 45 min

Występują:
Joanna Sarnecka — opowieści, taniec butoh, bęben obręczowy
Anna Woźniak — opowieści, tank drum, cytra, dzwonek koshi
Marcin Żekało — flet shakuhachi

Kraina szczęśliwości
Historia rybaka Urashimy jest z jednej strony odległa - pochodzi z Japonii. Ale w pewnym sensie jest bliska każdemu. Oto bohater trafia do królestwa, w którym się nie umiera. Być może żyłby tam szczęśliwie do dziś dnia, gdyby nie... pamięć.
Butoh-bajka dla dzieci od lat 6 do 100+.
Baśń „O rybaku Urashima” pochodzi z głębokiej przeszłości. To pradawna japońska historia, mit wyjaśniający skończoność naszego, ludzkiego świata, konieczność śmierci i iluzję, jaką może stanowić pragnienie nieśmiertelności, które wyrywa nas z „tu i teraz”, by zwieźć na manowce. Dobra tego świata, rozkosze na czele z cielesnym pięknem, to podmorskie głębiny naszych pragnień. Tęsknota za domem, za tym, co proste, za bezpośrednim doświadczeniem, realną więzią, mogą stanowić drogę powrotu do prawdziwego życia. Baśń zawiera więc głęboką i uniwersalną prawdę o naszym życiu rozpiętym między tym, co zwykłe, codzienne i śmiertelne, a przemożną tęsknotą za wiecznym, pełnym życia i nieskończonym życiem. Spektakl utrzymany jest w minimalistycznej stylistyce nawiązującej do estetyki japońskiej. Opowieściom towarzyszą delikatne dźwięki fletu shakuhachi. Taniec butoh przenosi historię na bardziej abstrakcyjny poziom. Treść i forma sprawiają, że uczestnictwo w baśni staje się rodzajem wspólnej medytacji.

Bambusowe dźwięki
Komponując opowieść i ruch opieraliśmy się na pracy z żywiołami. Nawiązaliśmy zatem w samym procesie twórczym do kulturowego kontekstu. Poszukując kontaktu ze źródłami opowieści, zaprosiliśmy do współpracy muzyka -- Marcina Żekało, który jest także twórcą bambusowych fletów shakuhachi. Delikatne tony przywodzą na myśl oddech i wiatr.

Teaser: link

OPOWIEŚCI Z WALIZKI
„Opowiadamy historie z muzyką na żywo. Już od 2009 roku wędrujemy z naszą walizką po wielokulturowej Polsce, ale chętnie przekraczamy granice by poznawać inne, także odległe, kultury poprzez ich baśnie i muzykę. Opowieści to droga do poznawania dziedzictwa kulturowego i doświadczania wspólnoty, także międzypokoleniowej. Uczą uważności, ginącej sztuki słuchania. W naszym repertuarze ważne miejsce zajmują tradycyjne baśnie. Dotykają spraw najważniejszych subtelnym językiem metafory. Sztuką opowieści dzielimy się podczas spektakli i warsztatów storytellingu.” link

Joanna Sarnecka - antropolożka kultury/etnografka (UW), artystka działająca w obszarze sztuki opowiadania (grupa Opowieści z Walizki) i eksperymentująca z tańcem butoh. Angażuje się w projekty na styku sztuki i działań społecznych: działania teatralne z osobami z niepełnosprawnością, włączanie w kulturę osób mieszkających poza kulturalnymi centrami, edukacja wielokulturowa i popularyzacja wielokulturowego dziedzictwa (trenerka Szkoły Dialogu). Od 2017 prowadzi Fundację na Rzecz Kultury „Walizka” link , w ramach której prowadzi działania artystyczne także interdyscyplinarne („Niewidzialne Miasta 2.0” - spektakl narracyjny z AI, preformance taneczny „Izolacja” we współpracy z Marcusem J. Buechlerem z muzyką wygenerowaną z wirusa covid), projekty związane z dziedzictwem kulturowym (zadomowieniwdziedzictwie.pl). Od września 2020 współtworzy kolektyw Wirtualnego Muzeum Antropocenu ( link ). Dwukrotna stypendystka MKiDN.

Anna Woźniak – animatorka kultury, opowiadaczka, inicjatorka i koordynatorka projektów edukacyjnych i artystycznych. Od 2015 r. współtworzy artystyczna grupę Opowieści z Walizki,w której wspólnie z Joanną Sarnecką realizuje spektakle narracyjne. Występuje na festiwalach, w muzeach, domach kultury, bibliotekach, świetlicach, więzieniach. Pracuje w dziale edukacji Mazowieckiego Instytutu Kultury, gdzie w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury przygląda się procesom kulturowym w woj. mazowieckim. Studiuje podyplomowo Pedagogikę Teatru w IKP UW.

Marcin Żekało – muzykant, twórca, pasjonat kultury japońskiej, multiinstrumentalista najsilniej zwiazany z japońskim bambusowym fletem shakuhachi.

Przestrzegamy ZASAD BEZPIECZEŃSTWA:
- prosimy o zachowywanie dystansu społecznego 1,5 metra
- na terenie będą dostępne środki do dezynfekcji.

BUTOHPOLIS CAŁY PROGRM PROGRAM 23.04-13.06.21: link

Dyrektorka Artystyczna: Sylwia Hanff
ORGANIZATOR: Stowarzyszenie “Akademia Umiejętności Społecznych”
WSPÓŁORGANIZATOR: Teatr Limen Butoh

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ M.ST. WARSZAWA

PARTNER
Teatr Akt
PATRONT MEDIALNY
Centrum Teatru i Tańca
Butohsfera
Fundacja Performa
WSPARCIE MEDIALNE
Portal taniecPOLSKA.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: dla dzieci teatr
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧