Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

KOBIETY. NASZA HISTORIA | „Matka Polka” w okresie PRL i transformacji

KOBIETY. NASZA HISTORIA | „Matka Polka” w okresie PRL i transformacji
📅 Data: środa, 26 maja 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Macierzyństwo znajduje się w centrum debaty publicznej i regulacji prawnych. Buduje się wokół niego tożsamości kulturowe i narodowe. Jednak czy bycie matką musi wiązać się z przyjmowaniem cech „Matki Polki” albo próbą ich odrzucenia? Jakie obowiązki i powinności, a jaką nobilitację i władzę daje rodzicielstwo?
W piątym spotkaniu z cyklu „Kobiety. Nasza historia” Anna Czerwińska porozmawia z historyczką dr hab. Barbarą Klich-Kluczewską oraz pisarką dr Sylwią Chutnik o tym, jak postrzeganie macierzyństwa zmieniało się na przestrzeni lat.
Więcej: link
Emisja nagrania na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.

Barbara Klich-Kluczewska – doktora habilitowana i historyczka. Pracuje w Zakładzie Antropologii Historycznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się dziejami polskiego powojennego społeczeństwa w ujęciu kulturowym, w szczególności historią rodziny i życia prywatnego. Jest, między innymi, autorką książki „Rodzina, tabu i komunizm w Polsce: 1956-1989 (2015) i współautorką publikacji „Kobiety w Polsce, 1945–1989: Nowoczesność – równouprawnienie – komunizm” (2020)
Sylwia Chutnik – doktora nauk humanistycznych, kulturoznawczyni i pisarka. Założycielka i prezeska Fundacji MaMa, czyli pierwszej feministycznej organizacji zajmującej się problemami matek. Jest felietonistką „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów” czy „Gazety Stołecznej”. Jej teksty ukazały się w licznych opracowaniach i książkach zbiorowych. Jest, między innymi, autorką książki „Kieszonkowy atlas kobiet” (2008) czy „Cwaniary” (2012).

Anna Czerwińska – autorka cyklu „Kobiety. Nasza historia”. Działaczka na rzecz praw kobiet, ekspertka równościowa i kuratorka „Wirtualnego Muzeum Historii Kobiet” Fundacji Feminoteka. Była współkuratorką wystaw poświęconych historii kobiet, przygotowywanych we współpracy z Domem Spotkań z Historią i Fundacją na rzecz Równości i Emancypacji STER, takich jak „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej” czy „Niepokorne 1976-1989”. Wraz z Anną Kotowską (Miasto jest nasze) opracowała kampanię „Ulice dla kobiet”, a przy współpracy z Anną Grzelewską wyreżyserowała film dokumentalny o pierwszej dźwiękowczyni, Halinie Paszkowskiej (Fundacja Szkoła Wajdy).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧