Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Papua Zachodnia. Podróż do plemion Korowajów i Dani / prelekcja on-line / Anita Pogorzelska

Papua Zachodnia. Podróż do plemion Korowajów i Dani / prelekcja on-line / Anita Pogorzelska

reklama
📅 Data: czwartek, 27 maja 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Zapraszamy na kolejną wirtualną podróż w ramach naszego "Klubu Podróżnika"!

Tym razem do niedostępnych rejonów Papui zaprowadzi nas Anita Pogorzelska, laureatka nagrody "Kolos 2019" która tą wyprawę nazywa "podróżą marzeń".

Prelekcja on-line na żywo odbędzie się na stronie na Facebooku >> link

Po spotkaniu prelegentka odpowie na pytania zadawane pod postem z transmisją.

O PRELEKCJI:
To będzie opowieść o podróży marzeń, która - choć nigdy nie miała dojść do skutku - jest dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zapraszam na relację z wyprawy na Papuę Zachodnią i trekking po lesie deszczowym interioru Papui Zachodniej do plemienia Korowajów oraz do Doliny Baliem i zamieszkującego ją plemienia Dani. Podróż do Korowajów to osiem dni, cztery dni w łodzi i kolejne cztery dni to trekking po pierwotnym lesie deszczowym; po bagnach, rzekach, w błocie, upale i wilgotności nie pozwalającej oddychać. Nagrodą jest wizyta u dwóch rodzin Korowajów - plemienia ostatnich kanibali, możliwość obserwacji ich codziennych zwyczajów i ginącej na naszych oczach cywilizacji. Dolina Baliem i plemię Dani to kolejne plemię kanibali, którzy kultywują swoje tradycje, dla nich element codzienności, dla nas przerażające odkrycie.
Rozpoczynamy naszą podróż podejrzanie wyglądającą awionetką. Lecąc nad interiorem starałam się odgadnąć naszą trasę... Kolejne etapy podróży to różne strefy różniące się od siebie diametralnie pod kątem dostępu do cywilizacji zachodniej. Mijamy wioski bez gdzie żyje się bez prądu, łączności telefonicznej, ale są drewniane domy zbudowane przez rząd, jest szkoła stanowiąca centrum życia wioski, a nauczyciel pracuje z dziećmi, będącymi pierwszym pokoleniem korzystającym z dobrodziejstw edukacji. Do tych wiosek zbudowanych przy brzegu rzeki Brazy dotrzeć można tylko łodzią.
Mieszkańcami wiosek są Korowajowie zmuszeni do osiedlenia się tutaj. Jeśli jednak tylko nadarza się okazja wracają do dżungli, którą rozumieją i znają. W wioskach pojawiają się, gdy w jakiś niezrozumiały sposób dowiadują się, że przybywają biali turyści. Wypatrując ich chodzą nago, a dojrzawszy, w pośpiechu zakładają podarte t-shirty. Jednak turysta to pieniądze, których wartość zdążyli już poznać. To także żelazne siekiery, maczety, latarki – czołówki, noże czy plastikowe kanistry i inne „dobra cywilizacji” ułatwiające życie, choć oczywiście warto się zastanowić czy powinniśmy ich nimi uszczęśliwiać…
Czeka nas relacja z pobytu u dwóch rodzin Korowajów, uczestniczenie w ich życiu, wspólne gotowanie, ścinanie palmy sagowej, w końcu odpoczynek w ich domach na drzewach. Tu jesteśmy na kolejnym etapie kontaktu z cywilizacją.
Następny etap podróży – Dolina Baliem i plemię Dani. Tu „cywilizacja zachodnia” zagościła dawno, na słomianych dachach widać anteny satelitarne, mijamy posterunek policji, siedzibę wojska, w kościele odbywa się msza, a mieszkańcy mijanych wiosek choć mieszkają w prostych chatach noszą „zachodnie” ubrania. Jednakże towarzyszy nam cały czas przewodnik z plemienia Dani, ponieważ okazuje się, że krewkich Dani dość łatwo jest zdenerwować, co może się zakończyć dramatycznie.
O tym wszystkim, o przełamywaniu słabości, spełnianiu marzeń i rajskich widokach na zakończenie podróży marzeń opowiem podczas naszego spotkania.
To była niezapomniana podróż zakończona kilkoma dniami spędzonymi na archipelagu Raja Ampat i nurkowaniu na jednej z najpiękniejszych raf koralowych świata.

O PRELEGENTCE:
Anita Pogorzelska - podróżniczka, która w poszukiwaniu ginących plemion uda się wszędzie. Miłośniczka kotów, urodzona gawędziarka, która z pasją potrafi opowiadać o podróżniczych odkryciach z końca świata i podczas spotkań ze słuchaczami zabiera publiczność w nieznane.
Staram się udowadniać, że nie ma rzeczy niemożliwych i że w każdym wieku oraz w każdej sytuacji materialnej można te marzenia realizować.
Staram się odwiedzać miejsca do których trudno dotrzeć, mało komercyjne, nie odwiedzane przez turystów.
Fascynują mnie ludzie, plemiona opierające się wpływowi zachodniej cywilizacji, żyjące w sposób niezmienny od setek lat, to leitmotiv moich wypraw. Z każdej podróży przywożę nietypowe pamiątki; fragmenty strojów, przedmioty codziennego użytku, instrumenty muzyczne - często są to unikaty. Wszystko staram się kupować od mieszkańców w odwiedzanych miejscach, omijając sklepy z pamiątkami.
Podróżując – fotografuję.

---
Spotkanie sfinansowane z środków Budżetu Obywatelskiego - projekt: Na Woli czytamy do woli.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę