Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Oświecenie, czyli tu i teraz” | Dyskusja wokół książki

„Oświecenie, czyli tu i teraz” | Dyskusja wokół książki
📅 Data: czwartek, 27 maja 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwo Karakter zapraszają na rozmowę wokół książki „Oświecenie. Tu i teraz” pod redakcją Łukasza Rondudy i Tomasza Szerszenia.
W spotkaniu udział wezmą dr hab. Iwona Kurz, dr hab. Adam Lipszyc, Olga Stanisławska i dr Tomasz Szerszeń. Rozmowę poprowadzi dr Tomasz Stawiszyński.

🐲 Oświecenie, czyli tu i teraz 🐲
„Czym jest oświecenie?” – pytał Immanuel Kant w słynnym tekście z 1784 roku. Ponad 200 lat później autorzy i autorki tekstów zawartych w książce powracają do tego pytania, jednak stawiają je inaczej: jako konkretną, polityczną kwestię dotycząca kształtu i perspektyw istnienia świata, w którym żyjemy. Jak zdekolonizować Rozum, zachowując go jednak i wzmacniając, po to, by sprostał nadchodzącym wyzwaniom epoki, z kryzysem klimatycznym (i jego rozległymi skutkami) na czele?
Zewsząd słychać dziś pesymistyczny refren: kres oświeceniowej tradycji głoszą myśliciele przynależący do rozmaitych tradycji intelektualnych i utożsamiani z różnymi opcjami politycznymi. Do głosu dochodzą ponownie religijne fundamentalizmy, rośnie nieufność wobec nauki.
W kontrze do tego sposobu myślenia książka pokazuje Oświecenie jako epokę, która cały czas trwa: nie jako fantom, lecz jako żywa rama definiująca kształt naszej teraźniejszości, jako polityka krytycznego myślenia. Dziedzictwo oświeceniowe to nie balast, trup, którego należy reanimować lub dobić, lecz raczej coś jeszcze niezrealizowanego, ciągle niedopełnionego – coś, co dopiero nadchodzi.

📅 KIEDY: czwartek 27 maja 2021 | godz. 18.00

📍 GDZIE: online | transmisja live na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie >> link

👤 KTO: Uczestnicy i uczestniczki: dr hab. Iwona Kurz, dr hab. Adam Lipszyc, Olga Stanisławska, dr Tomasz Szerszeń
Prowadzenie: dr Tomasz Stawiszyński

👤 dr hab. Iwona Kurz – krytyczka i historyczka kultury, badaczka kultury wizualnej, profesorka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej oraz problematyką ciała i gender, a także animacją kultury i politykami kulturalnymi. Więcej informacji: link

👤 dr hab. Adam Lipszyc – prof. IFiS PAN, eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Laureat nagrody Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia. Zajmuje się filozoficznymi konsekwencjami psychoanalizy, filozofią literatury i dwudziestowieczną myślą żydowską. Ostatnio opublikował książki "Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej" (Kraków, 2018) i "Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie" (Warszawa, 2019).

👤 Olga Stanisławska – polska dziennikarka, reportażystka, eseistka. Studiowała literaturę angielską i amerykańską w Warszawie i w Aix-en-Provence. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Kontekstach”, „Widoku”. W 2002 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za debiutancką książkę Rondo de Gaulle’a – owoc roku spędzonego samotnie w drodze przez Afrykę od Casablanki do Kinszasy. Pisała również o dylematach wielokulturowych społeczeństw, sytuacji mniejszości, stosunku do Innego w Europie i w krajach Bliskiego Wschodu położonych na dawnym szlaku krucjat. Wraz z Borysem Lankoszem zrealizowała dla TVP film dokumentalny o muzułmanach we Francji (Z innej strony: Francja, 2006). Obecnie pracuje nad książką poświęconą wielokulturowej pamięci miejscowości na Kujawach, z którą wiąże ją historia rodzinna. Jest członkiem jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki i Nagrody im. Beaty Pawlak. Mieszka w Paryżu.

👤 dr Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Instytucie Filozofii UW, autor bestsellerowej książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013) oraz dwóch zbiorów wierszy „Nie ma takiego imienia” (1999) i „Rzecz ciemna” (2002). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii. Eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach; był m.in. redaktorem działu kultura w „Dzienniku” i wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w „Newsweeku” (2008-2012). W TVP Kultura prowadził „Studio Alternatywne” i współprowadził „Czytelnię” (2007-2011). W latach 2013-2016 prowadził w Polskim Radiu RDC autorski program „Niedziela Filozofów czyli Potyczki z Życiem”. Od grudnia 2016 do lutego 2020 byl publicysta kwartalnika Przekroj. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi m.in. „Godzinę Filozofów”, „Kwadrans Filozofa” oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”.

👤 dr Tomasz Szerszeń – artysta wizualny i antropolog kultury. Doktor nauk o sztuce, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, redaktor „Kontekstów”, współzałożyciel pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książek „Podróżnicy bez mapy i paszportu” (2015) i „Architektura przetrwania” (2017), współkurator wystaw „Czym jest Oświecenie?” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2018) i „Transfert” w Galerii Studio (2019), współautor spektaklu „Hiroshima / Love” w Biennale Warszawa (2019). Jest autorem wielu projektów artystycznych odnoszących się m.in. do pojęcia archiwum. Wkrótce ukaże się jego nowa książka „Wszystkie wojny świata”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧