Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Czytelnia POLIN online | Artur Domosławski “Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”

Czytelnia POLIN online | Artur Domosławski “Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”

reklama
📅 Data: środa, 16 czerwca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. “Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”.

Naszymi gośćmi będą:
🔸 Artur Domosławski
🔹 Aleksandra Jasińska-Kania
🔸 Padraic Kenney.

Spotkanie poprowadzi Anna Dzierzgowska. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Transmisja na Facebookowym profilu >> link

📖 „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” to epicka opowieść o socjologu i filozofie żydowskiego pochodzenia, którego postać wciąż wywołuje spory światopoglądowe – o wybory Polaków po II wojnie światowej, o czasy Polski Ludowej, o transformację ustrojową, o tak zwane rozliczenia z przeszłością oraz kształt kapitalizmu i globalizacji.
Niektórzy oskarżają go o udział w stalinowskim terrorze. W wyniku antysemickiej nagonki Bauman wraz z najbliższą rodziną wyjechał z Polski w 1968 roku i do końca życia mieszkał poza ojczyzną – najpierw krótko w Izraelu, a potem w Wielkiej Brytanii.
Przez lata zapomniany – a może również lekceważony – w ojczystym kraju, na początku XXI wieku, czyli kiedy wkroczył już w siódmą dekadę życia, zyskał uznanie i zainteresowanie na całym świecie. Analityk płynnej nowoczesności, globalizacji, świata wolności i konsumpcji publikował książki, którym daleko było od naukowych dzieł pełnych uniwersyteckiego żargonu. Przystępny, komunikatywny język publikacji traktowanych bardziej jako eseje niż prace akademickie sprawił, że książki trafiły do szerszego grona czytelników, ale jednocześnie przyczynił się do zarzutów ze strony niektórych socjologów i filozofów o niedostatek warsztatu metodologicznego oraz opieranie się na intuicji, a nie na wynikach badań empirycznych.

📖 Artur Domosławski opowiada o Zygmuncie Baumanie – kataklizmach w jego życiu, wyborach, rozterkach, wygnaniach, rozczarowaniach na tle historii krajów, w których Bauman mieszkał i przemian na świecie w XX i na początku XXI wieku. Głównej opowieści o bohaterze towarzyszy meta-narracja poświęcona tworzeniu biografii, a także pytaniom, do których prowokują życie Baumana i jego twórczość. Podczas pisania tej książki autor posiłkował się dziesiątkami wywiadów ze świadkami z kilku kontynentów, dokumentami, jak również osobistą znajomością z bohaterem opowieści. „Wygnaniec” to nie tylko niezwykle obszerna biografia polskiego filozofa społecznego, który nawet po śmierci ma swoich przeciwników, ale z pewnością także znaczący głos we współczesnych sporach o historię i sprawy społeczne aktualne dziś.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)