Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

PENDERECKI | SZOSTAKOWICZ | STRAWIŃSKI

PENDERECKI | SZOSTAKOWICZ | STRAWIŃSKI
📅 Data: sobota, 29 maja 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wykonawcy
Magdalena Bojanowicz | wiolonczela
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Michał Dworzyński | dyrygent

Program
Krzysztof Penderecki – Chaconne per archi in memoria del Giovanni Paolo II na orkiestrę smyczkową
Dymitr Szostakowicz – I Koncert wiolonczelowy Es-dur op. 107
Igor Strawiński – Concerto en Ré

Transmisja na YouTube >> link

Poruszająca Chaconne per archi in memoria del Giovanni Paolo II, stylizacja barokowych wariacji na basowym ostinato w typie chromatycznego „lamentu”, powstała w roku 2005, po śmierci Papieża. Kompozycja ta została później przez kompozytora umieszczona w jego Polskim Requiem, dziele niezwykłym, tworzonym na przestrzeni ćwierćwiecza, którego kolejne ogniwa są swoistymi pomnikami ważnych wydarzeń współczesnej polskiej historii.
I Koncert wiolonczelowy Es-dur Szostakowicza był jednym z ponad stu (!) utworów dedykowanych charyzmatycznemu mistrzowi tego instrumentu Mścisławowi Rostropowiczowi i przez niego prawykonanych. W tym arcytrudnym dziele Szostakowicz podkreśla zwłaszcza kantylenowe możliwości wiolonczeli, w niezrównany sposób wykorzystywane w sztuce wykonawczej Rostropowicza. W partii solowej – Magdalena Bojanowicz, laureatka wielu prestiżowych nagród i stypendiów, ceniona szczególnie jako wykonawczyni muzyki XX wieku oraz tej najnowszej, także w składach kameralnych.
Trzyczęściowe Concerto en Ré Igora Strawińskiego to po prostu „Koncert D-dur”, zwyczajowo jednak określany tym francuskim mianem (dla odróżnienia od skrzypcowego Koncertu D-dur tegoż autora). Także to dzieło powstało z inspiracji sławnego muzyka – był nim szwajcarski dyrygent i impresario Paul Sacher oraz jego znakomita Basler Kammerorchester; ten klasycyzujący utwór należy do grupy koncertów na orkiestrę, bez solowego instrumentu, pozwalając ukazać kunszt i wirtuozerię całego zespołu.
Prowadzący koncert Michał Dworzyński w opinii wielu krytyków należy do najciekawszych talentów dyrygenckich Europy swojego pokolenia. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w Donatella Flick Conducting Competition w Londynie w 2006 roku, dzięki któremu otrzymał na dwa lata stanowisko dyrygenta-asystenta w London Symphony Orchestra, gdzie współpracował m.in. z Valerym Gergievem i Sir Colinem Davisem. Jest laureatem wielu innych konkursów i nagród, oklaskiwała go publiczność najważniejszych sal koncertowych całego świata. [pmac]

Patroni medialni: TVP Kultura, Presto, polmic.pl
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

Transmisja na YouTube >> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę