Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

reklama
📅 Data: sobota, 28 sierpnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Akademia Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie organizuje 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu (MBP), które otwarte będzie dla publiczności od 13 czerwca do 28 sierpnia 2021 roku. Jest to najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych wyłącznie plakatowi, dla dużej części światowego środowiska plakacistów – niezmiennie najważniejsze. Nazywane jest często OLIMPIADĄ PLAKATU!

MBP prezentuje szerokiej publiczności najwybitniejsze prace wykonane przez artystki i artystów z całego świata w czasie między poprzednią i bieżącą edycją. Z reguły w czerwcu parzystego roku cały świat plakatowy skupia się jak w soczewce w stolicy Polski. Ale MBP to jednocześnie prestiżowa polska marka, która przyczynia się do promocji naszej kultury i kreatywności na świecie. I to już od 1966 roku, kiedy odbyła się 1. jego edycja.

W 2018 roku (w 26. edycji) MBP wróciło do miejsca – Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – które dało siłę napędową jego powstaniu i rozwojowi, w którego orbicie ukształtowała się idea konfrontacji światowych osiągnięć w dziedzinie projektowania plakatu. Uczelnia mocno jednak zaznaczała swoją obecność we wszystkich kolejnych edycjach Biennale. Odegrała niebagatelną rolę w rozwoju polskiej sztuki plakatowej, a większość reprezentantów słynnej „polskiej szkoły plakatu” to byli jej wykładowcy i absolwenci – animatorem Biennale i wieloletnim jego organizatorem był prof. Józef Mroszczak, jednoznacznie kojarzony jest z tą imprezą prof. Henryk Tomaszewski. Od 1990 roku zaangażowany w jej organizację jest prof. Lech Majewski – pełniący rolę Prezydenta, którego idée fixe był ten powrót do źródła. Związek Uczelni i Biennale – meandrujący, ale ścisły i nieprzerwany – wydaje się wręcz naturalny.

W tym roku finał – dwa konkursy. Oba mają charakter otwarty. Konkurs Główny nie jest sprofilowany tematycznie. Jest zatem swoistym przeglądem różnorodności kulturowej świata i jego aktualiów z wielu dziedzin życia. Szczegółowym problemem, który przyświeca tylko Konkursowi Tematycznemu, jest „Zmieniający się świat a zdrowie”. Zmiany dokonują się na poziomie społecznym, kulturowym, politycznym, gospodarczym. Żyjemy w społeczeństwie ryzyka. Ścierają się ze sobą i mediują globalizacja i wszelka lokalność. Kontrasty rzucają się w oczy. Nieustannie czerpiemy z natury, przeobrażamy ją – coraz częściej konfliktując się z nią i niszcząc ją. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca 2020 roku ogłosiła wybuch pandemii COVID-19 – spowodowanej przez koronawirus SARS-CoV-2. Nadal świat nie uporał się z nią, choć szczepienia w wielu krajach są już organizowane na masową skalę. Ale przecież problematyka zdrowia we współczesnym świecie ma bardzo szeroki zakres! Od plakacistów chcemy dowiedzieć się więcej!

Otrzymaliśmy 3200 zgłoszeń, co przełożyło się na 6000 plakatów. 30 marca upubliczniliśmy na stronie internetowej MBP listę prac zakwalifikowanych przez jury preselekcyjne do finałowego etapu obu konkursów! Wszystkie te prace – w liczbie 310 w Konkursie Głównym i 98 w Konkursie Tematycznym – będą pokazywane na wystawach pokonkursowych. Otwarcie wystaw i rozstrzygnięcie rywalizacji już 12 czerwca, wystawy czynne dla publiczności od 13 czerwca 2021. Plakaty będą oceniane przez Międzynarodowe Jury w znakomitym składzie: Ahn Sang-soo – grafik – Korea Południowa, Jonathan Barnbrook – grafik – Wielka Brytania, Ralph Schraivogel – grafik – Szwajcaria, Justyna Czerniakowska – graficzka – Polska, Mariusz Knorowski – historyk i krytyk sztuki – Polska.

Otwarcie 27. edycji MBP uświetni nowy początek działalności kulturalnej Pałacu Czapskich – głównej siedziby ASP w Warszawie – po renowacji i przebudowie, które przyczyniły się do stworzenia spektakularnej przestrzeni wystawienniczej.

BĘDZIE CIEKAWIE, ENERGETYCZNIE, NOWOCZEŚNIE!

Zapraszamy do Warszawy!
Zapraszamy do ASP w Warszawie!
Zapraszamy do Pałacu Czapskich!
Nawet jeśli tylko wirtualnie!

I OCZYWIŚCIE OGLĄDAJMY–CZYTAJMY PLAKATY!

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Współorganizatorzy: Muzeum Plakatu w Wilanowie Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, STGU Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.
Partnerzy: Polski Komitet ds. UNESCO, Centrum Praskie Koneser – Liebrecht & wooD Poland Sp. z o.o., Prom Kultury Saska Kępa, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski, Salon Akademii, Turboposter. Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa i Sportu, Prezydent miasta st. Warszawy.
Patronat medialny: TVP Kultura, TVP 2, TVP 3, RDC, Czwórka.

27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie
Wernisaż: 12 czerwca
Czas trwania: 13 czerwca – 28 sierpnia 2021
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

WWW: warsawposterbiennale.com
FB i IG: @ipb.warsaw

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!