Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dzień Uchodźcy w Centrum Wielokulturowym

Dzień Uchodźcy w Centrum Wielokulturowym
📅 Data: czwartek, 17 czerwca 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Centrum Wielokulturowe, ul. Jagiellońska 54 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy Was do Centrum Wielokulturowego 17 czerwca od godz. 17:00 z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy (obchodzonego 20.06).

Z uwagi na obostrzenia epidemiczne ilość osób obecna w Centrum jest ograniczona, dlatego by wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić FORMULARZ REJESTRACYJNY: link

Wydarzenie będzie streamingowane na FB Centrum Wielokulturowego.

Centralnym wydarzeniem tego dnia będzie panel dyskusyjny pt. „Sytuacja uchodźców w pandemii”.

Przed panelem w tematykę wprowadzą nas krótkie filmy: „Co wzięli ze sobą?” i jego pierwowzór – „What They Took With Them” oraz poemat Emi Mahmoud: „Siedem etapów smutku w czasach koronawirusa”.

Później będziemy rozmawiać o perspektywie prywatnej, perspektywie międzynarodowej oraz o działaniach miast i dobrych praktyk w zakresie (na przykładzie Warszawy i Gdańska) wsparcia uchodźców.

Paneliści:
Khedi Alieva – pochodzi z Czeczenii, mieszka w Gdańsku od 2013 roku. Z wykształcenia pedagożka, uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Fundatorka i prezeska Fundacji Kobiety Wędrowne. Absolwentka Szkoły Mentorów Międzykulturowych Fundacji Ocalenie, Szkoły Liderów Fundacji RCI w Gdańsku, Programu „Draw the line” Fundacji Feminoteka oraz kursów na temat rozwoju kompetencji międzykulturowych. Prowadzi warsztaty dla studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat różnorodności kulturowej, migracji i integracji imigrantów. Organizuje i prowadzi warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat ich praw w Polsce. Współautorka i realizatorka programów edukacyjnych dla szkół. Współautorka badań i artykułów naukowych na temat integracji imigrantów i uchodźców.
Katarzyna Oyrzanowska – specjalistka ds. integracji uchodźców, Przedstawicielstwo UNHCR w Polsce
Elmi Abdi – Somalijczyk posiadający polskie obywatelstwo od 2004 r.; Przyjechał do Polski jako uchodźca 1996r, dostał statut uchodźcy 1997. Założycielem Stowarzyszenia Somalijskiego w RP, od 2015 roku zarządza Fundacją dla Somalii po tragicznie zmarłym Abdulu Gabeire Farah; od lat aktywny działacz środowisk NGO na rzecz migrantów. Laureat nagrodę Społecznik roku od Newsweek Polska 2019.
moderacja i prowadzenie: Rafał Kostrzynski – rzecznik Przedstawicielstwa UNHCR w Polsce

Panelowi będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna „The most important thing” „Najważniejsza rzecz” (po panelu wystawę będzie można zwiedzać jeszcze przez miesiąc) – Zdjęcia UNHCR / Brian Sokol
Opis wystawy:
W 2013 roku UNHCR zwróciło się do znanego fotografa Briana Sokola z prośbą o realizację unikatowego projektu pt. „Najważniejsza rzecz”. Projekt ten ukazuje poprzez zdjęcia i słowa, jak trudne decyzje muszą podejmować rodziny zmuszone do opuszczenia swoich domów. Te zdjęcia zmuszają odbiorcę do skupienia się na dwóch elementach kluczowych dla przetrwania: co zabrać i jak przeżyć?
Realizacja projektu zaczęła się od uchodźców z Sudanu, następnie przed obiektywem Briana Sokola stanęli uchodźcy z Syrii, Mali i Republiki Środkowoafrykańskiej. Dla Sudańczyków najważniejszymi rzeczami były te, dzięki którym mogli przetrwać długą, wyczerpującą podróż: garnek, siekiera, dzban na wodę, kosz. Dla Syryjczyków liczyły się przede wszystkim przedmioty o znaczeniu sentymentalnym: stary pierścionek, zniszczona fotografia, klucz do domu, którego być może już nie ma. Malijczycy zabierali ze sobą głównie to, pozwalało im zachować kulturową tożsamość, i wyjaśniali, dlaczego dzięki tym przedmiotom mogli się czuć częścią swojej społeczności, nawet na uchodźstwie. Ci z Republiki Środkowoafrykańskiej zabierali głównie przedmioty codziennego użytku: maszynę do szycia albo kule.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: film wykład wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧