Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal Jazz na Starówce 2021 - Andrzej Jagodziński Trio // Jeremy Pelt Quintet

Festiwal Jazz na Starówce 2021 - Andrzej Jagodziński Trio // Jeremy Pelt Quintet
📅 Data: sobota, 24 lipca 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Rynek Starego Miasta (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


27. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE
Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem polskich wykonawców - POLISH EDITION na znak solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w tak trudnym dla branży muzycznej czasie pandemii.

Festiwal zostanie zorganizowany według zaleceń i procedur epidemiologicznych MKiDN, Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Więcej informacji w spotach przed koncertami.

Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz MKIDZN z Funduszu promocji Kultury w ramach Programu - Muzyka realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Organizator: Fundacja Jazz Art.
Patronat honorowy: Prezydent m. st. Warszawy, Marszałka Województwa Mazowieckiego
Dyrektor generalny festiwalu: Krzysztof Wojciechowski

Wszystkie programu w ramach edycji 2021: link
-----

Andrzej Jagodziński Trio – Bach
24 lipca 2021, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa

Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył, w latach 90-tych XX wieku, z udziałem muzyków swojego tria czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej (znakomitego kontrabasisty Adama Cegielskiego i legendarnego perkusisty Czesława "Małego" Bartkowskiego, rozpoczynającego karierę muzyczną w zespole Krzysztofa Komedy), wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina. Jego Trio to formacja rozpoznawalna na całym świecie. Kamieniem milowym na drodze do sławy stał się dla nich album „Chopin”, nagrany w 1993 roku i obsypany laurami – w tym Fryderykiem. Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

Artysta wszechstronny; waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu Złota Tarka w 1979 roku. Do dzisiaj dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie i konwencje danego zespołu gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

Od kiedy w 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina – autorski pomysł oraz wielki sukces artystyczny (albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”), a także muzykę ludową (album „Muzyka Polska”). Od 2004 roku wraz z pomysłodawcą projektu Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem tworzą zespół „Straszni Panowie Trzej”. Formacja ta nagrała już 2 płyty z których pierwsza otrzymała status „Złotej Płyty”.

Jako akordeonista udzielał się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Japonii.

Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Ewą Bem (już 30 lat współpracy), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem.

Laureat wielu nagród, m.in: FRYDERYKA za płytę „CHOPIN” w kategorii „Jazzowa płyta roku”, 2001 – FRYDERYK w kategorii „Jazzowy muzyk roku”, MATEUSZ – Nagroda Muzyczna Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w dziedzinie muzyki jazzowej

W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie.

Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się twórczość ojca europejskiej muzyki, mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów oraz próba osadzenia tej muzyki w idiomie jazzowym.

Płyta Bach została nominowana do nagrody FRYDERYKI 2021.

---

Jeremy Pelt Quintet, Griot: This Is Important
24 lipca 2021, godzina 20:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa

Jeremy Pelt - trąbka
Victor Goul - fortepian
Richie Goods - kontrabas
Chien Chien Lu - wibrafon
Allan Mednard - perkusja

Polska Premiera. Na jedynym koncercie w Polsce z premierowym projektem wystąpi jeden z najbardziej wyróżniających się i rozpoznawalnych młodych trębaczy w świecie jazzu.

Jeremy Pelt to wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu Down Beat. Usłyszymy jego najnowszy album Griot: This Is Important pełen oryginalnych kompozycji, który powstał wraz z książką Griot:Examing The Lives of Jazz s Great Storytellers i jest inspirowany rozmowami o historii jazzu i wywiadami z wpływowymi muzykami jazzowymi. Obok amerykańskiego trębacza i lidera wystąpią znakomici nowojorscy muzycy.

Urodzony w Stanach Zjednoczonych Jeremy rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu Berklee College of Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band.

Szybko zdobył uznanie w nowojorskim środowisku jazzowym, co zaowocowało współpracą z Ravim Coltrane’em, Frankiem Fosterem, Jimmym Heathem, Vincentem Herringiem, Johnem Hicksem, Charliem Persipem, Cedarem Waltonem. Koncerował ze słynnymi składami jazzowymi, w tym m.in. The Roy Hargrove Big Band, The Village Vanguard Orchestra i The Duke Ellington Big Band, jest też członkiem The Lewis Nash Septet oraz The Cannonball, Adderley Legacy Band. Współpracował z największymi muzykami: Ravi Coltrane, John Hicks, Lonnie Plaxico, Cedar Walton, Nancy Wilson.

Jako lider, Pelt nagrał osiemnaście płyt, koncertował na całym świecie z własnymi różnymi zespołami, pojawiając się na wielu festiwalach i estradach jazzowych.

Nagrania i występy Pelta przyniosły mu uznanie krytyków, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nat Hentoff, legendarny publicysta jazzowy i producent, wyróżniał Jeremy Pelta w the Wall Street Journal. Przez pięć lat z rzędu Downbeat Magazine i Jazz Journalist Association tytułował Pelta wschodzącą gwiazdą jazzowej trąbki.

12 lutego 2021 rok Pelt wydał swój najnowszy album "Jeremy Pelt – Grot" (Highnote rec. 2021) który będzie miał swoją oczekiwaną premierę na festiwalu.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę