Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Tydzień Opowieści o Migracjach

Tydzień Opowieści o Migracjach
📅 Data rozpoczęcia: poniedziałek, 14 czerwca 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📅 Data zakończenia: piątek, 18 czerwca 2021

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W ramach przygotowań do Światowego Dnia Uchodźcy - 20 czerwca, który upamiętnia odwagę i siłę uchodźców i uchodźczyń na całym świecie, przez najbliższe dni będziemy rozmawiać o migracjach. O migracjach z miłości, w poszukiwaniu pracy, lepszego wykształcenia, przygody, ale też o ucieczkach przed niebezpieczeństwem i uciskiem.
Migracje to wielowymiarowe zjawisko, dlatego nasi goście i gościnie opowiedzą różne historie, oparte na radosnych momentach, poczuciu wspólnoty, ale też tęsknocie i strachu. Chcemy razem z Wami wsłuchać się w te opowieści, spojrzeć na zjawisko migracji z różnych perspektyw.
Wierzymy, że opowiadanie historii uczy empatii, pozwala nawiązywać więzi i pomaga budować dialog oparty na wzajemnym szacunku.

Spotkania poprowadzą:
🎤Renata Kim - polska dziennikarka radiowa i prasowa, działaczka na rzecz praw kobiet i mniejszości seksualnych, szefowa działu społecznego Newsweeka.
🎤Elżbieta Krawczyk - szefowa Działu Edukacji Globalnej i Ekologicznej, dyrektorka Programowa w Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Kiedy?
w dniach 14-18 czerwca o godzinie 18:00

Wydarzenie odbędzie się online na platformie Zoom i aby wziąć w nich udział wystarczy wypełnić formularz i wybrać wydarzenie >> link
Dodatkowo transmisja live odbędzie się na profilu Edukacja Globalna CEO na Facebooku >> link

✅PROGRAM:
👉 14.06 Rozmawiajmy o migracjach z wyboru i miłości do podróży
Spotkanie z podróżniczką Martyną Skurą, autorką bloga @Life in 20 kg, która w ciągu 9 lat odwiedziła 49 krajów. Martyna opowie o poszukiwaniu domu na krańcu świata, poczuciu wspólnoty i szoku kulturowym.
Rozmowę poprowadzi Renata Kim
👉15.06 Rozmawiajmy o migracjach z przymusu
Rozmowa z Draginją Nadażdzin, polsko-serbską działaczką praw człowieka, od 2007 dyrektorka Amnesty International Polska oraz Elmi Abdi z Somalii, którzy przyjechali do Polski w poszukiwaniu azylu, bezpiecznej przystani wolnej od wojen i politycznych represji.
Rozmowę poprowadzi Renata Kim.
👉16.06 Rozmawiajmy o migracjach i edukacji
Webinarium dla nauczycieli i nauczycielek w ramach “Opowieści o migracjach”
O edukacji dzieci i młodzieży z migranckich rodzin porozmawiamy z Anną Chełmińska - dyrektorką szkoły społecznej w Kudowie - Zdroju, która od wielu lat wspiera uchodźców oraz z Kubanem Turanbaev, który pochodzi z Kirgistanu i jako 12- latek poszedł do polskiej szkoły.
Rozmowę poprowadzi Elżbieta Krawczyk. Wydarzenie będzie można oglądać też na Facebooku Edukacja Globalna CEO.
Spotkanie jest częścią Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej.
👉17.06 Rozmawiajmy o migracjach środowiskowych i klimatycznych
Spotkanie dr Karoliną Sobczak-Szelc, badaczką w Ośrodku Badań nad Migracjami oraz z autorką reportaży o migracjach i uchodźstwie - Anną Mikulską. Gościnie opowiedzą o ludziach, którzy musieli opuścić swój kraj z powodu zmian klimatu i degradacji środowiska.
Rozmowę poprowadzi Renata Kim.
👉18.06 Rozmawiajmy o migracjach, które dają lepsze szanse
O migracji naukowej, przeprowadzce, studiach i życiu w Polsce porozmawiamy z Alesia Pazhytak z Białorusi oraz Stefanem Cziczerin urodzonym w Uzbekistanie.
Rozmowę poprowadzi Renata Kim.

BIOGRAMY GOŚCI:
🟢Martyna Skura – jak sama o sobie pisze to z wykształcenia inżynier, z zawodu menadżerka, z przypadku nauczycielka angielskiego, z zamiłowania podróżniczka i instruktorka nurkowania. Była wolontariuszką w Gruzji, pracownikiem społecznym w Tajlandii w wiosce zniszczonej przez tsunami, instruktorką nurkowania w Meksyku i na Malediwach. W ciągu 9 lat odwiedziła 49 krajów. Swoimi doświadczeniami dzieli się na blogu Life in 20 kg, na Instagramie o tej samej nazwie oraz w książce "Podróże na własnej skórze".
🟢 Draginja Nadażdin - urodzona w Mostarze (b. Jugosławia, obecnie Bośnia i Hercegowina). W Polsce mieszka od 1994 roku. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2007 roku jest Dyrektorką Amnesty International Polska. Członkini Rady Programowej Narodowej Galerii Zachęta. W 2014 roku odznaczona przez Prezydenta Polski Złotym Krzyżem Zasługi.
🟢Elmi Abdi - z pochodzenia Somalijczyk. Posiada obywatelstwo polskie od 2004 r.; Przyjechał do Polski jako uchodźca w 1996 r, dostał statut uchodźcy w 1997. Założyciel Stowarzyszenia Somalijskiego w RP, w ramach którego wspiera społeczeństwo afrykańskie, od 2015 roku przejął zarządzanie Fundacją po tragicznie zmarłym Abdulu Gabeire Farah; od lat aktywny działacz środowisk NGO na rzecz migrantów i migrantek. W 2019 roku dostał nagrodę Społecznik roku od "Newsweek Polska".
🟢Anna Chełmińska - dyrektorka w szkole społecznej w Kudowie-Zdroju.
Przez wiele lat pracowała z uchodźcami, w Polsce w PAH, w Gruzji dla UNHCR, w Burundi i Kongo. Mieszkała ponad 10 lat w krajach południa, gdzie zajmowała się pomocą humanitarną i rozwojową. Od 6 lat mieszka w Kudowie i jak sama mówi - dość przypadkiem została dyrektorką szkoły.
🟢Kuban Turanbaev - ma 22 lata i obecnie jest studentem III roku Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. 10 lat temu razem z rodziną przyjechał do Polski jako uchodźca. Z chęcią Wam opowie o tym, czego doświadczył.
🟢Anna Mikulska - z wykształcenia antropolożka kultury. Pisze o migracjach, prawach człowieka, globalnej polityce i odpowiedzialnej turystyce. Jako reporterka pracowała m.in. na Białorusi, w Hiszpanii, na Lampedusie i w irackim Kurdystanie. Współpracuje z krakowską „Gazetą Wyborczą”, publikowała m.in. na łamach „Krytyki Politycznej", „OKO.Press”, „Onetu”, „Pisma" i „Kontynentów". Jej historie możecie czytać na profilu link
🟢dr Karolina Sobczak-Szelc - badaczka w Ośrodku Badań nad Migracjami. W 2012 roku na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW obroniła pracę doktorską pt. “Migracje ludności południowego Maroka a zmiany środowiska przyrodniczego". W badaniach łączy geografię fizyczną, społeczną, rozwój przestrzenny i socjologię, aby badać zależności między działalnością człowieka, zmianami środowiska przyrodniczego i migracjami, w szczególności z krajów Afryki Północnej. Jej wiedzę na ten temat wspierają liczne badania realizowane w tym regionie, w szczególności w Maroku, Tunezji i Egipcie. Obecnie koordynuje prace zespołu w ramach projektu ARICA A multi-directional analysis of refugee/IDP camp areas based on HR/VHR satellite data finansowanego w ramach konkursu POLNOR 2019, który bada interakcje między mieszkańcami osad i obozów dla osób wewnętrznie przesiedlonych i uchodźców i środowiskiem przyrodniczym, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa żywnościowego.
🟢Alesia Pazhytak - pochodzi z Białorusi. Decyzja o przyjeździe do Polski nie była łatwa. W 2011 r., jej chłopak wyjechał do Legnicy i po kolejnych trzech latach relacji na odległość wiedzieli, że muszą być razem. Przeanalizowali za i przeciw i podjęli decyzję, że to ona wyjedzie z Białorusi i razem zamieszkają w Warszawie. Alesia, mimo że w ojczyźnie była już magistrem, tu rozpoczęła nowe studia na Uniwersytecie Warszawskim.
🟢Stefan Cziczerin - urodził się w Uzbekistanie, ma polskie korzenie, a rodzice wychowali go po europejsku. Jako dziecko odkrył swoje korzenie i namówił swoją rodzinę do zgłębiania swojego pochodzenia. Nauczył się języka polskiego, dostał Kartę Polaka i dostał się do liceum polonijnego. Teraz jest dumny, bo spełnił swoje marzenie - dostał się na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę