Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Noc Świętojańska 2021

Noc Świętojańska 2021

reklama
📅 Data: środa, 23 czerwca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
23.06.2021 / środa / g. 18:00
amfiteatr, park i okolice
wstęp wolny

W równonoc letnią zapraszamy na magiczny wieczór pełen atrakcji.
Dla gości przygotowaliśmy: koncert muzyki ludowej zespołu Wowakin trio, spektakl dla najmłodszych „Bajka o drzewie”, warsztaty z plecenia wianków i konkurs.
Zapraszamy dzieci i opiekunów.

PROGRAM:

18:00 / Rozpoczęcie

18:15 / "Bajka o drzewie" – spektakl dla dzieci od lat 3.
est to adaptacja bajki Shela Silverstein’a "The Giving Tree". Bajka zwraca uwagę na kontakt człowieka z przyrodą. Drzewo nawiązuje przyjaźń z człowiekiem. Towarzyszy mu przez całe jego życie. Daje mu w dzieciństwie miejsce do zabawy, schronienie, w życiu dorosłym - owoce, materiał na dom... Drzewo poświęca się całe człowiekowi. Oddaje mu wszystko co ma. Jest to przyjaźń bezinteresowna. Bajka uczy dzieci postawy ekologicznej, uczy wrażliwości do otaczającej nas przyrody. Tematyka spektaklu jest jak najbardziej współczesna, porusza aktualne tematy dla naszej planety.

19:00 / Rodzinne warsztaty z plecenia wianków

19:00 / Koncert zespołu Wowakin* cz. 1
Trio specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Ich spotkanie muzyczne tworzy energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej ale też mocno wchodzącą we współczesność. Podejście do muzyki odznacza się swobodą, improwizacyjnością, brawurą wykonawczą. Zespół jest laureatem konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja’16, reprezentował kraj na Womex’17, wystąpił też na najważniejszych festiwalach muzyki świata, m.in.: EthnoPort’18, Skrzyżowanie Kultur’18, Budapest Ritmo’18, CrossRoads’19 Ostrawa, Globaltica’19 oraz festiwalach folkowych i warsztatach w Belgii, Hiszpanii, USA . Trio WoWaKin wydało we wrześniu 2017 swój debiutancki album ‘Kraj za miastem’ a we wrześniu 2020 album „Wiązanka” (Tha Bunch). Drugi album Wowakinu- Wiązanka dostał II miejsce w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku. W marcu tego roku w prestiżowym brytyjskim Songlines Magazine ukazała się bardzo dobra recenzja albumu oraz wyróżniono go jako TOP 10.

*WESOŁE MAZURKI z PRAGI - Dzieci skupione w zespole Wesołe Mazurki z Pragi, które od 3 lat trenują pod okiem Pauli Kinaszewskiej muzykę tradycyjną z regionu Polski Centralnej – Radomszczyzny, Mazowsza północnego, Kurpi i Lubelszczyzny stawiają sobie za cel poznanie dawnych tańców, pieśni i piosenek, przyśpiewek- muzykowanie na starą modłę, czyli do tańca. Bawią się przy tym i wymyślają własne współczesne teksty do starych melodii tradycyjnych.

19:45 / Konkurs na najpiękniejszy wianek

20:00 / Koncert zespołu Wowakin cz. 2

A w międzyczasie we Wspólnym Ogrodzie - magiczne gotowanie,
w kociołku, na żywym ogniu - tradycyjnego barszczu z barszczu zwyczajnego.

Według wierzeń słowiańskich w czasie trwania nocy świętojańskiej obok mitycznego kwiatu paproci magicznych właściwości nabierają również i inne rośliny. Jedną z nich jest bylica pospolita (Artemisia vulgaris), która według tradycji starosłowiańskich jest obowiązkowym elementem stroju kobiet tej nocy. Z bylicy plecie się wianki i przepasa suknie w pasie. Ziele to, według naszych przodków, ma silne właściwości ochronne. Wykorzystując właściwości bylicy we Wspólnym Ogrodzie będziemy tego wieczoru wiązać kadzidła z tego magicznego ziela i innych słowiańskich roślin.
Idąc tropem starosłowiańskich zwyczajów ugotujemy na żywym ogniu, w kociołku tradycyjny barszcz z barszczu zwyczajnego. Barszcz zwyczajny to roślina, którą nasi przodkowie używali do kwaszenia zup i sporządzali z niej pożywny, budujący odporność barszcz. We Wspólnym Ogrodzie ugotujemy starosłowiański barszcz w zremiksowanej wersji wege. Podamy go w zerowastowych breadpackach.

Zapraszamy!

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę