Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Imieniny Jana: czytanie "Psałterza Dawidów" z muzyką na żywo

Imieniny Jana: czytanie "Psałterza Dawidów" z muzyką na żywo

reklama
📅 Data: czwartek, 24 czerwca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Jazdów 1 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
🎈📜🎈 Jak co roku 24 czerwca świętujemy imieniny Jana 🎈📜🎈

Tym razem - dołączając do innych inicjatyw organizowanych tego dnia dla uczczenia pamięci i przywołania twórczości Jana Kochanowskiego – o godz. 18:00 zapraszamy na czytanie sceniczne "Psałterza Dawidów" w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Łodzi – Aleksandry Posielężnej i Dariusza Kowalskiego.

Od lat w warszawską tradycję wpisane są nie tylko atrakcje związane z nocą świętojańską, ale również organizowane przez Bibliotekę Narodową Imieniny Jana Kochanowskiego. Jednak w tym roku, w związku z pandemią COVID-19, literacki piknik nie odbędzie się. Czytaniem scenicznym "Psałterza Dawidów" chcemy w skromny sposób podtrzymać obyczaj czerwcowych obchodów i wspólnie uczcić przypadające 24 czerwca imieniny Jana Kochanowskiego.
Cykliczne przywoływanie twórczości poety ma dla nas i dla Instytutu szczególny wymiar – to w podwarszawskim wówczas Jazdowie (dziś Ujazdów), gdzie znajduje się nasza siedziba, odbyła się w 1578 roku prapremiera "Odprawy posłów greckich".
"Psałterz Dawidów" to stworzona przez Jana Kochanowskiego poetycka parafraza biblijnej Księgi Psalmów. Dzieło polskiego poety ukazało się w 1579 roku w Krakowie, a edycję przygotowała wówczas Drukarnia Łazarzowa. Rok później, w tej samej oficynie wydawniczej opublikowano "Melodie na Psałterz polski" skomponowane do słów Kochanowskiego przez Mikołaja Gomółkę. W epoce renesansu spolszczenia psalmów przygotowywali także inni poeci, ale wersji Kochanowskiego trzeba – z wielu względów – przyznać pomiędzy nimi miejsce najważniejsze.
Czytaniu, organizowanemu wspólnie przez Instytut Teatralny oraz Polską Kompanię Teatralną, towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu wybitnej instrumentalistki, profesor Marii Pomianowskiej. Po części artystycznej zaplanowaliśmy dyskusję z udziałem artystów, w której wezmą udział także: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (dyrektor IT), Kalina Zalewska oraz Patryk Kencki.

🎫 Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania ze strony Instytutu Teatralnego >> link

❗ Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom Instytutu i ograniczoną liczbę miejsc na widowni, uprzejmie prosimy o przemyślane pobieranie zaproszeń oraz o przybycie kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę