Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Zapraszamy na spotkanie online z cyklu Czwartki na Tłomackiem. Początek wydarzenia 1 lipca o 18:00. Transmisja na Facebookowym profilu >> link
W 75. rocznicę pogromu kieleckiego będziemy rozmawiać o sytuacji Żydów po zakończeniu wojny. Jaką rolę podczas pogromów w Krakowie i Rzeszowie, które poprzedziły wydarzenia w Kielcach, odgrywały oskarżenia Żydów o tzw. mord rytualny? Dlaczego w Kielcach Żydzi znajdowali się w jednym budynku przy ul. Planty 7/9? Jaka była sytuacja społeczna w mieście, jak przebiegał pogrom, jaką rolę odegrały miejscowe i krajowe władze? Na koniec porozmawiamy o konsekwencjach pogromu dla ludności Żydowskiej, która podjęła emigrację, oraz dla Polski. Zastanowimy się też, jaka jest dzisiaj pamięć o tych wydarzeniach.
W rozmowie prowadzonej przez Monikę Krawczyk, dyrektor ŻIH, wezmą udział:
Prof. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir – etnolog i antropolog kultury, pracuje w Instytucie Slawistyki PAN. Autorka m.in. książki "Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego" (Warszawa 2018).
Dr hab. August Grabski – historyk, pracownik ŻIH, autor książek m.in. o Centralnym Komitecie Żydów w Polsce w latach 1944-1950, żydowskim życiu religijnym i relacjach Żydów z ruchem komunistycznym.
Dr Anna M. Rosner – pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego, obecnie bada relacje holokaustowe zebrane przez Centralny Komitet Żydów Polskich. Opisywała i badała rejestrację ocalałych z Zagłady, prowadzoną przez CKŻP.
Wydarzenie będzie transmitowane online na Facebooku z tłumaczeniem na polski język migowy >> link
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach:
wykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie