Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

VIII Katyński Marsz Cieni

VIII Katyński Marsz Cieni
📅 Data: niedziela, 12 kwietnia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W imieniu Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i Instytutu Pamięci Narodowej zapraszamy na VIII Katyński Marsz Cieni. Marsz odbędzie się w niedzielę 12 kwietnia 2015 r. w przeddzień 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Milczący hołd
Jak co roku idziemy w nim oddać hołd poległym i pomordowanym braciom na Wschodzie. Niosąc ich pamięć w milczeniu i skupieniu. Zapraszamy grupy rekonstrukcyjne we wrześniowych mundurach i płaszczach Wojska Polskiego (a nie LWP), formacje Policjantów i KOP, a także NKWD. Prosimy o zabranie ze sobą: walizek, chlebaków, manierek, kromek razowego chleba, gazet z epoki, itp. Wyruszymy tradycyjnie spod Muzeum Wojska Polskiego. Trasa piesza wiedzie Traktem Królewskim, przez Plac Zamkowy, Barbakan pod pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Kolumnę będzie prowadził oryginalny samochód NKWD tzw. „czarny woron” (tego typu samochody woziły polskich oficerów przez las katyński). Podczas Marszu na postojach, będzie czytana korespondencja z obozów, lista poległych oficerów czy wspomnienie heroicznej postawy duchownych.

Imienna pamięć
Jeśli – tak jak w poprzednich latach - w sposób szczególny chcielibyście osobiście „wcielić się” i zapalić imienny znicz poległemu oficerowi z własnej rodziny czy rodzinnego miasta, który zginął w Katyniu czy innym miejscu sowieckiej kaźni na Wschodzie - to prosimy o wcześniejszą informację. Taka osobista relacja z zamordowanym jest szczególnie akcentowana w Marszu, poprzez wyczytanie na głos takiej osoby i zapalenie jej imiennego znicza na Pl. Zamkowym przy Kamieniu Katyńskim. W związku z tym, że wcześniej przygotowujemy takie to bardzo prosimy o podanie tej informacji najpóźniej do 1 kwietnia br.

Wspólnota
Cieszymy się, że będziemy wspólnie szli również w tym roku, że rozumiecie ideę tej inicjatywy. Kto szedł choć raz w Marszu, ten wie, że zapada on w serce i budzi emocje. Marsz nie ma charakteru politycznego. Jest marszem pamięci, milczącym hołdem naszym pomordowanym braciom. Nie zwracamy kosztów podróży. Marsz od samego początku jest non-profit.

Jego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna
Zgrupowanie „Radosław'”. Patronat honorowy nad marszem pełni: Komitet Katyński, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie i Fundacja Golgota Wschodu.


Zgłoszenia do 1 kwietnia

Koordynatorem Marszu i grup biorących w nim udział jest: Jarosław Wróblewski - tel. 695850385, jarekwroblewski@op.pl. Prosimy o przesłanie mailem potwierdzenia udziału grupy zawierające: nazwę grupy + formację + ilość osób + imię i nazwisko osoby którą chce się upamiętnić.

W związku z coraz większym zainteresowaniem marszem ze strony pań rekonstruktorek (przedstawiających matki i siostry żołnierzy), koordynatorką udziału kobiet w strojach z epoki towarzyszących Marszowi jest: Natalia Bąk – tel. 691313993, sekcjadysk@gmail.com. Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 1 kwietnia 2015 r.

Odprawa przed marszem będzie miała miejsce przed Muzeum Wojska Polskiego (Aleje Jerozolimskie 3) o godz. 14.00 w dniu 12 kwietnia 2015 r.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Wygraj pobyt w hotelu!