Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Wystawa plenerowa: Bitwa Warszawska 1920

Wystawa plenerowa: Bitwa Warszawska 1920

reklama
📅 Data: piątek, 30 lipca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 9:00

📌 Miejsce: Warszawa - Targówek, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Wystawa ukazuje na kilkunastu tablicach wydarzenia prowadzące do zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Pozwala spojrzeć na jedno z najważniejszych starć zbrojnych świata w szerszym, międzynarodowym kontekście. Na ekspozycji można zobaczyć szereg unikalnych materiałów źródłowych, które ukazują Ossów jako miejsce szczególne w historii walki o wolność naszego kraju.

Trochę historii:
Historia powołania Komitetu Samorządowego na rzecz upamiętnienia 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Sierpień 2019 r. – obchody rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w Ossowie. Po tych uroczystościach zdecydowano o potrzebie stworzenia specjalnej formuły obchodów na 2020 r. (oprócz promowania idei budowy Muzeum BW 1920 w Ossowie)
Listopad 2019 r. – wystosowanie zaproszenia wraz z projektem deklaracji do 79 samorządów do udziału w pracach Komitetu (lista opracowana przez prof. dr. hab. Grzegorza Łukomskiego według klucza teatru działań wojny polsko – bolszewickiej). Z czasem formuła uczestnictwa została rozszerzona o te miasta/gminy spoza listy, które same zgłosiły zainteresowanie współpracą w tej strukturze.
Grudzień 2019 r. – wysłanie zaproszenia do udziału w pracach Komitetu do Związku Miast Polskich oraz Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa”. Ich pozytywna reakcja na inicjatywę.
Luty 2020 r.– pierwsze organizacyjne spotkanie członków Komitetu Samorządowego w Wołominie (udział wzięło przedstawicieli 19 zaproszonych miast/gmin). Podczas spotkania przyjęto program działania i uzgodniono formy wymiany informacji na temat planowanych obchodów rocznicowych.
UWAGA – podczas spotkania zebrani opowiedzieli się za całkowicie apolityczną formułą prac Komitetu BW 1920 i zrezygnowania z ubiegania się o honorowe przewodnictwo przez Prezydenta RP.
Marzec 2020 r. – planowane pierwsze uroczyste spotkanie członków Komitetu w Warszawie - odwołane z powodu pandemii COVID -19.
Lipiec 2020 r. – pierwsza uroczysta sesja Komitetu w Senacie RP i podpisanie deklaracji.
Inicjator powołania: Burmistrz Gminy Wołomin Elżbieta Radwan

Wystawa:
12-30 lipca 2021
Miejsce: przed DK Zacisze

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!