Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Plac Małachowskiego 2021 | Sobota na placu: Rozszczelnianie i mała retencja

Plac Małachowskiego 2021 | Sobota na placu: Rozszczelnianie i mała retencja
📅 Data: sobota, 24 lipca 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Sobota na placu
Rozszczelnianie i mała retencja
24.07 sobota

🍞 godz. 12:00
śniadanie od Słusznej Strawy, Pamela Bożek & Taras Gembik, „Chleb to хлеб / خبز / хліб / Бепиг”
🔵 godz. 12:30
„Rozszczelnianie i mała retencja” — spacer wokół Zachęty z Natalią Budnik
🔵 godz. 14:00
„Zatrzymać wodę, powstrzymać suszę” — o sposobach zwiększenia retencji w mieście — warsztaty z Paulą Markowską i Marcinem Markiewiczem ze Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie”
🔵 godz. 20:00
„Śpiew kałuż”. Magdalena Lazar i Michalina Bigaj — performans dźwiękowy

🌎 Zmiany klimatyczne są faktem. Nie możemy na to patrzeć bezradnie, więc zaczynamy od siebie. Tego lata będziemy przyglądać się najbliższej okolicy: placowi Małachowskiego, przy którym stoi Zachęta; drzewom, które na nim rosną; wodzie, która po deszczu gdzieś znika; chmurom, które kształtują krajobraz.
🍞 Dodatkowo, w każdą sobotę lipca w Zachęcie będzie można zjeść śniadanie przygotowane przez kolektyw Słuszna Strawa i kupić chleb wypiekany przez artystkę Pamelę Bożek i Tarasa Gembika, wspierając tym samym osoby z doświadczeniem migranckim i uchodźczym w Polsce. Czekamy na Was od 12 do 22.

🔵 24 lipca (sobota), godz. 12:30
🔵 „Rozszczelnianie i mała retencja”
Spacer wokół Zachęty z Natalią Budnik
liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy
ZAPISY: przez stronę >> link
Czy zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z wodą opadową wokół budynków? Podczas spaceru przyjrzymy się uważnie ścieżkom wody wokół Zachęty. Zmapujemy otwory, przerwy i szczeliny, gdzie może wnikać deszczówka. Policzymy uszczelnienia i zadaszenia. Zbadamy, gdzie schowały się rynny Zachęty i co uwidaczniają seledynowe ślady na chodniku.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych przepływem wody w krajobrazie miejskim. Będziemy trenować uważność i doceniać każde źdźbło trawy między płytami chodnikowymi.
Natalia Budnik – architektka dla krajobrazu. Projektuje i dyskutuje o krajobrazie w wielu odmiennych perspektywach czasowych. Współpracuje interdyscyplinarnie, tworząc strategie krajobrazowe i roślinne w różnych skalach. Interesują ją projekty podkreślające fenomeny natury i jej procesy, w kreatywny sposób adaptujące dynamiczny potencjał roślin.

🔵 24.07 (sobota), godz. 14:00
🔵 „Zatrzymać wodę, powstrzymać suszę” – o sposobach zwiększenia retencji w mieście
Warsztaty z Paulą Markowską i Marcinem Markiewiczem ze Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie
liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy od 19 lipca
ZAPISY: przez stronę >> link
Wraz ze Stowarzyszeniem „Z Siedzibą w Warszawie” zastanowimy się, jak możemy zapobiegać pustynnieniu krajobrazu poprzez mądre gospodarowanie wodami opadowymi. Poszukamy sposobów zwiększenia retencji w mieście, a uruchamiając myślenie wizualne, spróbujemy zaaplikować je do codzienności każdego z nas.
Gospodarowanie wodą opadową w mieście stwarza wyzwania. Co my, jako indywidualni mieszkańcy, możemy zrobić dla ekosystemu miejskiego? Jakie mogą być konsekwencje potraktowania wody jako zasobu? Podczas warsztatów porozmawiamy (bez lania wody!) o korzyściach wynikających z kontrolowanego zatrzymania wód opadowych. Na symbolicznej makiecie miasta zilustrujemy przepuszczalność powierzchni – jak poradzą sobie różne podłoża, kiedy potraktujemy je deszczem?
Na naszym spotkaniu warsztatowym porozmawiamy o tym, co to jest retencja i dlaczego tak często się o niej teraz mów w kontekście miasta. Poznamy różne sposoby zwiększania retencji w mieście. Zastanowimy się nad tym, czy my jako indywidualni mieszkańcy miasta możemy mieć wpływ na gospodarkę wodną w naszym miejscu zamieszkania.
Marcin Markiewicz („Z Siedzibą w Warszawie”) – psycholog, pedagog, edukator, miłośnik przyrody i filozofii.
Paula Markowska („Z Siedzibą w Warszawie”) – psycholożka, edukatorka, wykładowczyni akademicka.
W Stowarzyszeniu prowadzą projekty skierowane głównie do dzieci i młodzieży, obejmujące różne dziedziny: od przyrodniczych (Szkolne Krajobrazy – Ogrody, WODA – rejs na Warszawę), przez psychologiczne (Szkoła Dobrych Relacji, TUS), po filozoficzne (Eureka, czyli odkrywam!).
Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie” to grupa psychologów, twórców kultury, edukatorów i artystów, która realizuje projekty bliskie aktualnym potrzebom społecznym.

🔵 24 lipca (sobota), godz. 20:00
🔵 Michalina Bigaj, Magdalena Lazar, „Śpiew kałuż”
performans dźwiękowy
„Nie omijamy kałuż. Pochylamy się, nawiązując z nimi dialog dźwiękowy. Staramy się być na tyle uważne, by wyłapywać drgania poza naszą nieskończenie małą skalą słyszalności. Wiemy, że jasnosłyszenie umożliwiłoby nam korzystanie z tej ogromnej i przedziwnej harfy”.
Projekt został przygotowany na Festiwal NARRACJE „Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny" i zostanie zaprezentowany tam w pełnej wersji jesienią 2021 link.
Michalina Bigaj – artystkę interesuje głównie tematyka relacji natury i człowieka. W swoich projektach stara się badać i oddawać pogłębiający się brak równowagi pomiędzy dzisiejszą cywilizacją a przyrodą. Ciekawi ją wyszukiwanie momentów, w których odświeżające doświadczenie kontaktu z naturą przybiera opresyjny, trudny do zaakceptowania charakter.
Magdalena Lazar – w swojej twórczości, która poszerza o praktyki kuratorskie, odwołuje się często do prawdziwych wydarzeń, w które trudno uwierzyć, oraz podaje w wątpliwość sztywne struktury.

---
Zdjęcie: Wiktor Malinowski

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer warsztaty inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧