Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Finisaż Rhizopolis | Otwarcie wystawy Korzenie i korony placu Małachowskiego

Finisaż Rhizopolis | Otwarcie wystawy Korzenie i korony placu Małachowskiego
📅 Data: sobota, 07 sierpnia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Małachowskiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


☀️ 7.08, Sobota na placu: Finisaż „Rhizopolis” / Otwarcie wystawy „Korzenie i korony placu Małachowskiego”

🗓️Program wydarzeń:
od godz. 12:00
🍞 Śniadanie od Słusznej Strawy
🌳 godz. 12.30
„Korzenie i korony placu Małachowskiego” — rodzinna gra terenowa z mapą
🌳 godz. 14
„Co drzewo pamięta” — warsztaty o pamięci drzew dla dzieci w wieku 6–10 lat
🌳 godz. 15.30
„Drzewa wokół placu Małachowskiego” — spacer botaniczni-historyczny
🌙 godz. 20.30 i 21.30
„Mroczne przesilenie” — performans na finisaż „Rhizopolis

👉 wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się na Placu jest wolny, obowiązują zapisy na performans „Mroczne przesilenie” przez formularz:
👉20:30 - link
👉21:30 - link

Zapraszamy na pożegnanie z projektem Joanny Rajkowskiej „Rhizopolis” i otwarcie wystawy plenerowej „Korzenie i korony placu Małachowskiego”. Szczegółowy opis wydarzeń niżej.
Projekt Joanny Rajkowskiej miał za zadanie przypomnieć o fundamentalnej zależności człowieka od nieodpowiedzialnie i nieodwracalnie przez niego niszczonych ekosystemów. 7 sierpnia artystka po raz ostatni zaprosi widzów do podziemnego świata korzeni, który w jej wizji przyszłości może stać się dla ludzi jedyną szansą na przeżycie.
Wystawa „Korzenie i korony placu Małachowskiego” realizowana przez „Stowarzyszenie Z Siedzibą w Warszawie" to kolejny projekt uwrażliwiający na przyrodę w naszym otoczeniu. Zwraca uwagę na to, czego na co dzień nie dostrzegamy — eksponatami na tej nietypowej wystawie stały się drzewa z placu Małachowskiego i jego okolic.
„W naszym codziennym patrzeniu pod nogi drzew często nie dostrzegamy. Rosną zwykle gdzieś obok. Tam, gdzie nam nie przeszkadzają. A jeśli przeszkadzają, są usuwane. Nie wymagają uważności, więc na co dzień się na nich nie skupiamy. Na wystawie mamy zamiar drzewa dostrzec” — mówi Marek Piwowarski, jeden z autorów wystawy.
Za dnia widzowie będą mieli okazję lepiej poznać fascynujący świat drzew, po zmroku przeniesiemy się do podziemnego miasta korzeni na performans Andrew Dixona, który zabierze nas do prawdopodobnej przyszłości.
Wystawa „Korzenie i korony placu Małachowskiego” trwa od 7 sierpnia do 30 września 2021.

🌳„Korzenie i korony placu Małachowskiego” — rodzinna gra terenowa z mapą
sobota, 7 sierpnia, godz. 12.30
plac Małachowskiego
wstęp wolny
Podczas rodzinnej gry poznamy fascynujący świat drzew z placu Małachowskiego i Ogrodu Saskiego, pierwszego publicznego parku w Warszawie. Specjalnie przygotowana mapa poprowadzi nas śladami drzew uszkodzonych przez bombę podczas II wojny światowej lub w zakątki parku niegdyś odwiedzane przez warszawskich literatów po drodze do kawiarni przy dzisiejszej ulicy Mazowieckiej.
prowadzenie: Edyta Ołdak i Marcin Markiewicz

🌳 „Co drzewo pamięta” — warsztaty o pamięci drzew
warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat
sobota, 7 sierpnia, godz. 14
plac Małachowskiego
wstęp wolny
Podczas spotkania nauczymy się określać wiek drzew i przyjrzymy się im na osi czasu. Jakim wydarzeniom historycznym mogły towarzyszyć? Poznamy najstarsze drzewa Warszawy oraz siostry i córki tych okazów. Drzewa, których już nie ma, a odegrały ważną rolę w historii naszego miasta.
Czy drzewo martwe jest faktycznie martwe? Jakie gatunki żyją najdłużej? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów o pamięci drzew.
prowadzenie: Edyta Ołdak i Marcin Markiewicz

🌳 „Drzewa wokół placu Małachowskiego” — spacer historyczno-botaniczny
sobota, 7 sierpnia, godz. 15.30
plac Małachowskiego
historyczno-botaniczny spacer szlakiem drzew
wstęp wolny
Podczas spaceru śladami drzew wokół placu Małachowskiego z architektami krajobrazu i historyczką sztuki będziemy mogli zobaczyć je z różnych perspektyw. Porozmawiamy również o kulturowym i botanicznym znaczeniu zieleni w mieście. W czasie przechadzki wzdłuż Osi Saskiej odbędziemy ćwiczenia z uważności — przyjrzymy się i wsłuchamy w najskrytsze tajemnice dębów, buków i kasztanowców. Niecodzienne połączenie wiedzy historycznej i dendrologicznej pozwoli nam spojrzeć na nowo na otaczającą nas rzeczywistość miejskiej zieleni.
prowadzenie: Mateusz Korbik, Marek Piwowarski i Ewa Kaljnoj-Ziajkowska
Wystawa plenerowa "Korzenie i korony placu Małachowskiego" i działania edukacyjne wokół niej są efektem szeroko zakrojonych działań programowych Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie", które współfinansuje Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

🌙 „Mroczne przesilenie” — performans na finisaż „Rhizopolis”
performans
sobota, 7 sierpnia, godz. 20.30 i 21.30
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz:
👉20:30 - link
👉21:30 - link
Pożegnajcie z nami „Rhizopolis”. Zapraszamy na finisaż wystawy Joanny Rajkowskiej i performans, który miał swoją premierę w czerwcu w dniu letniego przesilenia. Ponownie zanurzymy się w podziemny las i wybierzemy w podróż do naszej prawdopodobnej przyszłości, do życia ukrytego pod ziemią, do dźwiękowej pamięci zbiorowej. Wszystko będzie improwizowane.
Gospodarz spotkania Andrew Dixon, uważany za przedstawiciela wymarłego gatunku, został niedawno ponownie odkryty pod kamieniem w lasach centralnej Polski. Od tego czasu gra na instrumencie z jedną struną, występując solo lub w duecie Mutant Goat ze śpiewającą białym głosem Olą Kozioł, lub w trio (z Suavasem Lewy) — w kamiennych kręgach, synagogach, prehistorycznych kopcach, jaskiniach i lasach. W „Rhizopolis” używa jedynej rzeczy, która mu pozostała — głosu.

zdjęcie: Wiktor Malinowski

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: dla dzieci spacer warsztaty wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę