Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

FILM POLSKI W PLAKACIE NRD - wystawa plenerowa

FILM POLSKI W PLAKACIE NRD - wystawa plenerowa

reklama
📅 Data: czwartek, 30 września 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, Kino Tęcza (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy tęsknimy do czasów, gdy plakat filmowy był dziełem sztuki. Dlatego zapraszamy na niezwykłą wystawę, która uruchamia wyobraźnię i pokazuje dorobek polskich filmowców z zupełnie nowej perspektywy. Lubimy się przyglądać Polsce oczami obcokrajowców, czy to w poszukiwaniu komplementów czy w potrzebie sympatii do naszej kultury. Zapraszamy na wystawę plakatów pod tytułem „Film polski w plakacie NRD”. Autorem pomysłu wystawy jest Kornel Miglus z Polskiego Instytutu w Berlinie, szef berlińskiego festiwalu „Film Polska”, a także inicjator nowego festiwalu filmowego „610 Berlin-Warszawa” oraz szefowa Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie, dyrektorka Joanna Rożen-Wojciechowska.

Wystawa „Film polski w plakacie NRD” to porównanie wyboru niemieckich plakatów do polskich filmów, które zagościły na ekranach kin w NRD z archiwum DEFA Stiftung, z polskimi odpowiednikami z zbiorów FINA w Warszawie. Plakaty polskie, prezentowane na wystawie to m.in. słynny plakat Wojciecha Fangora do „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy, czy plakaty Waldemara Świeżego do „Ziemi obiecanej” czy „Wesela”, plakaty Andrzeja Pągowskiego do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, czy też plakaty Marka Freundenreicha do filmów Krzysztofa Zanussiego. Plakaty znane, wielokrotnie pojawiające się w obiegu kulturowym, przywołujące wspomnienie seansów tych filmów. Ale oglądane z ich niemieckim odpowiednikiem, zachęcają do dłużej analizy. Oko zatrzymuje się badając szczegół, symbol, który ma być autorskim odczytaniem filmu przez artystę-plakacistę. Plakat niemiecki – zaskakuje. Innym odczytaniem filmu, inną wrażliwością, a jednak utrzymaną w tym samym duchu epoki, pokazując, że czerpaliśmy razem z niemieckim sąsiadem z tego samego źródła. Koniec końców, tak jak to jest z dobrym filmem, jak wielu widzów, tak wiele odczytań.

Od 10 sierpnia do 30 września zapraszamy na plenerową wystawę FILM POLSKI W PLAKACIE NRD którą znajdziecie na dziedzińcu, za żoliborskim Kinem Tęcza.

Wystawa jest także częścią Festiwalu Filmowego „610 Berlin-Warszawa”, z którym współpracujemy.
Z A P R A S Z A M Y!

ORGANIZATOR: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
PARTNERZY: FilmPOLSKA, Instytut Polski w Berlinie, DEFA, Kinoteka,
SPONSORZY: Via Suzina, Kotłownia

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!