Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Organizm Miejsca: Sympozjum #2 - Sztuka troski i opiekuńcze instytucje

Organizm Miejsca: Sympozjum #2 - Sztuka troski i opiekuńcze instytucje
📅 Data: sobota, 4 września 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Ogród Społeczny, Działdowska 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Organizm Miejsca: Sympozjum #2 - Sztuka troski i opiekuńcze instytucje
4.09 Ogród Społeczny Działdowska 6
11:00 warsztat
15:00 panel dyskusyjny
wstęp wolny

Podczas drugiego sympozjum towarzyszącego rezydencji artystycznej “Organizm Miejsca” przyjrzymy się opiece i trosce w kategoriach praktyki artystycznej i instytucjonalnej. Jakie jest nasze wspólne, wielopokoleniowe doświadczenie "opieki nad"? Kiedy zaczniemy opisywać ją jako pracę i dzieło? Chcemy dowiedzieć się jakich wymiarów troski oczekujemy od instytucji kultury jako ich pracownicy i pracownice oraz jako osoby je odwiedzające. Pomogą nam w tym warsztaty oraz debata z udziałem doświadczonych praktyczek, badaczek, kuratorek i artystek.
Jak ująć szerokie spektrum działań w ramach obowiązującego kodeksu pracy i wynikających z niego ograniczeń? Czy obok umów zlecenie, o dzieło i pracę doczekamy się instytucjonalnego “kontraktu” na opiekę i troskę? A jeśli tak, w jaki sposób możemy zapewnić warunki sprzyjające rozwojowi praktyk wymagających stałej obecności, pielęgnowania relacji, regularności w instytucjach kultury? To pierwszy temat drugiego sympozjum Sztuki troski i opiekuńcze instytucje.
Kolejny wątek to łączenie życia instytucji z kontekstami i praktykami artystycznymi opartymi na trosce i opiekuńczości. W jaki sposób i na jakich zasadach instytucje mogą korzystać z doświadczenia artystek i artystów praktykujących opiekę? Czy ufamy instytucjom kultury i sztuki na tyle, by powierzyć im opiekę nad bliskimi nam osobami i nad nami samymi?
Przed dyskusją, do której zachęcamy twórców, twórczynie, pracowników, pracowniczki instytucji kultury, zapraszamy na warsztat “Uważność i praktykowanie troski”. Podejmiemy na nim próbę odpowiedzi na powyższe pytania i wspólnie z gościniami zastanowimy się nad możliwymi kierunkami rozwoju instytucji oraz sposobami ich urzeczywistniania.

Gościnie sympozjum:
Agnieszka Bułacik
Pamela Bożek
Martyna Dagmara Modzelewska
Magdalena Komornicka
Prowadzący:
Agnieszka Róż & Ignacy Hryniewicz

BIOGRAMY znajdziesz na stronie wydarzenia (link poniżej).

WARSZTAT: UWAŻNOŚĆ I PRAKTYKOWANIE TROSKI
Jak możemy współtworzyć struktury troski i miłości pracując w kulturze? 
Jaki wpływ na funkcjonowanie miejsc mają relacje między osobami je tworzącymi?
Czy nasze osobiste relacje pozostają wolne od systemowych wykluczeń, jakich doświadczamy w społeczeństwie? 
Jak możemy dbać o zdrowe relacje w instytucjach kultury i sztuki, organizacjach pozarządowych i ruchu sprawiedliwości społecznej?
Pierwsza część warsztatu to interaktywne i autorefleksyjne ćwiczenia, które ułatwią nam rozmowy na temat naszych doświadczeń i odpowiedzialności za współtworzenie inkluzywnych i wrażliwych miejsc kultury i sztuki. Zastanowimy się nad tym, jak globalne relacje władzy wpływają na nasze obecności i sposoby pracy w instytucjach oraz to jaką kulturę owe instytucje promują. Jaka jest nasza przestrzeń odpowiedzialności i mocy do zmiany, gdzie są nasze pola uwrażliwiania się i wzmacniania?
W drugiej części warsztatu wspólnie zastanowimy się nad tym, jak możemy budować struktury organizacyjne, które będą mogły zapewnić poczucie bezpieczeństwa osobom należącym do grup nieuprzywilejowanych. Korzystając z istniejących propozycji opartych na praktykach queerowo feministycznych i dekolonizacyjnych, spróbujemy znaleźć rozwiązania które możemy zaaplikować/zastosować/wypróbować w naszych lokalnych kontekstach.
Przestrzeń warsztatu jest przestrzenią do zadawania pytań i wspólnego szukania odpowiedzi.
Warsztat poprowadzą Agnieszka Bułacik i Agnieszka Róż.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: warsztaty wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧