Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Z % przez historię - słynni trunkowi II RP - Bolesław Wieniawa - Długoszowski i Sergiusz Piasecki

Z % przez historię - słynni trunkowi II RP - Bolesław Wieniawa - Długoszowski i Sergiusz Piasecki
📅 Data: niedziela, 12 kwietnia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Bielany, Piwna Sprawa ul. Wólczyńska 3, 01-908 Warszawa (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Stowarzyszenie Awangarda Patriotyczna i pub Piwna Sprawa zapraszają na drugie spotkanie z cyklu „Z % przez historię”. Tym razem zmierzymy się z sylwetkami dwóch słynnych trunkowych postaci II RP – Bolesława Wieniawy - Długoszowskiego i Sergiusza Piaseckiego. Prelekcja połączona z pokazem multimedialnym odbędzie się już w najbliższą niedzielę (12.04.2014 r.) o godzinie 18.00 w lokalu Piwnej Sprawy, przy Wólczyńskiej 3. Wstęp jest darmowy, jednakże usatysfakcjonowani uczestnicy będą mieli możliwość nagrodzić napiwkiem prowadzącego.

Poeta, kawalerzysta, dyplomata, bożyszcz warszawskiej ulicy, ulubieniec Cezara, łamacz kobiecych serc, najpopularniejszy bohater przedwojennych bon motów, sam tytułujący się byłym pułkownikiem (będąc generałem) Bolesław Wieniawa – Długoszowski jest symbolem II Rzeczpospolitej. Za szwoleżerem ciąży jednak również czarna legenda pijaka, awanturnika, jednego z twórców pomajowej dyktatury. Nieco zapomniany bywa również wątek niedoszłej prezydentury, którą miał sprawować Wieniawa po wrześniu 1939 r, a także konfliktu z piłsudczykami w trakcie II Wojny Światowej.

Drugi bohater, zdecydowanie mniej znany współczesnym, ma życiorys równie barwy jak sam Wieniawa. Bękart, żołnierz, przemytnik, szpieg, więzień, pisarz, cyngiel Kedywu, emigrant, tułacz. Sergiusza Piaseckiego można nazwać najsłynniejszym pisarzem wśród polskich awanturników, ale to zdecydowanie zbyt mało by oddać tę barwną osobowość. Swoim życiorysem Piasecki mógłby obdarować... przynajmniej tuzin innych mężczyzn.

Wieniawa (oprócz ojczyzny i swojego Wodza...) kochał konie, wódkę i kobiety (wydaje się, że w takiej właśnie kolejności), Piasecki cenił sobie przede wszystkim wolność, niezależność, dobrą kompanię i piękno przyrody dzikiego pogranicza. Już słowa wstępu jego najsłynniejszej powieści wiele mówią o jego podejściu do uciech tego świata - „Żyliśmy jak królowie. Wódkę piliśmy szklankami. Kochały nas ładne dziewczyny. Chodziliśmy po złotym dnie(...).”

Na bliższe spotkanie zaznajamiające z życiorysami Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego i Sergiusza Piaseckiego, oczywiście przez pryzmat dna butelki, zapraszają
Awangarda Patriotyczna (link )
Piwna Sprawa (link )
prowadzący – Mateusz Kosiński

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Bielany lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Wygraj pobyt w hotelu!