Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

12 Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

12 Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

reklama
📅 Data rozpoczęcia: niedziela, 26 września 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📅 Data zakończenia: wtorek, 28 września 2021

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
W dniach 26 – 28 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego oraz w Kinie Atlantic odbędzie się 12.edycja FESTIWALU MUZYKI FILMOWEJ KRZYSZTOFA KOMEDY.

W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin kompozytora. Ze względu na covid ta edycja będzie miała polskie wydanie.
Festiwal jest miejscem do konfrontacji twórczości „Chopina polskiego jazzu”, oraz okazją do spotkań polskich i europejskich artystów których inspiruje twórczość polskiej ikony jazzu.
W ciekawy i różnorodny sposób pokazujemy dorobek muzyczny K. Komedy z różnych muzycznych perspektyw.
Koncerty i premiery z udziałem polskich gwiazd jazzu i jazzowych odkryć, różnorodne wystawy, pokazy filmów (animacja, fabuła, dokument) z muzyką Komedy, o Komedzie - to atrakcje trzydniowego festiwalu.

Na festiwal wstęp wolny.
Wydawanie wejściówek w Studiu Lutosławskiego godzinę przed koncertami: 26 września od godz. 16.30, 27 września od godz. 19.00.
Odbiór wejściówek na pokaz filmu w kasach Kina Atlantic od 21 września.

-----

PROGRAM

26.09.2021 - 27.09.2021
Foyer Studia PR im. W. Lutosławskiego
Wystawa fotografii „Komeda w obiektywie” Marka Karewicza
Marek Karewicz. Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. Autor ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą. Archiwum Marka Karewicza liczy kilkaset tysięcy negatywów. Fotografował m.in.: Milesa Davisa, Raya Charles’a, Duke’a Ellingtona i prawie wszystkich polskich muzyków jazzowych i oczywiście Krzysztofa Komedę.

---

26.09. 2021, godz. 18.30
Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
Tribute To Komeda
Krzysztof Komeda – kompozycje, Andrzej Jagodziński - aranżacje

Grażyna Auguścik - wokal
Agnieszka Wilczyńska - wokal
Andrzej Jagodziński Trio
Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja
Henryk Miśkiewicz - saksofon
Robert Majewski – trąbka, flugelhorn

Andrzej Jagodziński, znakomity pianista i aranżer, mający na swoim koncie sukcesy na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej, zdobywca dwóch prestiżowych nagród muzycznych Fryderyk, podjął się niezwykłego zadania - zaaranżowania na nowo utworów Krzysztofa Komedy. W programie koncertu znajdą się najsłynniejsze utwory Krzysztofa Komedy.

Grażyna Auguścik. Dama polskiego jazzu o międzynarodowej sławie. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Jest także aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów.
Absolwentka słynnej uczelni Berklee College of Music w Bostonie od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje i nagrywa własne płyty. Jej albumy trafiają na listy najlepszych płyt jazzowych m.in. Top 20 Jazz Albums.
Czterokrotnie uznana przez Jazz Forum Magazine za najlepszą wokalistkę jazzową.
Brała udział w wielu prestiżowych festiwalach w na świecie.
Współpracowała z wybitnymi artystami takimi jak: Michael, Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Kurt Rosenwinkel, Paul Wertico, Paulinho Garcia.

Agnieszka Wilczyńska. Według ankiety Jazz Top od kilku lat uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Śpiewanie jest nie tylko jej pasją, ale sposobem na wyrażanie siebie.
Jej pierwsza solowa płyta „Tutaj mieszkam” została nagrodzona Fryderykiem. Artystka ma na swoim koncie dwie Złote Płyty „Pogadaj ze mną” (muz. Włodzimierz Nahorny sł. Wojciech Młynarski) i „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”.
Od 10 lat współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej a także z wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami m.in.: Orkiestra Kameralna „Auxo”, Atom String Quartet, Orkiestra Sinfonia Viva, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Zdobywczyni wielu nagród, brała udział w licznych festiwalach jazzowych, a także występowała na prestiżowych scenach w Polsce i na świecie.

Andrzej Jagodziński. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina.
Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.
Grał i gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.
W swej dotychczasowej karierze koncertował na całym świecie na prestiżowych festiwalach.
Jest laureatem wielu nagród, zdobywca 2 Fryderyków: Jazzowy muzyk roku , Jazzowa płyta roku.

---

26.09. 2021, godz. 20.00
Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
Leszek Żądło European Art. Ensamble - Wygnanie z raju

Leszek Żądło - saksofon
Leszek Kułakowski - fortepian
Piotr Kułakowski - kontrabas
Jacek Pelc - perkusja

Unikalny projekt. Mistrz saksofonu zagra ze swoim polskim zespołem kompozycje Komedy z musicalu „Wygnanie z raju” z 1969 roku. Usłyszymy jazzowe opracowania muzyki teatralnej i filmowej Krzysztofa Komedy. Będzie to muzyka zrekonstruowana na podstawie rękopisów odnalezionych w Holandii. Na tej podstawie jazzowe aranżacje materiału wykonali Leszek Żądło i Matthias Preißinger.

Leszek Żądło. Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków mieszkający w Niemczech (profesor uczelni muzycznych w Würzburgu i Monachium). Saksofonista tenorowy, flecista i kompozytor jazzowy. Studiował w Krakowie, Grazu i Wiedniu.
Artysta współpracował z wieloma sławami sceny jazzowej, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Georgem Russelem, Dexter Gordon, Friedrich Gulda, Dusko Goykovich, Michał Urbaniak, Zbigniew Seifert, Vladyslav Sendecki, Bireli Lagrene.
Grał z zespołami i muzykami międzynarodowej sceny jazzowej takimi jak Elvin Jones, WDR-Bigband, Thad Jones Bigband, Slide Hampton Bigband, RIAS Symphony Orchestra, European Jazz Ouintet, Experimenti Berlin i Overtone Orchestra.
Założył własne formacje: Leszek Żądło Ensemble oraz Polski Jazz Ensemble.
Udział Leszka Żądły w światowych festiwalach miał znaczący wpływ na kształtowanie jego osobowości artystycznej. Dzisiaj gra zróżnicowany stylistycznie jazz, a krytyka zalicza go do czołowych saksofonistów europejskich.
Jego muzyczny dorobek to ponad 80 płyt, nagrania radiowe i telewizyjne, oraz muzyka m.in. do filmu paradokumentalnego Pawła Pawlikowskiego „Trumna Chaplina”.

---

27.09. 2021, godz.19.30
Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
Maciej Obara International - Komeda

Maciej Obara – saksofon altowy
Dominik Wania- fortepian
Gard Nilssen – perkusja
Ole Morten Vågan – kontrabas

Kompozycje Komedy stanowią punkt wyjścia i inspirację. To jedna z najbardziej udanych prób nagrania Komedowskiego.
„Znakomici muzycy - każdy z osobna - okazują się mistrzami nastrojowości, budowania napięć - często poprzez niekonwencjonalne brzmienia. I to właśnie zespół wydaje się w całej tej perspektywie przynajmniej równie ważny, co muzyka Komedy. Ta muzyka ma pięciu bohaterów. (Jazzarium).

Maciej Obara, polski saksofonista, kompozytor, improwizator charakteryzujący się rozpoznawalną frazą i silnym brzmieniem. Artysta, który od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny.
Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet. Grał m.in. z Tomaszem Stańką (projekt "New Balladyna Quartet").
Podwójny zwycięzca nagrody Fryderyk 2018 w kategorii Artysta Roku i Album Roku, podwójny laureat ankiety czytelników Jazz Forum Jazz Top 2019 w kategorii Album Roku i Saksofonista Altowy Roku, laureat nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz 2018.
Kwartet Macieja Obary to czołówka europejskiej sceny jazzowej, a każdy z jego członków charakteryzuje się indywidualnym brzmieniem wynikającym z różnorodnych muzycznych doświadczeń.
W 2017 r. w prestżowego monachijski m wydawnictwie ECM ukazała się płyta „Unloved”, a w 2019 r. kolejna płyta kwartetu zatytułowana „Three Crowns”. Także w 2019 r. kwartet Macieja Obary wygrał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie „BMW Jazz Welt Award”.
Każdy z muzyków tego wyjątkowego zespołu jest w szczytowym punkcie swojej kariery.

---

28.09.2021 – Kino Atlantic
Godz. 18.00
Projekcja filmu dokumentalnego „Komeda, Komeda” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej - Kurczuk.
Pokaz filmu poprzedzi spotkanie z reżyserką, scenarzystką, prof. Nataszą Ziółkowską - Kurczuk.

Scenariusz do filmu napisała reżyserka i prof. Marek Hendrykowski filmoznawca, autor książki o Komedzie. Dokument pokazuje źródło tożsamości muzycznej kompozytora. Drogę, miejsca i ludzi, którzy kształtowali jego geniusz.

W obrazie znajdziemy m.in.archiwalne materiały filmowe z Filmoteki Narodowej , materiały ikonograficzne z Muzeum Kinematografii, fragmenty filmów z muzyką Komedy, a także oryginalne sekwencje animowane autorstwa Piotra Dumały. Film jest laureatem Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY za muzykę do filmu autorstwa Mariusza Ostańskiego.


-----

Na festiwal wstęp wolny.

Wydawanie wejściówek w Studiu Lutosławskiego godzinę przed koncertami:
26 września od godz. 16.30,
27 września od godz. 19.00.

Odbiór wejściówek na pokaz filmu w kasach Kina Atlantic od 21 września.


Autor, Organizator: Fundacja Jazz Art.
Partnerzy festiwalu: MAX FILM, Kino Atlantic, ZAIKS, STOART
Festiwal dofinansowany ze środków: Narodowego Centrum Kultury – Interwencje 2021, budżetu Województwa Mazowieckiego

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!