Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

"Wierzymy, że dajemy czyn" - Seminarium o Aleksandrze Piłsudskiej i innych kobietach polskiego międzywojnia

"Wierzymy, że dajemy czyn" - Seminarium o Aleksandrze Piłsudskiej i innych kobietach polskiego międzywojnia

reklama
📅 Data: wtorek, 28 września 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 12:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Zapraszamy na seminarium, przybliżające postać Aleksandry Piłsudskiej i jej działalność, zaprezentowaną na tle aktywności społecznej kobiet w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym.

Okazją do podjęcia tematu jest przypadająca 25 października 2021 r. setna rocznica ślubu Aleksandry Szczerbińskiej i Józefa Piłsudskiego, zawartego w nieistniejącej już kaplicy, która przylegała do pawilonu zachodniego Pałacu na Wyspie. Na pamiątkę tego wydarzenia, 22 czerwca bieżącego roku w Łazienkach Królewskich odbyła się uroczystość chrztu róży "Marszałkowa Aleksandra Piłsudska". Seminarium będzie kolejną okazją do przypomnienia owej rocznicy i przyjrzenia się bliżej postaci Aleksandry Piłsudskiej. Program wydarzenia obejmuje prelekcje ekspertów na temat żony Naczelnika Państwa i innych kobiet międzywojnia, spotkanie ze świadkiem historii, Markiem Dunin-Wąsowiczem, w szczególny sposób związanym z Aleksandrą Piłsudską oraz Łazienkami Królewskimi, a także spacery śladem marszałkowej i jej rodziny.

Seminarium organizowane jest przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wydarzenie transmitowane będzie na żywo na profilach facebookowych obu muzeów. Przewidujemy również możliwość stacjonarnego udziału w seminarium, przy zachowaniu obostrzeń epidemicznych (obowiązek zasłaniania nosa i ust za pomocą maseczki). Rejestracja na seminarium i spacery jest możliwa poprzez formularz zamieszczony w tym miejscu. Zapisy trwają do 24 września 2021 r. Liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

PROGRAM SEMINARIUM

28 września - Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (Sala Balowa w Pałacu na Wyspie)
12.30-12.45: Otwarcie obrad
12.45-13.15: Dr hab. Dobrochna Kałwa (Uniwersytet Warszawski) - "Nie tylko sufrażystki. Stare i nowe pola aktywności kobiecej w II RP"
13.15-13.45: Dr Mariusz Kolmasiak (MŁK) - "Rola Aleksandry Piłsudskiej w Stowarzyszeniu » Rodzina Wojskowa « (1925-1939)"
13.45-14.15: Rozmowa Pawła Dunin-Wąsowicza ze świadkiem historii Markiem Dunin-Wąsowiczem
14.15-14.30: Dyskusja

29 września - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (salonik w nowym budynku Muzeum)
12.30-12.45: Otwarcie obrad
12.45-13.15: Anna Kowalczyk - "Buntowniczki, bojownice, żołnierki - kobiety w walkach zbrojnych przed i po Aleksandrze Szczerbińskiej"
13.15-13.45: Małgorzata Basaj (MJPS) - "Aleksandra Piłsudska. Prawdziwy dom mamy w Sulejówku"
13.45-14.15: Katarzyna Droga - "Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska jako symbol kobiet walczących o niepodległość ojczyzny i budujących nową Polskę po roku 1918"
14.15-14.30: Dyskusja

TEMATY SPACERÓW

28 września, godz. 15.00, Łazienki Królewskie (miejsce zbiórki: taras Pałacu na Wyspie), "Z Piłsudskimi po Łazienkach Królewskich"
Spacer pozwoli poznać miejsca w Łazienkach Królewskich, które związane są z Aleksandrą Piłsudską i jej mężem, marszałkiem Józefem Piłsudskim, a także z osobami z ich bliskiego otoczenia. Trasa wiedzie od Pałacu na Wyspie poprzez ogrody aż po Belweder. Prowadzenie: dr Mariusz Kolmasiak.

29 września, godz. 15.00, Sulejówek (miejsce zbiórki: hol główny), "Ścieżkami Piłsudskich - spacer po ogrodzie Aleksandry, Józefa, Wandzi i Jagódki"

Spacer po "puszczy milusińskiej" z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką, podczas którego odkryć można będzie ulubione zakamarki ogrodów rodziny Piłsudskich, ukryte wśród roślin i drzew. Piękna przyroda, otaczająca dworek "Milusin", stanie się tłem opowieści o Aleksandrze Piłsudskiej. Prowadzenie: Małgorzata Basaj.

Spacery prowadzone są alejkami utwardzanymi i naturalnymi, bez barier architektonicznych, trasa w Łazienkach Królewskich wymaga podejścia pod górkę.

"Wierzymy, że dajemy czyn" - Seminarium o Aleksandrze Piłsudskiej i innych kobietach polskiego międzywojnia
28 września – 29 września 2021
Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Józefa Piłsudskiego
wstęp wolny

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!