Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

W obiektywie Tadeusza Rolke: Remake. Wspomnienie

W obiektywie Tadeusza Rolke: Remake. Wspomnienie

reklama
📅 Data: piątek, 15 października 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Po 60 latach Tadeusz Rolke wrócił na taras warszawskiego Centralnego Domu Towarowego, by powtórzyć swoją kultową już sesję zdjęciową. Tym razem przed obiektywem stanęły kobiety wyróżniające się osiągnięciami na polu innowacji, nauki i biznesu — Agnieszka Andrzejak, Justyna Bącela, Aleksandra Pędraszewska, Zuzanna Ruszkowska, Celina Wierzbicka oraz Karolina Wojtas. Kim jest współczesna Polka i po co przychodzi do dzisiejszego Centralnego Domu Technologii?

𝐎𝐝 𝟏𝟓 𝐝𝐨 𝟑𝟏 𝐩𝐚𝐳́𝐝𝐳𝐢𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚 𝐳𝐚𝐩𝐫𝐚𝐬𝐳𝐚𝐦𝐲 𝐝𝐨 𝐃𝐨𝐦𝐮 𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧́ 𝐳 𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚̨, 𝐛𝐲 𝐳𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐲𝐜́ 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐞̨ „𝐖 𝐨𝐛𝐢𝐞𝐤𝐭𝐲𝐰𝐢𝐞 𝐓𝐚𝐝𝐞𝐮𝐬𝐳𝐚 𝐑𝐨𝐥𝐤𝐞: 𝐑𝐞𝐦𝐚𝐤𝐞. 𝐖𝐬𝐩𝐨𝐦𝐧𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞” 𝐢 𝐩𝐨𝐳𝐧𝐚𝐜́ 𝐨𝐝𝐩𝐨𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢 𝐧𝐚 𝐭𝐞 𝐩𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚.

📷 W 1961 roku na taras Centralnego Domu Towarowego przy ul. Kruczej 50 w Warszawie wszedł fotograf Tadeusz Rolke. Wykonał tam sesję zdjęciową produktów, które były wówczas obiektami pożądania wielu Polek — jak wózek dziecięcy, telewizor, radio czy narty. 60 lat później w tym samym miejscu przed obiektywem mistrza fotografii pozują absolwentki Szkoły Pionierów — programu tworzonego przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Allegro. Jak zmieniły się obiekty pożądania, ludzkie ambicje i otaczająca budynek CDT architektura?

📷 Zdjęcie Tadeusza Rolke z 1961 roku to kultowy już obraz opowiadający historię modnego w tamtym czasie miejsca. Obecnie Centralny Dom Towarowy to przede wszystkim budynek biurowy i miejsce, w którym Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju powołała Centralny Dom Technologii. Celem powtórzenia sesji zdjęciowej jest odzwierciedlenie przemian, które na przestrzeni 60 lat zaszły w architekturze miejskiej i przeznaczeniu samego budynku. Sesja zdjęciowa odbyła się w ramach czwartej edycji Szkoły Pionierów. To program edukacyjny, w którym początkujące przedsiębiorczynie i przedsiębiorcy technologiczni zdobywają wiedzę i kompetencje niezbędne do stworzenia własnego start-upu. Każda kolejna edycja szkoły potwierdza, że za coraz większą liczbą polskich innowacyjnych rozwiązań stoją kobiety.

📷 Przedsiębiorczynie stały się na chwilę modelkami, by zaprezentować nowe role, które kobiety pełnią w 2021 roku. W miejscu uniwersalnych towarów popularnych w latach 60. każda z nich wskazała własne atrybuty, które wykorzystuje w pracy nad firmą, rozwojem zainteresowań czy akcentowaniem swojej kobiecości. Jak mówi Eliza Kruczkowska, dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR: „Mamy to szczęście, że nasze biuro znajduje się w budynku CDT, gdzie część okien wychodzi na taras. Mając w pamięci, że w tym samym miejscu 60 lat temu zrealizowana została znana sesja zdjęciowa, doszliśmy do wniosku, że warto zwrócić się do Tadeusza Rolke i zaproponować remake z udziałem Pionierek. Cieszę się, że udało się zrealizować ten projekt i dziś możemy podziwiać jego rezultaty”.

𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝 𝐨𝐛𝐢𝐞𝐤𝐭𝐲𝐰𝐞𝐦 𝐓𝐚𝐝𝐞𝐮𝐬𝐳𝐚 𝐑𝐨𝐥𝐤𝐞:
Agnieszka Andrzejak — architektka z technologicznym zacięciem, pomysłodawczyni platformy badającej architektoniczne preferencje Polek i Polaków.
Justyna Bącela — prezeska Weregolf i twórczyni inteligentnego kombinezonu umożliwiającego naukę swingu golfowego.
Aleksandra Pędraszewska — twórczyni startupu VividQ rewolucjonizującego dziedzinę wyświetlania za pomocą holografii generowanej komputerowo.
Zuzanna Ruszkowska — współtwórczyni Zajki, urządzenia badającego poziom wilgotności gleby.
Celina Wierzbicka — doktora, dawniej pracownica naukowa na Uniwersytecie w Malmö, a obecnie programistka we francuskiej firmie.
Karolina Wojtas — inwestorka w holenderskim funduszu deep tech i laureatka Studenckiego Nobla.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!