Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykłady Czwartkowe | Galeria Sztuki Starożytnej

Wykłady Czwartkowe | Galeria Sztuki Starożytnej
📅 Data: czwartek, 02 grudnia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🚩 PROGRAM EDUKACYJNO-KULTURALNY TOWARZYSZĄCY OTWARCIU GALERII SZTUKI STAROŻYTNEJ MNW 🚩
W związku z nową odsłoną Galerii Sztuki Starożytnej zapraszamy do wspólnego poznawania starożytnych cywilizacji Bliskiego Wschodu, Egiptu i basenu Morza Śródziemnego.

W ramach programu proponujemy czwartkowe spotkania z kulturą antyczną, odbywające się w kinie MUZ oraz transmitowane on-line na muzealnym profilu Facebook: link

🎟 obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie lub on-line >> link

📅 PROGRAM 📅

7 października
Działania konserwatorskie w Galerii Sztuki Starożytnej MNW / Zespół konserwatorski MNW
Tytułowe działania zespołu konserwatorskiego MNW zostały wyróżnione podczas 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020. Nasi konserwatorzy pracowali przy obiektach niejednokrotnie o bardzo złożonej i zróżnicowanej technologicznie budowie. Praca objęła szerokie spektrum, w tym nietypowe konserwacje bezcennych papirusów, szkła antycznego, ceramiki, wielkogabarytowych posągów, sarkofagów, mumii ludzkiej i zwierzęcych. Dokonano wielu odkryć, które ujawniły – w wyniku oczyszczenia powierzchni, usunięcia przemalowań i rekonstrukcji powierzchni zabytku – jego oryginalny, pierwotny kształt lub kolorystykę, złożoną strukturę albo wykonane w starożytności przekształcenia formy a także kilkukrotne wtórne użytkowanie. Ogółem działaniom konserwatorskim poddano 1965 obiektów, z czego 1814 jest eksponowanych w Galerii, w tym 600 depozytów. Przeprowadzono 959 konserwacji obiektów – 735 należących do MNW i 224 innych właścicieli

4 listopada
Rzymianie – najwięksi budowniczowie starożytności / prof. Piotr Dyczek
Rzym i Italię odwiedzamy z ciekawości. Chcemy zobaczyć ruiny antycznych rzymskich budowli, ale świadectwa wielkości przedsięwzięć budowlanych potomków Romulusa można oglądać w wielu zakątkach dawnego imperium, ciągnącego się od Szkocji po Syrię i od Niemiec po Maroko. W czasie wykładu dowiemy się, jakie wynalazki i praktyki stały za sukcesem rzymskiej inżynierii.
👤 prof. dr hab. Piotr Dyczek – archeolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Wydziału Archeologii UW. Jest kierownikiem Zakładu Kultury Materialnej Antyku w tymże Instytucie oraz kierownikiem Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.

18 listopada
Mykeńczycy w MNW / prof. Kazimierz Lewartowski
Wśród wielu obiektów sztuki starożytnej znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie możemy odnaleźć figurkę kobiecego idola, datowaną na XV–XII w. p.n.e. Jest to jeden z nielicznych przedmiotów w naszej kolekcji rozpoznany jako obiekt kultury mykeńskiej. Będzie dla nas punktem wyjścia do opowieści o tej części warszawskich zbiorów, jak i o historii starożytnych Myken.
👤 prof. dr hab. Kazimierz Lewartowski – archeolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Wydziału Archeologii UW. Zainteresowania naukowe to kultury Grecji w epoce brązu, tradycje kultur egejskich w kulturze Grecji klasycznej, archeologia śmierci.

2 grudnia
Malarz Berliński i jego uczniowie w zbiorach MNW / Paweł Masłowski
Mija właśnie sto lat od publikacji przełomowego artykułu Johna Beazleya (1885–1970) , wyjaśniającego stylistyczne podobieństwo pewnej grupy waz greckich. Uczony argumentował, że wszystkie one musiały wyjść spod ręki tego samego mistrza, którego zaproponował nazywać od tej pory Malarzem Berlińskim, od jego najpiękniejszego dzieła – amfory z Altes Museum w Berlinie. W ciągu następnych dekad przebadano dziesiątki tysięcy naczyń i zidentyfikowano setki innych anonimowych twórców, co całkowicie zmieniło nasze spojrzenie na grecką ceramikę. O metodologii Beazleya oraz o twórczości Malarza Berlińskiego i jego uczniów – także na przykładach z kolekcji MNW – dowiemy się na wykładzie.
👤 Paweł Masłowski – filolog klasyczny, absolwent UW, nauczyciel łaciny i wiedzy o kulturze, tłumacz literatury pięknej, od 2017 roku edukator w MNW.

Koordynacja: Maciej Marciniak / Dział Edukacji

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę