Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

100lesb - Wernisaż

100lesb - Wernisaż

reklama
📅 Data: sobota, 16 października 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Jasna 10, Świetlica Krytyki Politycznej (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Zapraszamy 16 października 2021 roku na Jasną 10/3 w Warszawie, gdzie o godz. 18.00 rozpocznie się wernisaż jednego z trzech projektów wyróżnionych w ramach drugiej edycji Programu Wsparcia Środowisk Twórczych - Programu o Współpracy.

LESBO, NIE JESTEŚ SAMA! Projekt 100LESB.COM jest próbą odpowiedzi na to wezwanie. Namalowane na ścianie hasło, którego zdjęcie krążyło najpierw w internecie, a potem po mieście na wlepkach kolektywu Stop Bzdurom, uwidoczniło potrzebę lesbijskiej wspólnoty. Jednocześnie poprzedni rok wymusił zastanowienie się na nowo nad pojęciem solidarności, szczególnie wśród osób queerowych. 100LESB.COM koncentruje się na osobach identyfikujących się jako lesbijki i ma na celu zawalczenie o przestrzeń i poczucie wspólnoty dla lesbijek – cykl portretów ukazuje odrębność i wyjątkowość doświadczenia lesbijstwa. Wierzymy, że warto zawalczyć o słowo „lesba” i pozbawić je negatywnej mocy.
Projekt 100LESB.COM, czyli cykl portretów stu polskich lesbijek, składa się z wystawy, strony internetowej i publikacji. Kierujemy go przede wszystkim do osób queerowych. Polska społeczność LGBTQIA+ potrzebuje nie tylko widoczności, ale i siostrzeństwa, solidarności i celebracji bycia sobą. Mimo tego, że prawie wszystkie bohaterki projektu żyją na stałe w Polsce, gdzie queerowe osoby są codziennie dyskryminowane i atakowane, 100LESB.COM wychodzi poza narracje o traumie homofobii. Projekt nie neguje trudnych doświadczeń, ale koncentruje się na celebrowaniu bycia lesbijką, wolności od heteronormy, życiu w zgodzie z sobą i na swoich zasadach. Chcemy, żeby 100LESB.COM oferowało nie tylko widoczność, ale i wspólnotę doświadczeń, poczucie solidarności i nadzieję.
Wystawa, stworzona w pełni przez queerowe kobiety oraz osoby niebinarne, ukazuje różnorodność zarówno społeczności lesbijek, jak i twórczości queerowych osób uczestniczących w projekcie. Portrety uwidaczniają wyjątkowość ekspresji, stylu i sposobu bycia lesbijek. Większość portretów to fotografie wykonane przez Karolinę Jackowską, Magdę Mos, Klaudynę Schubert i Katarzynę Szenajch. Portrety malarskie stworzyły Agata Fogtman, Martyna Gart, Gosia Kołdraszewska, Zlata Lebedz, Małgorzata Mycek, Weronika Nowojska, Beata Sosnowska, Natalia Spyrka, M. S., Tyna Tokars, Danuta Turkiewicz, Kasia Tyszkiewicz oraz biedrzycko, natomiast dvy.un, Klementyna Epa, Sam Sara i Carollė Süss przygotowały portrety w technice cyfrowej. Projekt 100LESB.COM został poprowadzony przez pomysłodawczynię Katarzynę Szenajch oraz Aleksandrę Kamińską.
Fotografiom, obrazom i grafikom towarzyszą krótkie wywiady, dostępne na stronie internetowej i w publikacji. Każda z bohaterek odpowiada w nich na trzy pytania: kim jest, co oznacza dla niej bycie lesbijką oraz jak odczuwa lesbijską dumę lub co lubi w byciu lesbijką. Zarówno z portretów, jak i z wywiadów wyłania się złożony obraz lesbijskiej społeczności. Bohaterkami są lesbijki cis i trans, w różnym wieku, pochodzące z różnych miejscowości rozsianych po Polsce. Jednak złożoność wynika nie tylko z różnorodności – lesbijskość rozumiana jest wielorako: czasem jest to orientacja seksualna, czasem tożsamość płciowa, innym razem deklaracja polityczna albo definiowanie swojej przynależności do konkretnej społeczności. 100LESB.COM pozwala zaobserwować bogactwo lesbijskiego doświadczenia.

Dziękujemy wszystkim osobom współtworzącym 100LESB.COM – za zaufanie i otwartość.
Katarzyna Szenajch i Aleksandra Kamińska

Grafika: Kaja Kusztra

Wydarzenie jest elementem programu „Centrum Jasna” realizowanego przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego. Wydarzenie jest finansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!