Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Queer as German Folk

Queer as German Folk

reklama
📅 Data: piątek, 17 grudnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 9:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Goethe-Institut Warschau, ul. Chmielna 13a (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
W nocy z 27 na 28 czerwca 1969 roku, w trakcie obławy w barze Stonewall Inn, osoby queerowe ruszyły do boju w samoobronie i w reakcji na przemoc policji. Powstanie trwało kilka dni i rozgrywało się na ulicach w pobliżu nowojorskiej Christopher Street, której nazwa dzisiaj jest dla licznych społeczności LGBTIQ+ na całym świecie symbolem początku queerowej rewolty.
Wystawa, wspólny projekt trzech instytucji, Goethe-Institut, Schwules Museum Berlin oraz Bundeszentrale für politische Bildung, powstała z okazji pięćdziesiątej rocznicy Stonewall Riots, by przedstawić historię ruchu queer od lat 60. w Republice Federalnej Niemiec, Niemieckiej Republice Demokratycznej oraz zjednoczonych Niemczech. Szczególną uwagę poświęciliśmy wielorakim powiązaniom z ruchami w Stanach Zjednoczonych.
Latem 2019 wystawa gościła w licznych placówkachi Goethe-Insitut w Kanadzie, USA i Meksyku, a od 2020 prezentowana jest na całym świecie.
Wystawa przedstawia wybrane momenty historii queerowego ruchu, nie aspirując do tworzenia jedynie możliwej narracji. Mierzy się w ten sposób z kwestiami dynamiki władzy, które rzutują na queerowe polityki pamięci, a także obecne są w dyskusji na temat spuścizny Stonewall Riots. Krytykuje zawłaszczanie debaty przez te nurty ruchu, które zabiegając o społeczne uznanie straciły z oczu radykalne cele rewolty oraz postulaty wielu bohaterów_ek tamtych wydarzeń: dykes, drag queen, osób transpłciowych, pracowników_ek seksualnych, młodych ludzi żyjących w prekarnych warunkach, jak choćby queers of color. Debata ta pokazuje przede wszystkim, że opór społeczno-obywatelski jest nadal niezbędny, także w XXI wieku, należy go jednak stale od nowa definiować.

Kierownictwo projektu: Georg Blochmann (b. dyrektor Goethe-Institut New York), Birgit Bosold (Schwules Museum)
Kuratorki: Birgit Bosold, Carina Klugbauer
Scenografia & grafika: chezweitz GmbH, Berlin; Sonja Beeck und Detlef Weitz mit Lena Schmidt, Cristina Antonelli, Christoph Bruns, Danielle Gringmuth, Ravena Hengst, Dilara Kadayifci
Więcej informacji: link

wystawa // wstęp wolny
Goethe-Institut Biblioteka, ul. Chmielna 13a, Warszawa
Wystawa czynna do 17 grudnia w godzinach otwarcia biblioteki:
poniedziałek, środa i piątek godz. 09:00 – 17:00,
wtorek i czwartek godz. 10:00 – 18:00,
sobota godz. 09:00 – 15:00.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę