Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Afrykański Śnieg. Emigranci z Afryki, Obywatele Polski

Afrykański Śnieg. Emigranci z Afryki, Obywatele Polski
📅 Data: środa, 10 listopada 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Bardzo Bardzo, Nowogrodzka 11 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W Polsce, jak dotąd, na stale mieszka niewielu Afrykanów. Do końca nie wiadomo nawet ilu, gdyż żadne statystyki nie odnotowują takiej kategorii jak Afrykanie (będącej de facto kategorią rasową). Można próbować ich policzyć wykorzystując tylko roczne statystyki dotyczące obywateli państw afrykańskich, którzy dostali w Polsce status uchodźcy, pozwolenie na osiedlenie się, czy wreszcie otrzymali polskie obywatelstwo. Ponieważ część z nich wyjeżdża jednak z Polski, a drugiej strony są tacy, którzy pozostają w niej nielegalnie to liczba ta nie może być dokładną. Spośród nich w dużej mierze są to Afrykanie, którzy kiedyś studiowali w Polsce. Szczyt tego kształcenia ilościowo przypada na lata siedemdziesiąte. Kształciło się wówczas w Polsce około 2 tys. studentów i doktorantów z Afryki. Większość po dłuższym lub krótszym pobycie w naszym kraju jednak wyjeżdża do innych krajów W Polsce można zaledwie obserwować zalążki tworzących się diaspor, w postaci nielicznych, często nieformalnych klubów czy zrzeszeń łączących Afrykanów z poszczególnych krajów. W ich ramach prowadzone jest dość ożywione życie towarzyskie, organizowane imprezy rozrywkowe, czy obchodzone święta. Istnieją też organizacje polsko–afrykańskie, skupiające głównie Polaków zafascynowanych Afryką, choć inicjatorami ich powstania byli często sami Afrykanie.

Goście:
▶ Mammadou Diouf
▶ Ricky Lion

📍 Koncert: Sama Yoon i Zespół Mammadou Dioufa

Kiedy: 10 listopada 2021 r. (środa), godz. 20:00
Gdzie: Klub Muzyczny BARdzo bardzo, ul. Nowogrodzka 11, Warszawa Śródmieście

Wstęp bezpłatnie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

▶ Mammadou Diouf - senegalski wokalista, dziennikarz, animator kultury i działacz społeczny. Od 2007 posiada polskie obywatelstwo. Z wykształcenia lekarz weterynarii, z powołania muzyk i pisarz. Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. Obchodów Międzynarodowego Roku Ludności Pochodzenia Afrykańskiego. Mieszkając w Polsce od 1983 z pełni rolę popularyzatora kultury afrykańskiej.

▶ Buba Kouyathe - pochodzący z Gambii wirtuoz tradycyjnego instrumentu afrykańskiego – kory.

Mamadou&SamaYoon:
to niezwykle wciągające, rytmy z pogranicza etnofolku, afrobeatu, orientu, jazzu i reggae które hipnotyzują i porywają do tańca. Zespół powstał z inicjatywy Mamadou Dioufa, charyzmatycznego senegalskiego artysty mającego na koncie kilka płyt z takimi artystami jak Włodzimierz Kiniorski czy Voo Voo, oraz saksofonisty Grzegorza Rytki(DAAB, Szwagierkolaska)którzy zaprosili do współpracy muzyków grających na co dzień w znanych, polskich zespołach, takich jak T.Love, Daab czy Kapela ze Wsi Warszawa.
W wyniku spotkania tak wielu, różnorodnych osobowości muzycznych, narodził się multikulturowy, profesjonalny i kompletny artystycznie projekt, który wnosi świeży, słowiańsko-afrykański powiew na światową scenę muzyczną.
Dzięki temu koncerty stają się ciekawą podróżą poprzez kulturę i zwyczaje afrykańskie, a w połączeniu z tanecznym charakterem utworów, stają się doskonałą strawą zarówno dla ciała jak i duszy.
Teksty piosenek są głównie w języku wolof (ojczystym języku wokalisty Mamadou Dioufa). Opowiadają o tęsknocie za krajem, miłości, o tradycji, szacunku do drugiego człowieka, poszukiwaniu wiedzy.
W kwietniu 2016 roku zespół wydał swoją płytę Umbada w wytwórni For Tune która znalazła się na prestiżowej liście WORLD MUSIC CHARTS EUROPE wśród najlepszych albumów 2016r. w Europie. Od tamtej pory zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów i wystąpił na prestiżowych festiwalach w Polsce i na Świecie m. in. GLOBALTICA, EthnoPort, Wschód Kultury, RITMO Budapest, One Caucasus.

Skład:
Mamadou Diouf - wokal
Grzegorz Rytka - saksofony
Michał Marecki - klawisze
Paweł Mazurczak - kontrabas
Anna Patynek - djembe, przeszkadzajki, śpiew
Magdalena Sobczak - balafon, śpiew
Jacek Orłow - bębny
Mariusz Dziurawiec - live dub master

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę