Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rozmowy w Pałacu: ZAPOMNIANA HERSTORIA. Historia Mary Schneider

Rozmowy w Pałacu: ZAPOMNIANA HERSTORIA. Historia Mary Schneider
📅 Data: czwartek, 04 listopada 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich, ul. Krakowskie Przedmieście 5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy do Pałacu Czapskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na spotkanie z cyklu: ROZMOWY W PAŁACU - ZAPOMNIANA HERSTORIA.
Dr Marika Kuźmicz zabierze nas w niezwykłą podróż śladami artystki Mary Schneider.

Z Wilna do Warszawy. Przez Teheran do Toronto. Historia Mary Schneider.

✨Mary Litauer-Schneider ✨ (1900-92), która studiowała warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych (później ASP) w latach 1917-20, mogłaby swoją bogatą biografią obdzielić wiele osób. Pochodziła z Wilna, po kilku latach studiów w stolicy, przeniosła się do Krakowa, by kontynuować edukację w tamtejszej Akademii.
W 1922 r. wyjechała do Berlina, gdzie zetknęła się ze sztuką m.in. Alexandra Archipenki, Wassilego Kandinsky’ego, Paula Klee. Powróciła do Warszawy i podjęła ponownie studia w ASP, tym razem w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego.
W 1929 r. razem z Elżbietą Hirszberżanką i Gizelą Hufnaglówną utworzyła kobiecą grupę twórczą „Kolor”. Dużo wystawiała i podróżowała, m.in. do Włoch i Francji. W 1935 r. poślubiła wykładowcę warszawskiej ASP, architekta, Romana Schneidera.
Szczęśliwe życie pary przerwała II wojna światowa – Schneiderowie zostali aresztowani we Lwowie, a następnie wywiezieni do łagru koło Nowosybirska.
Pomimo ciężkich warunków, Mary starała się nadal rysować, szkicując węglem na zdobytym papierze. Rozdzielona z mężem, na mocy amnestii w 1941 r. wstąpiła do tworzonych pod dowództwem gen. Władysława Andersa Polskich Sił Zbrojnych.
W Armii Andersa pracowała w Ośrodku Organizacyjnym i, nadal rysując, dokumentowała codzienność w wojsku. Następnie trafiła do Iranu, gdzie spotkała się z mężem, który również przeżył łagier. Wspólnie z Romanem stworzyli Polskie Pracownie Artystyczne przy Armii Andersa – w Pracowniach znalazło zatrudnienie m.in. przy projektowaniu mundurów, kilkudziesięciu plastyków.
Po zakończeniu wojny zamieszkali w Bejrucie, starali się bezskutecznie o wizę angielską, której ostatecznie nie otrzymali. Schronienie znaleźli w Kanadzie. W Kanadzie Schneiderowie otworzyli szkołę artystyczną, która przez wiele lat istniała jako Bridgewater Retreat and Art School, a w 1990 została włączona do
Loyalist College i od tej pory pełniła funkcję letnich kursów (Bridgewater Art Classes).
Przez cały czas wojennej i powojennej tułaczki, Mary starała się pracować twórczo. Jej zachowane prace są niezwykłym świadectwem trudnego życia, ale także woli przetrwania i wielkiej twórczej pasji.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę