Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2021

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2021

reklama
📅 Data rozpoczęcia: wtorek, 02 listopada 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📅 Data zakończenia: wtorek, 30 listopada 2021

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Już po raz dziesiąty Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów do zwiedzania rezydencji królewskich w ramach akcji „Darmowy listopad”. Rezydencje królewskie przygotowały darmowe bilety na wystawy stałe i czasowe oraz specjalne wydarzenia - spotkania, wykłady, konferencje, warsztaty i oprowadzania. Dzieci i młodzież, grupy szkolne zapraszamy do skorzystania z darmowych lekcji muzealnych oraz prezentacji online.

W tym roku w akcji „Darmowy listopad” po raz pierwszy bierze udział aż osiem rezydencji królewskich z czego trzy w Warszawie:


👑 Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie, Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Trasy Królewskiej wraz ze znajdującymi się na niej wystawami czasowymi oraz ekspozycji stałej w pałacu Pod Blachą.

W ramach Trasy Królewskiej będzie można zobaczyć odrestaurowane wnętrza apartamentów króla Stanisława Augusta, w tym sale reprezentacyjne, składające się na Apartament Wielki, oraz Apartamenty Królewskie, czyli pomieszczenia mieszkalne ostatniego króla Polski. Trasa zwiedzania obejmuje również Salę Senatorską w której uchwalona została Konstytucja 3 maja oraz Pokoje Królewiczowskie z ikonicznymi dziełami Jana Matejki – najsłynniejszymi obrazami wielkoformatowymi: „Konstytucja 3 maja 1791 roku”, „Rejtan – upadek Polski”, „Kazanie Skargi” i „Stefan Batory pod Pskowem” - oraz dwunastoma szkicami z serii „Dzieje cywilizacji w Polsce”.

W trasę zwiedzania włączone zostały wystawy czasowe:
- „Chopin. Salon romantyczny”,
- „Albumy prof. Stanisława Lorentza. Dokumentacja historii odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie”,
- „Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. 100-lecie traktatu ryskiego na Zamku”,
- „Skarby Stanisława Augusta. Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego”.

Jak co roku w ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” Zamek Królewski w Warszawie przygotował specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży, szkół oraz dorosłych. Składają się na nią:
- bezpłatne lekcje muzealne „Twoja najpiękniejsza lekcja historii”,
- niedzielne spotkania dla dzieci na wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie…”,
- bezpłatne wykłady stacjonarne „Jubileusz – śladami odbudowy”,
- bezpłatne prelekcje „Roberto Longhi – uczony i kolekcjoner” i „Caravaggia „Wieczerza z Emaus” z 1606 r: pomiędzy realizmem a sacrum”,
- konferencja naukowa pt. „Zamek Królewski w Warszawie w okresie międzywojennym – przestrzeń państwowa, dyplomatyczna i rezydencjonalna”.
W formie online dostępne będą bezpłatne wykłady dla uczniów klas maturalnych „Zamek dla maturzystów” oraz film edukacyjny „Historia prosto z Zamku – Jaki znak Twój…?”.

Godziny otwarcia: wtorek–niedziela: 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)
Od 2 do 30 listopada wstęp na ekspozycje stałe: Trasa Królewska i pałac Pod Blachą na podstawie darmowych wejściówek do pobrania w kasie Zamku w dniu zwiedzania. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejścia, dotyczy to również grup.


👑 Łazienki Królewskie w Warszawie

W listopadzie Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia dla zwiedzających:

- Pałac na Wyspie - jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów;
- Starą Oranżerię, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, - Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w., a także Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich;
- Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji;
- Koszary Kantonistów, w których eksponowane są wystawy stałe "Las" i "Oko w oko" oraz wystawa czasowa "Co wiemy o grzybach?".
- Stajnie Kubickiego, w których mieszczą się dwie wystawy stałe: „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego” i „Królewska Manufaktura Tkacka”.

Przez cały listopad dostępna jest wystawa „Chocim 1621” prezentująca cenne, niezwykle zdobione uzbrojenie używane niegdyś w armiach Orientu oraz w Polsce i na Litwie. Ekspozycja mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego. Wystawa powstała z okazji 400-lecie wojny chocimskiej, czyli jednego z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski. We wrześniu 1621 roku połączone siły polsko-litewsko-kozackie powstrzymały ponad 100-tysięczną armię turecką, prowadzoną przez samego sułtana Osmana II, przed agresją na Rzeczpospolitą. Wystawa „Chocim 1621” otwarta jest od wtorku do czwartku w g. 10-16 oraz od piątku do niedzieli w g. 10-18.

Do 14 listopada w Stajniach Kubickiego prezentowany będzie również obraz „Przysięga Witolda” autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów.

Wszystkie obiekty oraz wystawy czasowe czynne są od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30, z wyjątkiem Podchorążówki - tu ostatnie wejście o godz. 15.20), zaś od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30, z wyjątkiem Podchorążówki - tu ostatnie wejście o godz. 17.20).


👑 Pałac Króla Jana III w Wilanowie

W ramach „Darmowego listopada w rezydencjach królewskich” Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało specjalne spacery i warsztaty:

- „Zobacz pałac” - weekendowe oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Edukatorzy opowiedzą o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III. Zwiedzający będą rozszyfrowywać symbolikę ukrytą w obrazach i rzeźbach, a także poznają funkcje pomieszczeń i przedmiotów, które spotkają na trasie zwiedzania (soboty i niedziele, g. 11 i g. 13).

- „Jeden dzień z życia Jego Królewskiej Mości” - warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 6 lat i ich opiekunów o życie dworu polskiego,

- „Zwykłe - niezwykłe komnaty” – trzy spacery tematyczne, które zabiorą dorosłych w podróż w świat porcelany, roślin i zwierząt: - „Kobaltem malowane”, „Królowa Róża i jej dwór”, „Na łowy”. Punktem wyjścia będą nieoczywiste pomieszczenia wilanowskiego pałacu, których wyposażenie i zdobienia staną się inspiracją do działań twórczych (12, 19, 26 listopada g.13).

Liczba miejsc na spacerach i warsztatach jest ograniczona - bezpłatne wejściówki można pobierać w kasie Muzeum w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie.

Dla grup szkolnych Muzeum przygotowało bezpłatne zajęcia edukacyjne - więcej informacji na stronie internetowej muzeum. Na zajęcia dla grup wymagana jest uprzednia rezerwacja. Jedna grupa zorganizowana może liczyć nie więcej niż 15 osób.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę