Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Wolskie Małe Ojczyzny

Wolskie Małe Ojczyzny

reklama
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 11 grudnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 13:30

📅 Data zakończenia: niedziela, 12 grudnia 2021

📌 Miejsce: Warszawa - Wola
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
"Wolskie Małe Ojczyzny" to nowa seria Fundacji Hereditas i propozycja jesiennych, kulturalnych aktywności, kierowanych do warszawian. Jako motywy przewodnie przedsięwzięcia, przyjęto dwie tezy - założenia problematyczno – tematyczne:
TEAZA NR 1: Krajobraz Dzielnicy Wola, obok "wybijającego się" wielkomiejskiego charakteru, tworzą także mniej znane, a jednocześnie urokliwe jej zakątki;
TEZA NR 2: Mniej znana warszawianom "Wola lokalna" to mała ojczyzna jej mieszkańców – miejsce życia, pracy czy pełnienia ról społecznych.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic małych wolskich ojczyzn.
Udział w wydarzeniach projektowych jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Tematy poszczególnych spacerów:

Ulica Sokołowska
06.11.2021 14.00
ul. Sokołowska, róg ul. Wolskiej
Tu historia przeplata się ze współczesnością - wielka historia to czasy powstania warszawskiego i dramat ludności cywilnej Warszawy; współczesność to nowe osiedla mieszkaniowe czy węzeł przesiadkowy Młynów. W trakcie spaceru dowiemy się m.in. kim był Marek Hłasko i co wspólnego z ulicą ma Wiktor Gajda

"Gibalak" - ulica Gibalskiego i jej okolice
07.11.2021 14.00
ul. Żytnia, róg ul. Gibalskiego
Niewielka, położona prawie w centrum miasta uliczka, w swym początkowym biegu zabudowana została 4-kondygnacyjnymi kamienicami. Były one świadkiem niezwykle zaciętych walk żołnierzy AK i AL z Niemcami w początku sierpnia 1944 r. W trakcie wędrówki odkryjemy m.in. tajemnicę Stadionu „SKRY”, wspomnimy mroczną stronę "Gibalaka" a także zapoznamy się z działalnością Fundacji Rodziny Nissenbaumów.

Ulica Krochmalna
14.11.2021 14.00
al. Jana Pawła II, róg ul. Krochmalnej

Jedna ze starszych ulic Woli - nazywana pierwotnie Lawendową - to prężnie rozwijający się przemysł, piwowarski, szybki rozwój zabudowy w końcu XIX wieku i jej żydowscy mieszkańcy. Obraz, który odszedł w niepamięć wraz z wojną, gettem i prawie całkowitym zniszczeniem zabudowy ulicy w 1944 r. Spacer poświęcimy niezwykłościom ulicy Krochmalnej, która w swojej determinacji, pomimo przeciwności odrodziła się współcześnie, predysponując do miana jednego z najbardziej znanych na świecie rejonów Warszawy

Ulica Sowińskiego
20.11.2021 13.30
ul. Sowińskiego, róg ul. Jana Kazimierza
Ulica posiadająca historię sięgającą okresu przedwojennego. Zachowały się tu relikty przedwojennego budownictwa mieszkaniowego, znajdującego się w różnym stanie technicznym. Współcześnie dzięki budowie nowych osiedli mieszkaniowych ulica zmieniła swój charakter i wygląd. Spacerując w okolicach ulicy Sowińskiego zwrócimy szczególną uwagę na jej rozwój i realizowane inwestycje - apartamentowiec WOW Wola, budowa szkoły w rejonie ul. Karlińskiego, czy kościoła w jej sąsiedztwie.

Ulica Księcia Janusza
21.11.2021 13.30
ul. Księcia Janusza, róg ul. Obozowej
Nazwa ulicy upamiętnia - wielce zasłużonego dla stołeczności Warszawy, jednego z książąt mazowieckich - księcia Janusza. To miejsce, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością a nauka z technologią. z przewodnikiem, opowiemy m.in. o tzw. "drewnianym kole", pumptrack-u, Instytucie Geofizyki PAN czy pobliskiej stacji metra.

Ulica Wronia
27.11.2021 13.30
ul. Wronia, róg ul. Ogrodowej
To przykład ulicy posiadającej długą i ciekawą historię - przedwojenne, zabytkowe kamienice, pozostające już w nienajlepszym stanie technicznym, pamiętają czasy pierwszej industrializacji części miasta; współczesne apartamentowce i nowoczesne biurowce to miejsce zamieszkania i działalności biznesowej. Spacer dostarczy niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza osobom interesującym się architekturą.

Ulica Ożarowska
28.11.2021 13.30
ul. Ożarowska, róg Deotymy
Niezwykłość zwyczajnej na pierwszy rzut oka ulicy wiąże się ze słynnymi - i to nie tylko w Warszawie - osiedlami mieszkaniowymi, projektowanymi w stylu modernistycznym, które powstały zarówno przed wojną jak i po jej zakończeniu. Wymieniając osobliwości ulicy, zajrzymy do siedziby Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego, odwiedzimy Dom Społeczny Wolskiego Centrum Kultury czy osiedle TOR .

Ulica Smocza
05.12.2021 13.30
ul. Smocza, róg ul. Nowolipie
Opowieść o ulicy Smoczej to przedstawienie jej niezwykłej historii, sięgającej po XVIII w. Opowiemy o zakładach garbarskich Braci Pfeiffer, zamieszkaniu na tych terenach ludności pochodzenia żydowskiego, która stanowiła większość jej mieszkańców w okresie międzywojennym, a także dramatycznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej, gdy ulica włączona została do getta.

Ulica Jana Olbrachta
11.12.2021; 13.30
ul. J. Olbrachta (wyjście ze stacji metra "Księcia Janusza", po stronie pawilonów handlowych przy ul. Górczewskiej)
To jedna z szybciej rozwijających się ulic na wolskim Ulrychowie. Po roku 2000, pojawiły i pojawiają się tu osiedla wznoszone przez znane filmy deweloperskie, zapewniając mieszkańcom Warszawy komfortowy "dach nad głową". Spacerując szlakiem ulicy, opowiemy o nienaruszonych terenach dwóch ogrodów działkowych (jeden z nich powstał, jak podaje tradycja, z inicjatywy marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej). Opowiemy o widocznych tutaj inicjatywach podejmowanych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, czy pozostałości fortyfikacji Twierdzy Warszawa.

Ulica Szarych Szeregów, jej przecznice oraz ulica Krzyżanowskiego
12.12.2021; 13.30
ul. Krzyżanowskiego, róg ul. Kasprzaka
Pozostająca nieco w cieniu ulicy M. Kasprzaka ul. Szarych Szeregów to nowe budownictwo mieszkaniowe oraz plany związane z realizacją ważnej inwestycji komunikacyjnej „tramwaj do Wilanowa”. Spacerując w jej rejonie, odwiedzimy m.in. Instytut Matki i Dziecka. Szpital Wolski, Zespół Szkół im. M. Kasprzaka, poznając historie, legendy i współczesność tych miejsc.

Wola Lokalna - prelekcja połączona z ogłoszeniem laureatów konkursu
15.12.2021 17.00
Miejsce spotkania: MAL KOTŁOWNIA (ul. Jana Olbrachta 9)

Jesteś lub byłeś mieszkańcem warszawskiej Woli? Zauważasz, jak na Twoich oczach zmienia się dzielnica – jej przestrzeń, mieszkańcy, styl życia? Pokaż nam wolskie kontrasty, zmienności i wyjątkowość jej oblicza!
Możesz je uchwycić za pomocą fotografii bądź opisać w formie krótkiego wspomnienia.
Opracowany materiał prześlij na adres e-mail: [email protected] lub dostarcz do MAL-u KOTŁOWNIA (ul. J. Olbrachta 9) do 1 grudnia 2021 r.
Najciekawsze prace zasilą powstające Archiwum Społeczne Ulrychowa. Autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody w postaci bonów upominkowych do sieci sklepów EMPIK.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę