Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

ŚwiętujMY! | Warsztaty przedwojennych tańców miejskich

ŚwiętujMY! | Warsztaty przedwojennych tańców miejskich
📅 Data: czwartek, 11 listopada 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Niepodległa. Miejsce spotkań, Al. Ujazdowskie 4 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W 103. rocznicę odzyskania niepodległości spotkajmy się w ogródku pawilonu Niepodległa. Miejsce spotkań na warsztatach przedwojennych tańców.

W Warszawie i w jej okolicach - podobnie jak w innych miastach II Rzeczpospolitej - nowinki muzyczne importowane z zagranicy, docierające do słuchaczy poprzez płyty, nuty, a także radio i kino, ścierały się z miejscowym folklorem tanecznym. Tańczono zarówno swojskie mazurki, oberki jak i importowane tanga, walczyki i fokstroty. Latem zabawy taneczne organizowano na wolnym powietrzu, na drewnianych parkietach potocznie nazywanych DECHAMI. Wbrew pozorom imprezy w Lasku Bielańskim nie były jednymi z wielu organizowanych wówczas w stolicy. Kiedy stawało się chłodniej taneczne imprezy przenoszono do knajpek, kawiarni i restauracji, gdzie urządzano dansingi do muzyki wykonywanej na żywo. Na domowych prywatkach puszczano natomiast muzykę z coraz popularniejszych w międzywojniu patefonów. Jako że szkół tańca było mało i nie wszystkich było na nie stać uczono się i tańczono tak „jak w duszy grało”, styl był często dowolny, a kroki w tańcu bardzo proste. Z czasem wytworzyły się do określonych melodii, rytmów i temp muzycznych pewne schematy taneczne, które potocznie dziś określamy taniec na „raz”, taniec „dwa na raz” albo „tango sentymentalne”. Na naszych warsztatach nauczymy się podstaw tanecznych do tego by zatańczyć stare szlagiery radiowe i kinowe oraz melodie z podwórek i miejskich zaułków m.in. wolne i szybkie fokstroty, polki, sentymentalne tanga i walczyki.

🔶 DLA KOGO?
Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Na pewno skorzystają z nich jednak także nauczyciele i uczniowie szkół muzycznych czy baletowych, instruktorzy, tancerze, muzycy i animatorzy kultury.

🔶 CO JEST POTRZEBNE?
Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

🔶KTO POPROWADZI WARSZTATY?
Bogumiła i Piotr Zgorzelscy z Akademii Tańca Tradycyjnego.

Po warsztatach zapraszamy do wypróbowania nowo nauczonych kroków tanecznych na Potańcówce przy muzyce Warszawskiego Combo Tanecznego. Szczegóły: link

-----

Warsztaty przedwojennych tańców są jednym z wielu wydarzeń organizowanych w Niepodległa. Miejsce spotkań w ramach świętowania 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Od 11 do 13 listopada w pawilonie odbędą się liczne wydarzenia kulturalne. Dorosłych zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach tanecznych, potańcówce i koncertach. Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do uczestnictwa w kreatywnych warsztatach oraz mini koncercie.

Niepodległa. Miejsce spotkań to kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości.
Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy Al. Ujazdowskich 4, wejście przez pierwszą furtkę, idąc od Ogrodu Botanicznego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧