Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Z ZIMNĄ KRWIĄ. Aktorskie czytanie Trumana Capote

Z ZIMNĄ KRWIĄ. Aktorskie czytanie Trumana Capote

reklama
📅 Data: czwartek, 25 listopada 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, J.Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
W cyklu EVERGREEN, w którym pokazujemy arcydzieła literatury w aktorskich interpretacjach prezentujemy "Z ZIMNĄ KRWIĄ" TRUMANA CAPOTE.
Fragmenty interpretują aktorzy MICHAŁ ŻURAWSKI I SEBASTIAN ŁACH.

Zapraszamy do obecności w Big Book Cafe i zanurzenia się w tej pełnej napięcia opowieści o zbrodni prawdziwej.
Wstęp jest wolny!

Listopad, mieścina w Kansas. Od strzałów prosto w twarz ginie rodzina Clutterów. Brak motywu, wątpliwe poszlaki. Legendarna powieść non-fiction, którą Truman Capote dał wnikliwy obraz amerykańskiej przemocy i otworzył nową erę literatury. Wielki klasyk w interpretacji aktorskiego duetu: Michał Żurawski i Sebastian Łach. Muzyka na żywo: Michał Marecki.

Przyjdź lub obejrzyj on-line!
Transmisja na żywo w kanale Facebook: link
Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za udostępnienie tekstu w przekładzie Krzysztofa Filipa Rudolfa.

W historii literatury amerykańskiej „Z zimną krwią” zajmuje miejsce szczególne. To pierwsza książka, w której tak udanie autor opisał prawdziwe zdarzenia językiem fikcji literackiej. Opowiada o morderstwie farmerskiej rodziny z Kansas w 1959 r., oraz o następstwach tego wydarzenia: traumie okolicznych mieszkańców, śledztwie, ujęciu i procesie sprawców. W centrum opowieści stoją dwaj mordercy, Perry Smith i Dick Hickcock. Czytelnik poznaje ich motywacje oraz historię życia – aż do chwili egzekucji zabójców, wykonanej mimo wielu sądowych apelacji w 1965 r.
Wydana rok później książka była największym sukcesem w błyskotliwej karierze Trumana Capote. Zapewniła mu na lata pozycję najsławniejszego pisarza Ameryki, przyniosła fortunę. Ale trwająca wiele lat praca nad „Z zimną krwią” nadwątliła siły twórcze autora „Śniadania u Tiffany’ego”. Do tego stopnia, że już do końca życia nie ukończył żadnej książki. Spekulowano, że przyczyną tego kryzysu było nie tylko zajmowanie się mrocznym tematem, ale też fascynacja i psychiczna zażyłość, która połączyła pisarza z jednym z morderców.
„Z zimna krwią” do dziś poraża siłą – samej historii i pisarskiego talentu Capotego. Sprawdza się i jako kryminał, i jako socjologiczne studium. Zdumiewa precyzją języka, jest zarazem chłodną relacją i opowieścią pełną empatii – dla ofiar i zabójców.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę