Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spojrzenia 2021: Spotkanie z Krzysztofem Maniakiem | Archiwum spacerów

Spojrzenia 2021: Spotkanie z Krzysztofem Maniakiem | Archiwum spacerów
📅 Data: sobota, 11 grudnia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 14:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


🔴 Spojrzenia 2021: Krzysztof Maniak
Archiwum spacerów
11.12 (sobota), godz. 14-20
📍 sala kinowa, wejście główne, wstęp wolny
można przyjść w dowolnym momencie

„Spacerowanie jako medium, którego obecnie używam, pojawiło się u mnie naturalnie. […] Spacer ma w sobie magię, która opiera się na dość prostym mechanizmie. Zazwyczaj poruszamy się w miarę swoich sił, dostosowując prędkość chodu do kondycji czy trudności przemierzanego terenu. Cele, o ile są, nie pojawiają się nagle — przybliżają się w zależności od tempa naszego chodu. Przyswajane są przez wzrok razem z ich tłem. Poznajemy w ten sposób otoczenie, mimowolnie je studiujemy. Synchronizujemy z nim myśli, wchodzimy w jego kolejne warstwy i płaszczyzny — dźwięk, zapach itd.”
— fragment rozmowy Ewy Łączyńskiej-Widz z Krzysztofem Maniakiem

Działanie zaproponowane przez Krzysztofa Maniaka w ramach programu publicznego Spojrzenia 2021 to wielogodzinne performowanie archiwum spacerów i interwencji artysty w tuchowskim krajobrazie z lat 2011‒2021. Publiczność będzie mogła na bieżąco współtworzyć przebieg spotkania, wybierając materiały spośród blisko 700 folderów ze zdjęciami i nagraniami przygotowanymi przez artystę. Krzysztof Maniak będzie opowiadał o wybranych przez publiczność pracach (folderach), przybliżając swoją praktykę artystyczną i towarzyszące jej zjawiska. Prezentacja, reżyserowana przez publiczność, ma być jedynie pretekstem do spotkania, rozmowy oraz podważenia konwencji spotkania autorskiego.

Do spotkania można dołączyć w każdym momencie, przyjść na chwilę lub zostać na kilka godzin. Zapraszamy także na kawę, herbatę i przysmaki z POSIŁKÓW — artystyczno-kulinarnej przestrzeni prowadzonej w Zachęcie przez artystkę Pamelę Bożek i kolektyw Słuszna Strawa.
Nie obowiązują zapisy, ale w związku z sytuacją epidemiczną i funkcjonowaniem galerii w reżimie sanitarnym w sali może przebywać łącznie 45 osób. Limit nie obowiązuje osób posiadających zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19. Okazanie certyfikatu szczepienia jest dobrowolne. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości oraz prosimy o wcześniejsze przygotowanie dokumentu (QR kod).

KRZYSZTOF MANIAK
Praktyka artystyczna Krzysztofa Maniaka (ur. 1990) opiera się na działaniach w krajobrazie. Jego prace to najczęściej dyskretne, proste gesty i interakcje z przyrodą, takie jak gładzenie mchu, kory, śniegu, wchodzenie na drzewa, poszukiwanie odległości pomiędzy dwoma drzewami odpowiadającej długości jego ciała. Artysta tworzy podczas wędrówek po lasach, łąkach i wzgórzach w Tuchowie, gdzie mieszka. Miejsca te są zarówno tłem dla jego działań, jak i materiałem tymczasowych instalacji oraz źródłem rekwizytów używanych w performansach.
Absolwent Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od czasu obrony doktoratu w 2018 roku związany z Katedrą Zjawisk Sztuki Intermediów na tej uczelni. Laureat m.in. 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz Grand Prix V Salonu Wiosennego zorganizowanego przez BWA w Tarnowie. Jego prace można było zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii SALT Ulus w Ankarze, w BWA w Katowicach, BWA w Tarnowie, Galerii Bielskiej BWA, Galerii Biała w Lublinie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK czy w ramach Kongresu Postartystycznego w Sokołowsku.

---
zdjęcie: Krzysztof Maniak, „Bez tytułu”, 2019

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę