Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - ŚWIATŁO

19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - ŚWIATŁO
📅 Data: sobota, 09 maja 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Stadion Narodowy (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie 9 maja. W tym roku tematem przewodnim imprezy będzie ŚWIATŁO.

Światło – źródło naszej cywilizacji

Ewolucja gatunków, w tym rozwój nas – ludzi, odbywała się i odbywa na powierzchni trzeciej planety układu planetarnego jednej z peryferyjnych gwiazd Galaktyki skąpanej w promieniowaniu elektromagnetycznym. Powstaje ono w wyniku wielorakich reakcji termojądrowych zachodzących w gwieździe, którą w pewnym momencie rozwoju cywilizacji ludzie nazwali Słońcem. Sądzimy, że Wszechświat powstał wskutek Wielkiego Wybuchu – zjawiska, które pozostawiło swoją wieczną pamiątkę: promieniowanie reliktowe.
Z otaczającego nas Kosmosu także na naszą planetę dociera promieniowanie elektromagnetyczne, które de facto jest najistotniejszym mechanizmem przekazywania informacji we Wszechświecie. My, ludzie, w procesie ewolucji zostaliśmy wyposażeni w aparat pozwalający rejestrować to promieniowanie, lecz tylko w pewnym zakresie długości fal. To promieniowanie to światło.
Wraz z rozwojem cywilizacji nauczyliśmy się tworzyć jego źródła: od palących się polan drewna i pęków suchych traw, po niebieskie diody półprzewodnikowe – za ich zbudowanie w 2014 roku przyznano Nagrodę Nobla. Odkryliśmy także, jak rejestrować i wysyłać promieniowanie elektromagnetyczne, którego nie widzimy. Od bardzo krótkich fal, po bardzo długie. Jedne z krótkich, nazwane po ich odkryciu przez Wilhelma Konrada Röntgena „promieniami X”, zrewolucjonizowały medycynę. Pozwalają zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała i, gdy jest to konieczne, starać się zwalczyć komórki nowotworowe. Fal z przeciwnej strony skali długości używamy np. w radiu – jednym z najwspanialszych urządzeń tworzących współczesną cywilizację.
Warto wspomnieć, że 19. Piknik Naukowy przypada w setną rocznicę powstania jednej z najpiękniejszych teorii współczesnej nauki – ogólnej teorii względności. Jej autor Albert Einstein przyczynił się do poznania struktury światła. Pierwszym potwierdzeniem słuszności teorii był pomiar ugięcia promieni światła przez pole grawitacyjne Słońca wykonany podczas jednego z jego zaćmień. Ogólna teoria względności przewiduje Wielki Wybuch, którego – jak już wspomnieliśmy – pamiątką i dowodem jest promieniowanie reliktowe. Tak wiec światło i teoria względności związane są ze sobą. Niestety po dziś dzień nie udało się nam zbudować jednej, wspólnej teorii tych dwóch zjawisk.
Rok 2015 został przez ONZ ogłoszony Rokiem Światła. 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w ślad za tą decyzją również poświęcamy światłu – źródłu naszej cywilizacji. Może któryś z odwiedzających nasz Piknik zbuduje teorię grawitacji i elektromagnetyzmu?

Szczegółowy program i mapa znajdują się na stronie wydarzenia (link poniżej).

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: impreza spotkanie warsztaty wykład inne dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Wygraj pobyt w hotelu!