Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dyskusja "Obcy w sztuce" - dołącz na żywo lub online

Dyskusja "Obcy w sztuce" - dołącz na żywo lub online
📅 Data: czwartek, 09 grudnia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wychodząc od wystawy Wilhelma Sasnala, który w swoich obrazach często porusza temat "obcego", porozmawiamy o tym, jak daleka jest rzeczywistość od stereotypów na temat kolorowej, kultywującej wolność kultury Romów oraz w jaki sposób Europejczycy postrzegają sztukę afrykańską. W rozmowie wezmą udział Monika Weychert, znawczyni sztuki romskiej oraz Małgorzata Baka, ekspertka z zakresu kolekcjonerstwa afrykanistycznego. Rozmowę poprowadzi Magdalena Maciudzińska-Kamczycka, wykładowczyni Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Wydarzenie hybrydowe:
- możecie dołączyć stacjonarnie w audytorium muzeum, POBIERZ BEZPŁATNY BILET: link
- możecie dołączyć online – transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku: link

Na wystawie "Taki pejzaż" obok obrazów nawiązujących do Zagłady Żydów, znajdziemy także prace poświęcone innym mniejszościom, zachęcające do refleksji nad tym, jaki jest nasz stosunek do "obcych". Wśród prac o tej tematyce znajdziemy m.in. obraz pt. "Murzynek Bambo", odwołujący się do znanego wierszyka dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima, czy "Cyganie I" z 2010 r., nawiązujący do znanego dzieła Maksymiliana Gierymskiego.

Kiedy w 2007 roku po raz pierwszy na Biennale w Wenecji pojawił się pawilon romski, zaczęto używać pojęcia "romska sztuka współczesna". Czym ona jest, czego dotyczy, jakie tematy są dla niej ważne? Czy często pojawia się w niej temat Zagłady Romów? Jaka zaś jest współczesna sztuka afrykańska? Jak często patrzymy na nią z perspektywy europocentrycznej, projektując na nią własne znaczenia? Jak postrzegamy przedstawicieli odległych, często mało znanych nam kultur?

***
Dyskusja odbywa się w ramach cyklu "Nie odwracamy wzroku" - to cykl spotkań na temat zmagań kultury wizualnej z tematem Zagłady i wykluczenia, towarzyszący wystawie czasowej Muzeum POLIN "Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż".

***
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę